آموزش گوگل فرم

آموزش کار با گوگل فرم را در این پست می خواهیم برایتان ارائه کنیم تا بتوانید با استفاده از ابزار گوگل فرم آزمون آنلاین را در حد مبتدی و ساده تهیه و آماده کنید.

برای فراگرفتن آموزش کار با گوگل فرم به ابزار و وسیله خاصی نیاز ندارید فقط باید یک حساب گوگل (جیمیل) برای خود داشته باشید به همراه یک سیستم کامپیوتری و یا یک گوشی موبایل هوشمند.

چگونه یک فرم آنلاین برای خود ایجاد کنیم و یا هرچند عدد پرسشنامه با هر تعداد سوال که بخواهیم را بتوانیم طراحی و تهیه کنید.

هنگامی که فرم یا پرسشنامه خود را از طریق گوگل فرم ایجاد کردید می توانید آن را از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های پیام رسان به آسانی  اشتراک و در دسترس مخاطبین خود قرار دهید. به این ترتیب می توانید به راحتی نسبت به پرسشنامه های کاغذی  پاسخ ها و مشارکت بیشتری دریافت کنید.

همان طور که اشاره  کردیم، برای استفاده از آموزش گوگل فرم، احتیاج به داشتن یک حساب جیمیل دارید. پس اگر شما جیمیل ندارید از طریق لینک  ساخت جیمیل اقدام به ساخت آن کنید.

برای راحتی بیشتر مرحله به مرحله کار را دنبال خواهیم کرد.

ساخت آزمون با گوگل فرم

1 – در مرحله اول ساخت آزمون با گوگل فرم نیاز است که گوگل فرم را باز کنید برای این کار دو راه دارید راه اول این است که مستقیم روی لینک https://google.com/form کلیک کرده و وارد گوگل فرم شوید.

روش دوم این که وارد گوگل درایو جیمیلتان شوید و سپس بر روی دکمه مثبت (( + )) کلیک کنید. در منوی باز شده گوگل فرم را انتخاب و کلیک  کنید. اگر این کار را انجام داده باشید، اکنون  صفحه ایجاد فرم و پرسشنامه گوگل فرم مطابق تصویر زیر برای شما باز شده است.

صفحه اول گوگل فرم

2 –  با توجه به تصویر بالا در قسمت مشخص شده با شماره (( ۱ ))، می ‌توانید عنوانی برای فرم مورد نظرتان بنویسید. مثلاً فرم استخدام مهدکودک مهر لیلا.

در زیر عنوان که در تصویر با شماره (( ۲ )) مشخص شده، می‌توانید شرح و توصیفی برای ارائه به  مخاطب، قبل از ورود به پرسشنامه قرار می دهید تا به مخاطب نشان داده شود.

برای اینکه با متن هایی که در این قسمت بهتر است بنویسید، بیشتر آشنا شوید و قواعد آن را فرا  بگیرید، می توانید به مقاله نکات مهم و کلیدی برای طراحی و اجرای پرسشنامه مراجعه کنید.

3 – در بخش (( ۳ )) تصویر قسمت ((untitled Question)) عنوان سوال را وارد کنید. به زبان ساده تر صورت سوال مورد نظرتان را باید در اینجا وارد کنید.

4- با کلیک روی قسمت (( ۴ )) تصویر، نوع سوال مورد نظر خود را انتخاب کنید. در تصویر زیر لیست انواع سوالات موجود که در گوگل فرم پشتیبانی می شوند و شما می توانید آن ها را استفاده کنید، مشاهده می کنید.

لیست انواع سوالات گوگل فرم

short answer: با انتخاب این نوع سوال، یک فضای خالی کوچک در زیر سوال به مخاطب شما نشان داده می شود که وی باید پاسخ سوال را در آن قسمت وارد کند.

paragraph: با انتخاب این نوع، شخص پاسخ دهنده می تواند برای آن سوال پاسخ های طولانی و بلندی وارد کند.

multiple choice: با انتخاب این نوع سوال می توانید به مخاطب اجازه دهید از میان گزینه هایی که در سوال در نظر گرفته اید، یک گزینه را انتخاب کند.

check boxes: همانند سوال تستی و تک انتخابی بوده فقط با این تفاوت که کاربر می تواند از میان گزینه هایی که به وی پیشنهاد می دهید بیش از یک گزینه را به عنوان پاسخ انتخاب کند.

drop down: با انتخاب این نوع پرسش، گزینه هایی که شما در این سوال وارد می کنید در قالب یک لیست کشویی به مخاطب نشان داده شده و کاربر می‌تواند گزینه مورد نظر خود را از آن لیست انتخاب کند.

file upload: با انتخاب این نوع درخواست یا پرسش، برای مخاطب امکان آپلود فایل را مهیا می کنید.

اما این فایلها شرط و شروط هایی دارند که باید مخاطب آن را رعایت کرده باشد. مثلاً هرکس بخواهد فایل آپلود کند آن را باید از طریق گوگل درایو خود وارد پرسشنامه شما کند و نمی تواند مستقیماً از حافظه سیستم فایل مورد نظر خود را در پرسشنامه شما آپلود کند.

linear scale: به مخاطب این امکان را می دهد تا به صورت امتیازی نظرش را اعلام کند. در این حالت شخص پاسخ دهنده می تواند امتیاز هایی بین یک تا پنج را به عنوان پاسخ انتخاب کند.

check boxe grid & multiple choice grid: با انتخاب این دو دسته سوال امکان ایجاد چند سطر و ستون برای پاسخ فراهم می شود.

date & time: با انتخاب این نوع می توانید از مخاطب تاریخ و زمان را دریافت کنید.

5 –  در این قسمت گزینه های متنوعی به پرسشنامه خود اضافه کنید که در زیر برایتان شرح می دهیم:

(( + )): با انتخاب این گزینه یک سوال دیگر به پرسش نامه خود اضافه کنید.

(( Tt )): با زدن این دکمه یک عنوان و توضیح جداگانه درپایین سوال به فرم اضافه کنید.

(( تصویر )): با انتخاب این گزینه به صورت سوال، تصویر اضافه کنید.

(( ویدئو )): با این گزینه ویدئو مورد نظرتان را در سوال قرار دهید.

((  import question )): به شما این قابلیت را می دهد تا اگردر فرم های دیگری که طراحی کرده اید، سوالی مد نظرتان در وجود دارد و می خواهید در این فرم نیز آن را استفاده کنید، آن سوال را از فرم قدیمی در پرسشنامه جدیدتان استفاده کنید.

6 –  همانطور که در تصویر قسمت مشخص شده (( ۶ )) را مشاهده می کنید، با فعال کردن این گزینه (required ) پاسخ دادن به این سوال را برای کاربر اجباری کنید.

به این ترتیب، هر تعداد سوالی که داشته باشید می توانید قسمت های ۳ تا ۶ را به همان تعداد تکرار کنید.

تنظیمات ظاهری در آموزش گوگل فرم

7 – در این بخش از آموزش کار با گوگل فرم به تنظیمات ظاهری پرسشنامه می پردازیم. برای این کار در کادر مشخص شده شماره (( 7 ))، روی پالت رنگ  کلیک کنید تا صفحه theme option  مطابق شکل زیر برای شما باز شود. در اینجا می توانید رنگ مورد علاقه خود را از منوی روبروی تان انتخاب کنید و یا تصویر مورد نظرتان را آپلود کنید تا پرسشنامه تان زیباتر شود.

تنظیمات تم گوگل فرم

8 – اگر روی آیکون چشم که در کنار آیکون پالت قرار دارد کلیک کنید، در این حالت پرسش نامه شما از دید یک کاربر و شرکت کننده برایتان به نمایش در خواهد آمد.

9 – اگر روی گزینه کناری چشم کلیک کنید، یعنی آیکون چرخ دنده، صفحه تنظیمات پرسشنامه به شما نشان داده خواهد شد. که این صفحه تنظیمات را در زیرمی توانید مشاهده کنید.

صفحه تنظیمات پرسشنامه

امکاناتی که در این بخش برای شما در نظر گرفته شده است از قبیل جمع آوری ایمیل پاسخ‌دهندگان، ارسال پاسخ به آنها، یا اینکه برای آن که اشخاص بتوانند در پرسشنامه شما شرکت کنند باید هر یک از مشارکت کنندگان به حساب کاربری خود وارد شده باشند یا خیر و دیگر قابلیت‌هایی که در این صفحه برای شما تدارک دیده شده که می توانید استفاده کنید.

انتشار پرسشنامه گوگل فرم

10- برای انتشار پرسشنامه می توانید روی دکمه  ارسال  که با کادر شماره (( 8 )) مشخص شده کلیک کنید تا تصویری مشابه تصویر زیر مشاهده نمایید.

فرم ارسال پرسشنامه گوگل فرم

با استفاده از گزینه های انتخابی در قسمت send via یکی از روش های انتشار و ارسال فرم پرسشنامه تان را می توانید انتخاب کنید. مثلاً می‌توانید پرسشنامه را از طریق ایمیل برای دوستانی که تمایل دارید ارسال کنید. علاوه بر آن عنوان و توضیحاتی را  می توانید برای متن ایمیل مشخص کنید تا در هنگام ارسال ایمیل با محتوایی که تنظیم کرده اید ارسال گردد.

11 –  در قسمت تنظیمات آزمون با استفاده از گزینه دوم،  لینک شرکت در پرسشنامه را می توانید دریافت کنید و برای دوستانتان به هر شیوه ای که می خواهید ارسال کنید.

12 –  با انتخاب گزینه سوم می توانید یک کد html مربوط به فرم  پرسشنامه خود را دریافت کنید و آن را در سایت یا وبلاگ تان قرار دهید.

اکنون نوبت ارسال بوده و باید پرسشنامه یا فرم آنلاین را در دسترس همگان قرار دهید. پس روی دکمه  send کلیک کنید. به این ترتیب فرم پرسشنامه شما در دسترس دیگران قرار خواهد گرفت و کاربرانی که تمایل داشته باشند به آنها پاسخ خواهند داد.

 

توجه : جهت برگذاری آزمون آنلاین میتوانید از صفحه فوق استفاده نمایید.

مشاهده و دریافت پاسخ ها

13 –  در تصویر اول آموزش گوگل فرم همان طور که با شماره (( 9 )) مشخص شده است روی گزینه طبق تصویر روی responses کلیک کنید تا به صفحه پاسخ های دریافت شده بروید. برای دریافت پاسخ ها در یک فایل اکسل یا گوگل شیت، آیکون اکسل در صفحه پاسخ ها را کلیک کنید.

14 – با کلیک روی سه نقطه  در این جا می توانید  امکاناتی از قبیل موارد  زیر را برای فرم و پرسشنامه آنلاینتان دریافت کنید: دانلود پاسخ ها در قالب یک فایلCSV، پرینت پاسخ ها، غیرفعال کردن لینک شرکت در پرسشنامه، حذف همه پاسخ ها و …  از دیگر امکاناتی است که در اختیار شما قرار داده شده است.

15 – برای اینکه به گوگل اعلام کنید دیگر نیازی به نظرات دیگران و مشارکت بیشتر شرکت کنندگان ندارید، می توانید روی دکمه  Accepting responses در صفحه پاسخ ها کلیک کنید تا این عمل غیر فعال گردد. برای دریافت دوباره پاسخ ها می توانید دوباره با کلیک روی همین دکمه وضعیت را به حالت قبل برگردانده و اجازه دریافت پاسخ ها را به گوگل بدهید.

همانطور که می بینید به راحتی با استفاده از گوگل فرم می توانید یک فرم یا پرسشنامه آنلاین ساده طراحی کنید  اما گوگل فرم نقایص و معایبی نیز در این راه  دارد که  متاسفانه برای بر طرف کردن این مشکلات در این چند سال گذشته هیچ اقدامی نکرده است. شما با مطالعه مقاله زیر می توانید از این نواقص و کمبود ها اطلاع یابید.

پیشنهاد مطالعه : گوگل فرم و همه کمبود هایش

اگر می خواهید پرسشنامه حرفه ای تر و با امکانات بیشتر طراحی کنید می توانید ابتدا از طریق مطالعه پست

پرسال چیست ؟ با اماکانات پرسال آشنا شده و سپس از طریق ثبت نام در سامانه پرسال  به سرعت و در عرض کمتر از 2 دقیقه عضو سامانه شوید و از تمام امکانات آن بهره ببرید.

مطالعه روج کارکنان
اهمیت مدیریت و پرسشنامه خروج کارکنان
راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین
تقلب در آزمون آنلاین
فهرست
تماس با ما