ارزیابی مفهومی چیست و چه کاربردی دارد؟

ارزیابی مفهومی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

ارزیابی مفهومی چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا می دانید اولین مرحله برای راه اندازی یک استارت آپ چیست؟ به چه دلیل ارزیابی مفهومی برای استارت آپ ها بسیار با اهمیت است ؟ ارزیابی مفهومی از چه مراحلی تشکیل شده است؟

اگر شما طرفدار (( بیست و چهار گام راه اندازی کسب وکار بیل اویلت )) هستید و یا طرفدار (( روش نوپای ناب اریک رایز)) به هرحال نباید فرقی برایتان  در آغاز ماجرا وجود داشته باشد.

اولین مرحله از شروع و راه اندازی یک استارت آپ این است که از پذیرش ایده  یا قبول نمونه محصول شما در بازار اطمینان حاصل کنید .

شما نمی توانید سرمایه های مالی و زمانی خود را در ابتدا صرف تولید انبوه محصولتان کنید  و در انتها تازه بخواهید به بازار توجه کنید و ببینید که محصول یا خدمتی که تولید و ارائه کرده اید آیا با نیاز های مشتریان بالقوه تان که برای خود تصور کرده بودید ، هیچ تناسب و نزدیکی دارند با خیر.

پیشنهاد مطالعه : نکات مهم و کلیدی برای طراحی و اجرای پرسشنامه

به همین دلیل شما نیاز دارید  که برای ایده یا محصولتان  در ابتدا فرایند ارزیابی مفهومی  (  concept testing ) را اجرا کنید.

ارزیابی مفهومی در واقع به این معناست که  قبل از معرفی یک محصول یا خدمت به بازار ، در ابتدا واکنش مشتریان بالقوه را نسبت به آن محصول یا ایده ارزیابی کنید.

به عبارتی می توان گفت شما باید ایده خود را هرچه سریع تر در جامعه ای بزرگ تر  از اطرافیان و دوستان خودتان آزمایش و اعتبار سنجی کنید .

ارزیابی مفهومی به چه دلیلی مهم و با اهمیت است؟

از دلایل اهمیت ارزیابی مفهومی برای کسب و کار ها و استارت آپ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود .

  • ارزیابی مفهومی زمینه را برای تمرکز بازاریابی فراهمی می کند و همچنین مشخص می کند که محصول یا ایده شما برای چه گروه هایی از مشتری های بالقوه تان می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد .
  • به وسیله ارزیابی مفهومی می توانید اطلاعات لازم برای توسعه محصول مانند شرائط ارائه آن محصول و خدمت به بازار و همچنین نحوه قیمت گذاری  آن را به دست  آورید .
  • ارزیابی مفهومی می تواند مشخص کند که چه ویژگی هایی از ایده یا محصول شما برای گروه های مختلف مشتریان بالقوه تان می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد .

پیشنهاد مطالعه : روشهای دریافت پاسخهای دقیق در نظرسنجی آنلاین

ارزیابی مفهومی دارای چه مراحلی است ؟

  1. شرح کامل ایده ، مفهوم یا محصول مورد نظر .
  2. سنجش و اندازه گیری واکنش کلی به مفهوم یا ایده ، مثل میزان تمایل مشتریان به خرید یا استفاده ، میزان بهبود شرایط ایجاد شده در اوضاع موجود از مثال هایی است که در یک سنجش می توان به دست آورد .
  3. تحلیل جزئیات ایده مانند تحلیل و بررسی ویژگی های مورد نظر ایده ، میزان اطلاع مخاطبان از وجود رقبایی برای ایده مورد نظر ، میزان تمایل و ترجیه مفهوم و محصولات شما به محصولات کنونی موجود .
  4. بررسی و تحلیل شرایط استفاده مانند میزان فراوانی استفاده ، احتمال استفاده از محصول شما در شرایط های مختلف و متفاوت .
  5. آنالیز و تجزیه و تحلیل ارزش ، مانند تخمین ارزش ناشی از استفاده محصول برای کاربر ، آنالیزو بررسی بازه قیمت محصول یا خدمت
  6. تجزیه و تحلیل نحوه بخش بندی بازار ، شما می توانید مشخص کنید که کدام قسمت و بخش از بازار  احتمالا تمایل به استفاده از چنین محصول یا ایده ای  را خواهند داشت .

استارت آپ ها ارزیابی مفهومی را چگونه باید انجام دهند؟

استارت آپ ها و کسب وکارهای نو پا از آن جایی که قدرت مالی فراوانی را در اختیار ندارند  تا آن را برای هزین های سنگین  تحقیقات خرج کنند و همچنین از آن جایی که  زمان برای آن ها مسئله ای بسیار مهم و حیاتی است ، به همین دلیل نمی توانند چندین و چند ماه را به منظور انجام مذاکره برای پیدا کردن شرکتی معتبر برای انجام تحقیقات در بازار صرف کنند .

پیشنهاد مطالعه : چگونه قبل از عرضه محصول یا خدمت تحقیقات بازار انجام دهیم؟

سامانه پرسال به مدیران و موسسان استارت آپ ها این قابلیت را می دهد که به آسانی و سرعت زیاد و همچنین در کمترین زمان ، هر نوع ارزیابی مفهومی در رابطه با شناخت انواع مشتریان بالقوه ، چگونگی تصمیم گیری مشتریان برای خرید یک محصول یا خدمت ، نحوه قیمت گذاری بر روی محصول و به طور کلی بتوانند مدل و شیوه کسب و کار خود را در قالب پرسشنامه آنلاین طراحی کنند و بتوانند تمام تصمیمات خود را بر اساس اظلاعات دقیق و کاربردی اتخاذ کنند .

پیشنهاد مطالعه : پرسال چیست؟

این را به خاطر بسپارید که تصمیم بهتر و عالی تر گرفتن با داشتن اطلاعات بیشتر و کامل تر ممکن می شود .

به همین جهت بسیاری از استارت آپ های دنیا از راهکار و میان بری مشابه سامانه پرسال برای تحقیقات بازار خود بهره  و استفاده می برند .

با کلیک روی لینک نمونه پرسشنامه ارزیابی کارکنان برای آمادگی تغییرات سازمان  می توانید نمونه ای از این پرسشنامه را در سامانه پرسال مشاهده کنید .

در صورتی که عضو این سامانه نیستید هم اکنون می توانید با کلیک روی لینک ثبت نام سامانه پرسال  عضو  سامانه شوید و از امکانات و خدمات آن استفاده ببرید .

کافیست یک بار ما را امتحان کنید .

رضایت مشتری چیست و به چه عواملی بستگی دارد ؟
رضایت مشتری چیست و به چه عواملی بستگی دارد ؟
فرم ساز آنلاین پرسال
فرم ساز آنلاین پرسال
فهرست