تغییرات سازمان برای چیست و چگونه عملیاتی می شود ؟

تغییرات سازمان برای چیست و چگونه عملیاتی می شود ؟

 

به نظر شما چرا سازمان ها نیاز به تغییرات نیاز دارند؟ به عنوان مدیر یک سازمان چگونه زمینه را برای تغییرات سازمان آماده و مهیا کنم تا با موفقیت این تغییرات به نتیجه برسند؟ چالش های روبروی سازمان ها برای پیاده سازی تغییرات در سازمان چه چیزهایی هستند ؟

آیا می دانید بیش از ۵۰ درصد تغییراتی که در سازمان ها رخ می دهد با موفقیت به اتمام نمی رسد؟ یکی از دغدغه ها و مشغله های فکری هر مدیر سازمانی، بدون شک افزایش بهبود عملکرد افراد شاغل در آن محیط است .

از این رو ، مدیران در تلاش هستند تا راه کارهای مختلف را برای رسیدن به این هدف خود به کار گیرند . برخی از این راهکارهای بهبود عملکرد که منجر به تغییرات سازمان می شوند عبارتند از : برنامه‌ریزی به صورت استراتژیک ، تعیین اهداف و چشم اندازهای در پیش‌رو ، مهندسی مجدد در فرآیندهای موجود در سازمان ،  پیاده سازی و عملیاتی کردن راهکارهای نرم افزاری مانند پیاده سازی ERP ،  ساختار دهی دوباره به سازمان و … .

اما همانطور که در ابتدای مقاله بیان نمودیم ، بیش از ۵۰ درصد این تغییراتی که در سازمان ها اعمال می شود نتیجه دلخواه را به عنوان خروجی از خود بیرون نمی دهند و به نوعی با موفقیت همراه نیستند . در نتیجه سازمان  به اهدافی که در پی این تغییرات است هیچ گاه دست نمی یابد و تنها وزنه هزینه های خود را بالا برده است .

هنگامی که صدها شرکت و سازمان گوناگون را بررسی کنید ، دلایل عدم موفقیت این تغییرات را در عواملی چون مدیریت ناکارآمد پروژه ، اطلاع رسانی ضعیف و … نخواهید یافت ، بلکه علت اصلی را در چگونگی پذیرش تغییرات سازمان از سوی افراد و کارکنان سازمان پیدا خواهید کرد .

بله نحوه پذیرش تغییرات سازمان از سوی کارکنان و افراد آن سازمان باعث موفقیت و ماندگاری آن تغییرات می‌شود .

این نکته را به خاطر داشته باشید که شاید در کوتاه مدت بر اساس دستورات مدیریتی ، این تغییرات تا حدودی جلو برود . اما ماندگاری دائمی زمانی حاصل می شود که این تغییرات از سوی منابع انسانی سازمان به طور کامل پذیرفته شود .

از همین رو مسئله مقاومت کارکنان و کارمندان در مقابل تغییر ، به بزرگترین چالش در مقابل هر نوع پروژه بهبود سازمانی تبدیل شده است .

اکنون با توجه به توضیحات بالا به این سوال می رسیم که :

چگونه می توان ارزیابی دقیق و صحیحی از آمادگی نیروهای منابع انسانی  برای پذیرش تغییر درسازمان  به دست آورد ؟

در پاسخ به این پرسش می توان گفت روشها و مدلهای مختلفی به منظور مدیریت فرایند تغییرات در سازمان وجود دارد . یکی از معروف ترین و متداول ترین روش ها مدل ADKAR می باشد که بر بعد منابع انسانی متمرکز است و سازمان‌ها و شرکت‌های پیشرو در دنیا از آن استفاده می کنند .

بر اساس مدل ADKAR زمانی افراد و کارکنان یک سازمان تغییرات آن سازمان را می پذیرند که این افراد آگاهی ، دانش ، تمایل و توانایی لازم در خصوص تغییرات سازمان را در خود داشته باشند و همچنین بتوانند روندی در مسیر تقویت و ماندگاری تغییرات و رفتارهای جدید خود ببینند .

مدل ADKAR   همانطور که از تعداد حروف آن می‌توان متوجه شد ، به پنج مرحله یا بعد اشاره دارد که در زیر این پنج مرحله را توضیح می دهیم .

الف )  آگاهی از احتیاج به تغییر (  Awareness )

کارکنان احتیاج دارند که درک کنند چرا این تغییر برای سازمان یا شرکت مورد نیاز است .  بر همین اساس مرحله اول در موفقیت تغییرات سازمان آن است که برای کارمندان به خوبی شفاف سازی کنید و شرح دهید که چرا  انجام این تغییرات برای سازمان مورد نیاز و ضروری است .

ب )  تمایل داشتن به مشارکت و حمایت از تغییر (Desire)

مرحله دوم بعد از آگاهی بخشی درباره احتیاج و نیاز به تغییر در که کارکنان سازمان از تأثیرات تغییرات سازمان بر کار زندگی آنها می باشد

پس از آگاهی دادن اولیه به کارکنان برای نیاز به انجام  تغییرات سازمان ،  هر شخص از خود می پرسد در این تغییرات چه تغییراتی و تحولاتی برای من وجود خواهد داشت ؟

سازمان شما باید برای این سوال پاسخ داشته باشد و قبل از اینکه کارمندتان  با این سوال و استرس ناشی از بروز تغییرات  خود را نابود کند ، جواب این سوال را باید از قبل به او داده باشید .

ج ) دانش در مورد چگونگی تغییر (Knowledge)

مرحله سوم مدل ارزیابی کارکنان  ADKAR در مورد دانش چگونگی تغییر است .

دانش در این مرحله به آن معناست که ، از شخص در دوره تغییر چه انتظاراتی در حوزه کاری اش  می رود و باید چه کاری را انجام دهد . همچنین زمانی که دوره عملیاتی کردن تغییرات به انتها رسید  ، او باید اکنون چگونه کار کند ؟

د ) توانایی در میان و بعد از تغییرات (Ability)

اینکه فقط دانش و علم چگونگی انجام امور در حین و بعد از تغییرات را داشته باشی به تنهایی کافی نیست .

کارکنان باید اطمینان داشته باشند که آموزش‌ها و مهارت‌ های لازم برای به دست آوردن مهارت و توانایی  به شیوه ای متناسب با تغییرات سازمان به آنها ارائه خواهد شد .

پس باید شرایط و توانایی هر شخص را نیز در این تغییرات مد نظر داشته باشید .

ه ) تقویت ماندگاری تحولات سازمان (Reinforcement )

کارکنان سازمان باید اطمینان حاصل کنند که تغییرات در ارتباط با فرایند ها ، رویه ها و فناوری های سازمان   برای حفظ و نگهداری شرایط جدید پس از پیاده سازی تغییر کافی است .

به همین جهرت از عوامل بنیادی که باعث تقویت ماندگاری تغییرات در سازمان می شود می توانیم به مسئولیت پذیری و پاسخگویی ،  منابع مالی ، پاداش دهی و تقدیر اشاره کنیم .

چگونگی ارزیابی آمادگی سازمان برای تحول سازمان به وسیله مدل ADKAR

شما نیاز دارید پرسشنامه آنلاین ای برای سنجش مراحل پنجگانه این مدل آماده کنید. ( معمولاً هر مرحله را به وسیله پرسیدن ۴ سوال ارزیابی می کنند . )

به این ترتیب بیست سوال به صورت تستی با ارزش امتیازی ۵ طراحی کنید و در انتها با استفاده از میانگین امتیاز ها می توانید  ، درکی اولیه از میزان آمادگی کارکنان در هر یک از مراحل پنجگانه را به دست آورید .

پیشنهاد مطالعه : پرسال چیست؟

البته به این نکته توجه داشته باشید که ارزیابی مدل ADKAR باید به صورت دوره ای تکرار شود. به همین جهت پیشنهاد می کنیم از پارسال استفاده کنید تا بتوانید این ارزیابی را در مراحل بعد نیز به آسانی  تکرار کنید .

پیشنهاد مطالعه : راههای افزایش مشارکت در پرسشنامه آنلاین

در صورتی که عضو سامانه پرسال  نیستید هم اکنون می توانید با کلیک روی لینک ثبت نام سامانه پرسال  به صورت رایگان عضو این سامانه شوید .

فرم ساز آنلاین پرسال
فرم ساز آنلاین پرسال
رضایت سنجی
رضایت سنجی همیشگی یا سالی یکبار ، مسئله این است؟
فهرست