تقلب در آزمون آنلاین

 

راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین

راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین

یکی از دلایلی که باعث شده اساتید و دبیران به مبحث آزمون آنلاین اعتماد نداشته باشند، سوء استفاده برخی از دانش آموزان از راحتی بیش از حدی که در اختیارشان قرار گرفته است بوده که به راحتی می توانند تقلب کنند.

اما بیایید این واقعه را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

امکان تقلب با پیاده سازی نادرست آزمون

متاسفانه یکی از اشتباهات اساتید و دبیران در حوزه برگزاری آزمون آنلاین این است که از روشی نادرست استفاده می شود. اگر بخواهید در یک گروه کلاسی که در اپلیکیشن های پیام رسال وجود دارد تصویر یک برگه سوال را به عنوان  امتحان قرار دهید خب معلوم است که پاسخ دهنده را به تقلب تشویق کرده اید. زیرا قبل از اینکه پاسخ دهنده تصویر برگه پاسخ نامه را برای شما ارسال کند از همان اپلیکیشن پیام رسان، ابتدا با دوستان خود مشورت کرده و پس از یافتن پاسخ درست و حصول اطمینان از همه پاسخ ها، آنگاه تصویر برگه پاسخنامه را برای شما ارسال خواهد کرد.

طراحان و اساتید محترم، شبکه‌ های اجتماعی همان طور که از نامشان مشخص است، محل اجتماع است و با فلسفه آزمون که در عمق معنای کلمه اش، تنهایی نهادینه است، هم خوانی ندارد.

به این ترتیب انجام آزمون در اپلیکیشن ‌های پیام‌رسان، یک اشتباه محض است که نباید تکرار شود.

با این صحبت ها تا به اینجا می توان نتیجه گرفت انتخاب بستر نادرست شیوه برگزاری توسط موسسه و اساتید باعث می‌شود که پاسخ دهنده به تقلب تشویق شود.

اما تنها عامل تقلب طراح نیست

سوء استفاده پاسخ دهنده از اعتماد طراح

اگر در مورد قبلی که توضیح دادیم ۲۰ درصد طراح به دلیل انتخاب اشتباه بستر نامناسب مقصر باشد، پاسخ دهنده به خاطر سوء استفاده از اعتماد طراح ۸۰ درصد مقصر است و باید به نحوی جلوی تقلب وی گرفته شود.

از طرفی واگذار کردن کار نظارت بر امتحان دانش آموزان به والدین شاید راه ‌حلی برای این ماجرا باشد. اما یک لحظه تصور کنید، حس پدر و مادری بر حس جلوگیری از تقلب فرزند پیشی بگیرد و هنگامی که پدر یا مادر درمانده بودن فرزند خود را در پاسخ گویی به سوالات امتحان ببینند، خود به خود به کمک فرزندشان می‌روند. این کار برابر است با از بین رفتن سلامت آزمون. این مثالی است از یک مشت از نمونه خروار.

می‌توان نتیجه گرفت اینها راه حل مناسبی برای جلوگیری از تقلب نخواهد بود.

یکی از شیوه های موجود برای برگزاری این نوع امتحانات، استفاده از سامانه های آزمون آنلاین است. سیستم یکپارچه آزمون ساز پرسال سعی داشته در انجام هرچه بهتر و انجام یک آزمون بدون تقلب به کمک اساتید و برگزارکنندگان بیاید.

پیشنهاد مطالعه : ساخت آزمون آنلاین به چه صورتی انجام می شود؟

حال به بررسی راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین آزمونال می‌پردازیم:

کاهش تقلب در آزمونال

اگر به پاسخ دهندگان اعتماد کامل دارید و می دانید واقعاً می خواهند خود را محک بزنند، نیاز ندارید این تنظیمات را انجام دهید. اما اگر می دانید پاسخ دهندگان، به دنبال راه های فرعی برای کسب نمرات بیشتر هستند، بد نیست این تنظیماتی که در ادامه توضیح می‌دهیم را انجام دهید و ببینید تا کجا امکان محدود کردن پاسخ دهندگان را می توانید در اختیار داشته باشید.

توجه : جهت برگذاری آزمون آنلاین میتوانید از صفحه فوق استفاده نمایید.

آموزش کار با گوگل فرم
آموزش گوگل فرم
داده کاوی چیست ؟
داده کاوی چیست و چرا اهمیت دارد؟
فهرست