تقلب در آزمون آنلاین

 

راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین

راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین

یکی از دلایلی که باعث شده اساتید و دبیران به مبحث آزمون آنلاین اعتماد نداشته باشند، سوء استفاده برخی از دانش آموزان از راحتی بیش از حدی که در اختیارشان قرار گرفته است بوده که به راحتی می توانند تقلب کنند.اما بیایید این واقعه را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

امکان تقلب با پیاده سازی نادرست آزمون

متاسفانه یکی از اشتباهات اساتید و دبیران در حوزه برگزاری آزمون آنلاین این است که از روشی نادرست استفاده می شود. اگر بخواهید در یک گروه کلاسی که در اپلیکیشن های پیام رسال وجود دارد تصویر یک برگه سوال را به عنوان  امتحان قرار دهید خب معلوم است که پاسخ دهنده را به تقلب تشویق کرده اید. زیرا قبل از اینکه پاسخ دهنده تصویر برگه پاسخ نامه را برای شما ارسال کند از همان اپلیکیشن پیام رسان، ابتدا با دوستان خود مشورت کرده و پس از یافتن پاسخ درست و حصول اطمینان از همه پاسخ ها، آنگاه تصویر برگه پاسخنامه را برای شما ارسال خواهد کرد.

طراحان و اساتید محترم، شبکه‌ های اجتماعی همان طور که از نامشان مشخص است، محل اجتماع است و با فلسفه آزمون که در عمق معنای کلمه اش، تنهایی نهادینه است، هم خوانی ندارد.

به این ترتیب انجام آزمون در اپلیکیشن ‌های پیام‌رسان، یک اشتباه محض است که نباید تکرار شود.

با این صحبت ها تا به اینجا می توان نتیجه گرفت انتخاب بستر نادرست شیوه برگزاری توسط موسسه و اساتید باعث می‌شود که پاسخ دهنده به تقلب تشویق شود.اما تنها عامل تقلب طراح نیست

سوء استفاده پاسخ دهنده از اعتماد طراح

اگر در مورد قبلی که توضیح دادیم ۲۰ درصد طراح به دلیل انتخاب اشتباه بستر نامناسب مقصر باشد، پاسخ دهنده به خاطر سوء استفاده از اعتماد طراح ۸۰ درصد مقصر است و باید به نحوی جلوی تقلب وی گرفته شود.

از طرفی واگذار کردن کار نظارت بر امتحان دانش آموزان به والدین شاید راه ‌حلی برای این ماجرا باشد. اما یک لحظه تصور کنید، حس پدر و مادری بر حس جلوگیری از تقلب فرزند پیشی بگیرد و هنگامی که پدر یا مادر درمانده بودن فرزند خود را در پاسخ گویی به سوالات امتحان ببینند، خود به خود به کمک فرزندشان می‌روند. این کار برابر است با از بین رفتن سلامت آزمون. این مثالی است از یک مشت از نمونه خروار.

می‌توان نتیجه گرفت اینها راه حل مناسبی برای جلوگیری از تقلب نخواهد بود.

یکی از شیوه های موجود برای برگزاری این نوع امتحانات، استفاده از سامانه های آزمون آنلاین است. سیستم یکپارچه آزمون ساز پرسال سعی داشته در انجام هرچه بهتر و انجام یک آزمون بدون تقلب به کمک اساتید و برگزارکنندگان بیاید.

پیشنهاد مطالعه : ساخت آزمون آنلاین به چه صورتی انجام می شود؟

حال به بررسی راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین آزمونال می‌پردازیم:

کاهش تقلب در آزمونال

اگر به پاسخ دهندگان اعتماد کامل دارید و می دانید واقعاً می خواهند خود را محک بزنند، نیاز ندارید این تنظیمات را انجام دهید. اما اگر می دانید پاسخ دهندگان، به دنبال راه های فرعی برای کسب نمرات بیشتر هستند، بد نیست این تنظیماتی که در ادامه توضیح می‌دهیم را انجام دهید و ببینید تا کجا امکان محدود کردن پاسخ دهندگان را می توانید در اختیار داشته باشید.

یک) جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون

یکی از راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین  سامانه آزمونال ، امکان جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون است  که متاسفانه در سایر سامانه های آزمون آنلاین ، این قابلیت به این صورت حرفه ای و کامل وجود ندارد و به راحتی می توانند با ترفند هایی دوبار به سوالات آزمون ورود کرده و با اطلاعات کامل از سوالات پاسخ آن ها را وارد کنند .  در سامانه آزمونال ، نه تنها این قابلیت در اختیار شما قرار داده شده بلکه در حالتی کاملا پیشرفته به دو صورت متفاوت  می توانید از ورود مجدد پاسخ دهنده به آزمون جلوگیری کنید .در ادامه به بررسی این دو شیوه می پردازیم .

الف ) جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون پس از ارسال پاسخ.

در این حالت با اعمال کردن این تنظیم بر آزمون موردنظرتان ، شخص آزمون دهنده اگردرحین آزمون آنلاین از محیط امتحان خارج شود ( بنا به دلایلی ) ،  تمام اتفاقات و پاسخ های داده شده نگه داشته و در ورود مجدد به آزمون از همان قسمتی که وی آزمون را ترک کرده بود ، ادامه امتحان را دنبال خواهد کرد تا زمانی که روی دکمه ارسال پاسخ کلیک کند . اکنون قابلیت این تنظیم این جا آشکار می‌شود ، در صورتی که پاسخ دهنده ، آزمون را به اتمام برساند و روی دکمه ارسال پاسخ کلیک کند ، دیگر وی نمی تواند به صفحه سوالات آزمون بازگردد و اجازه ورود مجدد برای آن شخص آزمون دهنده ، از بین می رود .

ب ) جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون در صورت ترک آزمون .

با اعمال این تنظیم بر روی آزمون موردنظرتان ، محدودیت و سخت گیری بیشتری روی آزمون آنلاینتان اعمال می شود . در این صورت اگر شخص پاسخ دهنده به سوالات آزمون به هر دلیلی قبل از زدن دکمه ارسال پاسخ ، از محیط امتحان آنلاین خود خارج شود ، از ورود مجدد وی به محیط آزمون مورد نظر جلوگیری خواهد شد .

توصیه :

اگر می دانید پاسخ‌دهندگان از طریق گوشی تلفن همراه در آزمون شرکت می کنند ، می توانید این محدودیت را اعمال کنید . اما اگر داوطلبان از سیستم‌های رایانه‌ای خانگی برای شرکت در آزمون هایتان استفاده می کنند ، بهتر است اتفاقاتی از قبیل قطع برق یا خرابی دستگاه را نیز در گوشه‌ای از ذهنتان مد نظر داشته باشید و سپس بر اساس حساسیت آزمونتان در اعمال کردن این تنظیم تصمیم بگیرید .

دوم) انتشار آزمون در حالت خصوصی

یکی دیگر از راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین آزمونال ،  انتشار آزمون به صورت اختصاصی است . یعنی اینکه از ورود افراد متفرقه به آزمون می توانید جلوگیری کنید .

شیوه کار به این صورت است که ابتدا در پنل سامانه آزمونال متعلق به شما از سه طریق به دلخواه خود ( مثل فایل اکسل توسط شما ، ورود اطلاعات پاسخ دهنده به صورت مجزا و تکی در پنل  ، و یا قرار دادن لینک امکان ثبت نام برای آزمون دهنده ) افرادی که قرار است در آزمون شما شرکت کنند را به سامانه معرفی می کنید .

سپس به هر یک از این افراد پاسخ دهنده که در سامانه  معرفی کرده اید آزمون‌های مورد نظرتان را تخصیص می دهید . به این ترتیب افرادی که مجاز به شرکت در آزمون مذکور هستند ، مشخص شده و با نام کاربری و پسوردی که یا خود شما به آنها اختصاص و به آنها اطلاع داده اید و یا اینکه خودشان در حین ثبت نام آن را برای خود برگزیده اند می توانند در آزمون شرکت کنند .

سوم ) نمایش تصادفی سوالات و گزینه ها به آزمون دهندگان

از راه‌های کاهش تقلب در آزمون آنلاین که حتی در آزمون های کاغذی هم استفاده می شود ، تغییر جایگاه سوال و ترتیب گزینه های سوالات است . در سامانه پرسال هم این قابلیت به صورت پیشرفته و کامل تری ایجاد شده است و در اختیار طراحان آزمون قرار داده شده است .

شما می توانید به راحتی برای هر یک از مباحثی که ارائه می کنید ، هر تعداد سوال که تمایل دارید طراحی کنید.

به عبارتی دیگر برای خودتان یک بانک سوال ایجاد کنید .

سپس سوالات را گروه بندی کنید. مثلاً گروه سوالات آسان ، متوسط و سخت ایجاد کنید و سامانه را  تنظیم کنید تا از هر گروه سوال به صورت تصادفی سوالاتی را انتخاب کرده و از هر داوطلب بنا به شانس وی آزمون بگیرد .

این ویژگی پیشرفته  قابلیت نمایش تصادفی سوالات است ، اما در حالت عادی اگر نمی خواهید سوالات هر شخص با یکدیگر تفاوت داشته باشند و فقط می‌خواهید سوالهای مشخص  با تغییر جایگاه  ترتیب گزینه ها پرسیده شود می توانید آن را در سامانه اعمال کنید .

به این ترتیب وقتی ترتیب سوالات فرق داشته باشد ، تقلب کردن برای هر داوطلب به مراتب سخت‌تر می‌شود. البته برای انجام هر چه بهتر این شیوه خوب است نگاهی به مقاله شیوه آزمون lotf هم بیاندازید. در آنجا این ماجرا به طور کامل و با ابعاد گسترده تری مطرح شده است.

چهار) حذف دکمه بازگشت به سوال قبلی

انتخاب این گزینه در تنظیمات آزمون آنلاین می تواند یکی از از سخت ترین محدودیت‌ هایی باشد که شما برای شخص آزمون دهنده در نظر گرفته اید .

برای توضیح این قابلیت بهتر است اول از ابزارهای موجود در صفحه آزمون آنلاین ، آزمون دهنده صحبت کنیم .

وقتی شخصی بخواهد از طریق آزمون آنلاین آزمونال ،  در یک آزمون شرکت کند ، در صفحه مقابل خود یک دکمه شروع را می‌بیند که با زدن این دکمه وارد محیط آزمون می‌شود . در حالت عادی پس از ورود به محیط آزمون ، دو دکمه در پایین صفحه برای افراد قرار داده شده است ، یک دکمه رفتن به سوال بعدی و دومی ، دکمه بازگشت به سوال قبلی است .

شخص آزمون دهنده  از این دو کلید عملاً برای جابجایی بین سوالات استفاده می کند .

هنگامی که شما در تنظیمات آزمون موردنظرتان ، گزینه حذف دکمه بازگشت به سوال قبلی را علامت می زنید ، این دکمه از صفحه  آزمون دهنده حذف می‌شود و عملاً دیگر تحت هیچ شرایطی نمی تواند آن شخص به سوال قبلی خود بازگردد . اگر باز هم متوجه کارکرد این گزینه نشدید به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید یک آزمون طراحی کرده اید و تمام تنظیمات جلوگیری از تقلب که تا این لحظه در اینجا برایتان بیان نمودیم روی این آزمون اعمال کرده اید . یعنی گزینه جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون را در دو حالت بیان‌شده علامت زدید ، نمایش سوالات به صورت تصادفی را اعمال کرده اید و همچنین گزینه حذف دکمه بازگشت به سوال قبلی را اجرا کرده  و روی آزمونتان اعمال کرده اید .

حال تصور کنید  ، دو داوطلب ( الف و ب )  در یک مکان با دو سیستم مختلف ( یکی گوشی موبایل و دیگری دستگاه رایانه ) با نام کاربری های متفاوت وارد محیط آزمون شده و به خیال خودشان  می‌خواهند با تقلب در این آزمون نمره خوبی کسب کنند. داوطلب الف ، پاسخ سوال ۱ را در صفحه نمایش خود به درستی انتخاب کرده و اعلام می‌کند سوال یک گزینه ۳  . اما در صورتی که سوال اول  ،شخص ب با سوال اول شخص الف یکسان نیست ( یعنی قابلیت نمایش تصادفی سوالات). پاسخ دادن های درست داوطلب الف و اعلام نادرست گزینه سوالات از طرف وی به شکل نا خواسته ادامه می یابد . اگر هرکدام احساس کنند ، سوالی را  به نظرشان اشتباه پاسخ دادند ، اگر از آن سوال عبور نکرده باشند می توانند پاسخ خود را ویرایش کنند . اما اگر عبور کرده باشند ، جزای بی دقتی خود را دیده و دیگر توانایی بازگشت به سوال یا سوالات قبلی را نخواهند داشت و فقط می توانند به سوالات بعدی بروند .

حتما با خودتان می گویید  با دکمه back موجود در مرورگر به سوال قبلی خواهند رفت. در پاسخ باید بگویم این کار امکان پذیر نیست ؛ زیرا به محض این که آزمون دهنده روی دکمه back مرورگر خود  بزند ، فوراً از صفحه محیط آزمون خارج شده و دیگر ، شخص آزمون دهنده اگر حالت دوم  تنظیم  ورود مجدد به آزمون را اعمال کرده باشید ، آن گاه وی  نمی‌تواند به آزمون وارد شود . در صورتی که این تنظیم را هم اعمال نکرده باشید و به داوطلب اجازه ادامه آزمون را داده باشید باز هم برای دسترسی به سوالات قبلی با مشکل مواجه خواهد بود . زیرا با ورود مجدد به محیط آزمون ، شخص داوطلب از آنجایی که از محیط آزمون خارج شده بود قادر به ادامه فرآیند خواهد بود ولی به سوالات قبلی دیگر تحت هیچ عنوانی دسترسی نخواهد داشت .

پنج) تنظیم تاریخ و زمان پاسخگویی به سوالات آزمون

مشکلی که در مثال بالا شاید به ذهنتان خطور کرده باشد ، صبر دو داوطلب برای پاسخگویی به سوالات آزمون است . یعنی اینقدر صبر می‌کنند که داوطلب الف به جای هر دو نفر آزمون بدهد . شاید این فکر از جهاتی درست باشد زیرا ما هنوز این مبحث جدید را بیان نکرده ایم ، برای اینکه بتوانید مشکل مثال بالا را حل کنید در این قسمت به شرح قابلیت تنظیم تاریخ و زمان پاسخگویی به سوالات آزمون می‌پردازیم .

برای اینکه بتوانید راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین را به حداقل برسانید ، می توانید در قسمت تنظیمات آزمون علاوه بر تاریخ شروع و پایان سه نوع زمان را تنظیم کنید .

درست خواندید سه نوع تنظیم متفاوت زمان برای سوالات آزمون در اختیار شما قرار داده ایم که می توانید آن ها را تنظیم کنید.

انواع تنظیم زمانی آزمون

اول) تنظیم ساعت شروع و پایان ورود به آزمون

با تنظیم زمان این قابلیت برای آزمون دهنده تعیین می کنید، ساعتی که می تواند به آزمون ورود کند از چه ساعتی شروع و حداکثر تا چه ساعتی می تواند تاخیر داشته باشد. مثلاً اگر این بخش را در ساعت ۱۱ تا ۱۱ و ۱۵ دقیقه تنظیم کرده باشید ، یعنی تمام داوطلبان می‌توانند از راس ساعت ۱۱ لغایت ۱۱:۱۵ به آزمون وارد شوند و قبل و بعد از این ساعت دیگر توانایی ورود به آزمون را نخواهند داشت.

دوم) تنظیم مدت زمان آزمون برای پاسخگویی.

با این قابلیت هر مقداری که وارد کنید به عنوان میزان دقیقه مدت زمان پاسخ گویی آزمون در نظر گرفته خواهد شد . یعنی از لحظه ورود داوطلب به محیط آزمون این مقدار زمان را خواهد داشت که به تمامی سوالات پاسخ دهد .این زمان در پایین تصویر به صورت یک شمارنده ی معکوس به داوطلب نشان داده می شود.

سوم) تنظیم زمان پاسخگویی به هر سوال.

با این قابلیت می‌توانید برای پاسخگویی به هر سوال زمانی را در نظر بگیرید. در این حالت مثلاً پس از پایان مهلت پاسخ به سوال اول آزمون؛ سامانه  خود به خود به سوال دوم آزمون می‌رود و داوطلب فقط باید به سوال روبروی خود که در مانیتور یا صفحه نمایشگر می بیند پاسخ دهد. در این حالت دکمه های رفتن به سوال بعدی و قبلی کار نخواهند کرد.

مثال بالا را با قابلیت ‌های زمانبندی که بیان نمودیم متصور شوید .

به نظر شما آیا داوطلبین و پاسخ دهندگان با این همه محدودیت هایی که برایشان در نظر گرفته‌اید می توانند تقلب کنند؟ در پاسخ باید بگوییم شاید هنوز بتوانند؛ اما دیگر به راحتی و آسانی گذشته نخواهد بود. همانند امتحان های حضوری که در آن ها هم نمیتوان منکر وجود تقلب شد. در پایان توصیه‌ای به طراحان آزمون و اساتید محترم داریم:

اگر برای تعداد افراد زیادی در مدت زمان طولانی مبحثی را می خواهید آموزش دهید و قرار است تعداد زیادی آزمون برگزار کنید  ، بهتر است در چند آزمون آغازین تمامی این محدودیت ها را اعمال کنید تا به آنها اعلام کنید که به فکر تقلب نباشند و در مسیر درست  قدم بردارند .مسلماً آنان نیز هنگامی که افت شدید نمرات خود را در همان ابتدا ببینند ، به شوخی نبودن فرآیند آزمون پی برده و امیدشان به تقلب بسیار کمتر خواهد شد .

رفته رفته می‌توانید این محدودیت‌ها را کاهش دهید ، اما امتحان های بسیار مهم مانند امتحان های پایان ترم از آنجایی که شدت استرس داوطلبان بسیار زیاد خواهد بود توصیه می کنیم با اعمال این محدودیت ها بر استرس آزمون دهندگان اضافه نکنید.

توصیه پایانی: احتمالا شاید بارها از دوستان و همکاران خود شنیده باشید که با استفاده از گوگل فرم هم می توانید آزمون آنلاین طراحی کنید اما در اینجا لازم می دانم بگویم این کار در گوگل فرم که یک سیستم ساخت پرسشنامه آنلاین در گوگل است به آسانی امکان پذیر نبوده و در عمل نشدنی است. مگر اینکه بخواهید قید سلامت و درست بودن نمرات را بزنید.

برای آشنایی بیشتر و ثبت نام در سامانه پرسال می توانید از طریق کلیک بر روی ویژگی ها و قابلیت های آزمون آنلاین پرسال اقدام کنید.

در صورتی که محدودیت یا هر ابزار خاصی در مبحث آزمون آنلاین را مد نظر دارید می توانید از طریق ارتباط با بخش پشتیبانی سامانه از طریق شماره تلفن اپلیکیشن واتساپ با ما در میان بگذارید

توجه : جهت برگذاری آزمون آنلاین میتوانید از صفحه فوق استفاده نمایید.

آموزش کار با گوگل فرم
آموزش گوگل فرم
داده کاوی چیست ؟
داده کاوی چیست و چرا اهمیت دارد؟
فهرست