تقلب در آزمون آنلاین

 

راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین

راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین

یکی از دلایلی که باعث شده اساتید و دبیران به مبحث آزمون آنلاین اعتماد نداشته باشند، سوء استفاده برخی از دانش آموزان از راحتی بیش از حدی که در اختیارشان قرار گرفته است بوده که به راحتی می توانند تقلب کنند.

اما بیایید این واقعه را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

امکان تقلب با پیاده سازی نادرست آزمون

متاسفانه یکی از اشتباهات اساتید و دبیران در حوزه برگزاری آزمون آنلاین این است که از روشی نادرست استفاده می شود. اگر بخواهید در یک گروه کلاسی که در اپلیکیشن های پیام رسال وجود دارد تصویر یک برگه سوال را به عنوان  امتحان قرار دهید خب معلوم است که پاسخ دهنده را به تقلب تشویق کرده اید. زیرا قبل از اینکه پاسخ دهنده تصویر برگه پاسخ نامه را برای شما ارسال کند از همان اپلیکیشن پیام رسان، ابتدا با دوستان خود مشورت کرده و پس از یافتن پاسخ درست و حصول اطمینان از همه پاسخ ها، آنگاه تصویر برگه پاسخنامه را برای شما ارسال خواهد کرد.

طراحان و اساتید محترم، شبکه‌ های اجتماعی همان طور که از نامشان مشخص است، محل اجتماع است و با فلسفه آزمون که در عمق معنای کلمه اش، تنهایی نهادینه است، هم خوانی ندارد.

به این ترتیب انجام آزمون در اپلیکیشن ‌های پیام‌رسان، یک اشتباه محض است که نباید تکرار شود.

با این صحبت ها تا به اینجا می توان نتیجه گرفت انتخاب بستر نادرست شیوه برگزاری توسط موسسه و اساتید باعث می‌شود که پاسخ دهنده به تقلب تشویق شود.

اما تنها عامل تقلب طراح نیست

سوء استفاده پاسخ دهنده از اعتماد طراح

اگر در مورد قبلی که توضیح دادیم ۲۰ درصد طراح به دلیل انتخاب اشتباه بستر نامناسب مقصر باشد، پاسخ دهنده به خاطر سوء استفاده از اعتماد طراح ۸۰ درصد مقصر است و باید به نحوی جلوی تقلب وی گرفته شود.

از طرفی واگذار کردن کار نظارت بر امتحان دانش آموزان به والدین شاید راه ‌حلی برای این ماجرا باشد. اما یک لحظه تصور کنید، حس پدر و مادری بر حس جلوگیری از تقلب فرزند پیشی بگیرد و هنگامی که پدر یا مادر درمانده بودن فرزند خود را در پاسخ گویی به سوالات امتحان ببینند، خود به خود به کمک فرزندشان می‌روند. این کار برابر است با از بین رفتن سلامت آزمون. این مثالی است از یک مشت از نمونه خروار.

می‌توان نتیجه گرفت اینها راه حل مناسبی برای جلوگیری از تقلب نخواهد بود.

یکی از شیوه های موجود برای برگزاری این نوع امتحانات، استفاده از سامانه های آزمون آنلاین است. سیستم یکپارچه آزمون ساز پرسال سعی داشته در انجام هرچه بهتر و انجام یک آزمون بدون تقلب به کمک اساتید و برگزارکنندگان بیاید.

پیشنهاد مطالعه : ساخت آزمون آنلاین به چه صورتی انجام می شود؟

حال به بررسی راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین آزمونال می‌پردازیم:

کاهش تقلب در آزمونال

اگر به پاسخ دهندگان اعتماد کامل دارید و می دانید واقعاً می خواهند خود را محک بزنند، نیاز ندارید این تنظیمات را انجام دهید. اما اگر می دانید پاسخ دهندگان، به دنبال راه های فرعی برای کسب نمرات بیشتر هستند، بد نیست این تنظیماتی که در ادامه توضیح می‌دهیم را انجام دهید و ببینید تا کجا امکان محدود کردن پاسخ دهندگان را می توانید در اختیار داشته باشید.

یک ) جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون

یکی از راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین  سامانه آزمونال ، امکان جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون است  که متاسفانه در سایر سامانه های آزمون آنلاین ، این قابلیت به این صورت حرفه ای و کامل وجود ندارد و به راحتی می توانند با ترفند هایی دوبار به سوالات آزمون ورود کرده و با اطلاعات کامل از سوالات پاسخ آن ها را وارد کنند .  در سامانه آزمونال ، نه تنها این قابلیت در اختیار شما قرار داده شده بلکه در حالتی کاملا پیشرفته به دو صورت متفاوت  می توانید از ورود مجدد پاسخ دهنده به آزمون جلوگیری کنید .در ادامه به بررسی این دو شیوه می پردازیم .

الف ) جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون پس از ارسال پاسخ.

در این حالت با اعمال کردن این تنظیم بر آزمون موردنظرتان ، شخص آزمون دهنده اگردرحین آزمون آنلاین از محیط امتحان خارج شود ( بنا به دلایلی ) ،  تمام اتفاقات و پاسخ های داده شده نگه داشته و در ورود مجدد به آزمون از همان قسمتی که وی آزمون را ترک کرده بود ، ادامه امتحان را دنبال خواهد کرد تا زمانی که روی دکمه ارسال پاسخ کلیک کند . اکنون قابلیت این تنظیم این جا آشکار می‌شود ، در صورتی که پاسخ دهنده ، آزمون را به اتمام برساند و روی دکمه ارسال پاسخ کلیک کند ، دیگر وی نمی تواند به صفحه سوالات آزمون بازگردد و اجازه ورود مجدد برای آن شخص آزمون دهنده ، از بین می رود .

ب ) جلوگیری از ورود مجدد پاسخ دهنده به محیط آزمون در صورت ترک آزمون .

با اعمال این تنظیم بر روی آزمون موردنظرتان ، محدودیت و سخت گیری بیشتری روی آزمون آنلاینتان اعمال می شود . در این صورت اگر شخص پاسخ دهنده به سوالات آزمون به هر دلیلی قبل از زدن دکمه ارسال پاسخ ، از محیط امتحان آنلاین خود خارج شود ، از ورود مجدد وی به محیط آزمون مورد نظر جلوگیری خواهد شد .

توصیه :

اگر می دانید پاسخ‌دهندگان از طریق گوشی تلفن همراه در آزمون شرکت می کنند ، می توانید این محدودیت را اعمال کنید . اما اگر داوطلبان از سیستم‌های رایانه‌ای خانگی برای شرکت در آزمون هایتان استفاده می کنند ، بهتر است اتفاقاتی از قبیل قطع برق یا خرابی دستگاه را نیز در گوشه‌ای از ذهنتان مد نظر داشته باشید و سپس بر اساس حساسیت آزمونتان در اعمال کردن این تنظیم تصمیم بگیرید .

توجه : جهت برگذاری آزمون آنلاین میتوانید از صفحه فوق استفاده نمایید.

آموزش کار با گوگل فرم
آموزش گوگل فرم
داده کاوی چیست ؟
داده کاوی چیست و چرا اهمیت دارد؟
فهرست
تماس با ما