دسته بندی مشتریان

 

دسته بندی مشتریان چگونه انجام می شود ؟

دسته بندی مشتریان چیست

مزایای بخش بندی مشتریان کدام اند

چگونه می توان بخش بندی مشتریان را انجام داد

هدف از بخش بندی مشتریان چیست

شرکت ها و سازمان های در حال گسترش و توسعه برای اینکه بتوانند میزان کارآمدی و رضایت از محصولات و خدمات خود را به خوبی بسنجند و ارزیابی کنند، نیاز دارند که روی طیف بزرگی از جامعه کاربران خویش تمرکز و دقت داشته باشند

شیوه تمرکز بر روی  مشتریان به نظر شما کدام است؟

مسیر بازاریابی با این اصل شروع می شود: ((مشتریان خودتان را به خوبی بشناسید.))

درست خواندید،  اولین قدم در بازاریابی برای محصولات و خدمات ، شناخت مشتریانتان است . اولین مرحله شناخت مشتری نیز انجام دسته بندی مشتریان است.

دسته بندی مشتریان یا به قول عوام بخش بندی مشتریان به این معناست که بتوانید بازار محصول یا خدمات تان را به گروه‌ های مجزا از مشتریانتان تقسیم کنید . اعضای هر گروه از این دسته بندی باید خصوصیات و ویژگی‌های مشترکی داشته باشند .  به عبارت دیگر می توان گفت منظور از بخش بندی مشتریان این است که بازار فروش محصولات و خدماتتان را به گروه‌ ها و دسته ‌های کوچک بشکنیم .  به این وسیله می توانید راحت و آسان تر مشتریانتان را مدیریت کنید و از روش های بازاریابی اختصاصی خاصی برای هر دسته استفاده کنید .

با بخش بندی مشتریان نه تنها می توانید به نیازهای مشتریان تان بهتر پاسخ بدهید ، بلکه می توانید نیازهای برآورده نشده مشتریانتان را به خوبی شناسایی کنید .

همان طور که در ابتدای این مطلب بیان کردیم ، شرکت‌هایی که در محصولات و خدمات گوناگونی را روانه بازار می‌کنند با این راهکار می توانند محصولات و خدمات خود را بر اساس نیاز مشتری سفارشی‌سازی کنند و باعث ایجاد مزیت رقابتی در محصولات و خدمات خود نسبت به رقبایشان شود .

با دسته بندی مشتریان چگونه به کسب و کارمان کمک کنیم ؟

به ویسله بخش بندی مشتریان ، سازمان ‌ها و شرکت‌ها این توانایی را خواهند داشت که الگوهای مشترک و تفاوت های میان مشتریان را تشخیص داده و درک کنند .

سازمان‌ ها و شرکت‌ ها با توجه به نوع خدمت و یا محصولاتشان معیارهایی برای بخش بندی مشتریان تعیین می‌کنند و شروع به جمع آوری اطلاعات مشتریان و تحلیل داده ‌های به دست آمده برای این کارر. می کنند . اما در این بین یک سری معیارهای اساسی وجود دارد که معمولاً همه سازمان‌ ها  ، فرایند بخش بندی مشتریان خود را بر اساس آنها شروع کرده و به مرور زمان معیارهای انتخاب شده خودشان را به آنها اضافه می‌کنند .

حتما از خودتان می پرسید :

جمع آوری اطلاعات مشتریان از چه طریقی انجام می شود ؟

در پاسخ باید عرض کنیم ، معمولاً جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای بخش بندی مشتریان از طریق لیست های موجود که حاوی اطلاعات مشتریان است ، پرسشنامه و نظرسنجی های مشتریان و در بعضی مواقع از طریق جستجوهای اینترنتی صورت می گیرد .

هدف از بخش بندی مشتریان چیست ؟

به طور کلی هدف از بخش بندی مشتریان این است که بتوانید به هر گروه و دسته از مشتریانتان پیام های خاص مورد علاقه خود را ارسال کنید . یعنی برای ارتباط با مشتریانتان بر اساس نوع بخش‌ بندی که انجام داده اید راحت تر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشید .

مثلاً فرض کنید شما یک تولید کننده مواد و محصولات خوراکی طبیعی هستید ، اگر گروهی  از مشتریان شما به دنبال خواص محصولات  تولیدی شما هستند ، برای ارتباط با آنها از راه  اعلام خواص محصولات می توانید استفاده کنید و اگر دسته دیگری از مشتریانتان به دنبال مواد مقوی و رشد عضلات هستند می توانید محصولاتتان که در این حوزه هستند را برای آنها معرفی کنید .  یا اگر عده ای از مشتریان شما جوانان هستند ، می‌توانید مناسب با لحن و زبان عامیانه آنها برایشان معرفی محوصلاتتان را  ارسال کنید ، اگر مشتریانتان افراد میانسال و کهنسال  هستند ،  با لحن مورد پسند آنها و بر اساس رفع نیازهای بیماری آنان محصولات خودتان را برایشان معرفی کنید .

کارشناسان علوم بازاریابی معمولا از روش ها و معیارهای متفاوتی برای بخش بندی و دسته بندی مشتریان استفاده می کنند.

رویکرد های اساسی در دسته بندی مشتریان چیست ؟

برای دسته بندی مشتریان سه رویکرد اصلی و اساسی وجود دارد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم :

 الف ) دسته بندی مقایسه‌ای :  

دسته بندی مقایسه ای مشتریان ، ساده ترین و ابتدایی ترین رویکرد شناخته شده برای این امر است و بر اساس خصوصیاتی که به طور معمول در دسترس قرار دارند استفاده و دسته بندی می شود ، تا به این ترتیب بتوانید گروه های متفاوتی از مشتریان را در بازار به وجود آورید .

این نکته را به خاطر داشته باشید :

همیشه و در همه حال ،  قرار نیست دسته‌ بندی مقایسه‌ای مشتریان معتبر باشد ،  زیرا ممکن است شرکت‌ هایی در صنعت مشابه و با همان اندازه وسعت وجود داشته باشد که نیازهای بسیار مختلف و متمایزی  نسبت به شرکت معیار داشته باشند .

ب ) بخش بندی نیاز محور:

در این نوع دسته بندی با توجه به نیازها و بازخورد هایی که مشتریان برای محصول یا خدمت ارائه شده خاصی ،  از خود بروز می دهند ، دسته بندی مشتریان صورت می گیرد . این نیازها و بازخورد ها از طریق انجام تحقیقات بازار کشف و بازبینی می‌شود .

ج ) بخش بندی ارزش محور :

در بخش بندی ارزش محور ، معمولاً در میان مشتریان بر اساس توانایی و ارزش اقتصادی آن ها تفاوت قائل می‌شویم . در این بخش بندی مشتریانی که سطح اقتصادی معمولاً یکسانی دارند در یک دسته قرار می‌گیرند و دیگر مشتریان خود را در بخش های جداگانه قرار می دهند که با آنها می توان به طور جداگانه و مجزا ارتباط برقرار نمود .

توجه : جهت برگذاری آزمون آنلاین میتوانید از صفحه فوق استفاده نمایید.

داده کاوی چیست ؟
داده کاوی چیست و چرا اهمیت دارد؟
شاخص خالص ترویج کنندگان چیست
شاخص خالص ترویج کنندگان چیست و چه کاربردی دارد؟
فهرست
تماس با ما