راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال

در این پست می خواهیم راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال را به شما ارائه دهیم .

برای این که بتونید از قابلیت های سامانه پرسال استفاده کنید ، ابتدا نیاز دارید که در این سامانه عضو بشید و یک حساب کاربری برای خود داشته باشید. از همین رو وارد سایت پرسال به نشانی  https://porsall.com   شده و از منوی بالای صفحه روی  ” ثبت نام رایگان ” کلیک کنید و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید .

البته اگر از قبل عمل ثبت‌نام را انجام داده اید ، از منوی بالای صفحه اول سایت روی ” ورود به حساب کاربری ” کلیک کنید و در صفحه باز شده نام کاربری و رمز عبور خودتون را وارد کنید و سپس روی دکمه  ” ورود ” کلیک کنید تا پنل حساب کاربری شما براتون باز شود .

شروع طراحی و ایجاد پرسشنامه آنلاین

خب بهتره که از اینجا ، راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال را با دقت و به خوبی مطالعه کنید که رسما وارد میدون شده ایم.

در اولین گام از راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال به سراغ طراحی و ایجاد پرسشنامه آنلاین می رویم .

هنگامی که وارد حساب کاربری خود شدید از لیست منوی کنار روی گزینه ” مدیریت پرسشنامه/فرم ”  کلیک کرده و از زیر منوی باز شده روی  ” ایجاد پرسشنامه ”  (شماره 1 در تصاویر ) کلیک کنید تا مشابه تصویر زیر صفحه ای برای شما باز شود .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - ایجاد پرسشنامه

در این مرحله نیاز دارید تا نوع پرسشنامه مورد نیاز خود را انتخاب کنید . همانطور که مشاهده می کنید در این سامانه 4 نوع پرسشنامه برای شما تعبیه شده که هر کدام را در زیر بررسی می کنیم :

پرسشنامه تحقیقاتی

این نوع پرسشنامه معمولاً برای تحقیقات دانشگاهی و آکادمیک استفاده می شود. از امتیازات این نوع می توان به قابلیت خروجی گرفتن از سامانه در قالب spss , amos ,  و لیزرل را دارا می باشد .

پیشنهاد مطالعه : چرا از پرسشنامه آنلاین استفاده می کنیم ؟

نظرسنجی

با استفاده از این نوع پرسشنامه در واقع می‌تونید یک پرسشنامه با هدف نظرسنجی و رضایت سنجی از مشتریان و کارمندانتون ایجاد کنید .  مسلماً در این نوع پرسشنامه دیگر نیاز زیادی به استفاده از ابزاری مانند دریافت خروجی در قالب نرم افزارهای آماری مانند اس پی اس اس و غیره را هم نخواهید داشت اما باز هم از این ابزار در صورت تمایل می تونید استفاده کنید .

آزمون

این نوع فرم برای ساخت آزمون آنلاین  به کار می رود که برای آموزش استفاده از این قسمت و ابزارهای موجود در آن می تونید به راهنمای استفاده از آزمون آنلاین سامانه پرسال مراجعه کنید .

فرم

با انتخاب این گزینه می تونید فرم مورد نظرتون را ایجاد کنید .  در این فرم قابلیت های بسیاری  را دارید ، مانند : فایل ها و تصاویر را از کاربرانتون دریافت کنید و … .  به این ترتیب هر فرمی که در نظرتان باشد مانند فرم تماس  ،فرم ثبت نام  ،فرم دریافت اطلاعات و مدارک و … را در این قسمت می تونید ایجاد کنید .

ما در این راهنما می خواهیم به سراغ ایجاد یک پرسشنامه تحقیقاتی برویم. پس روی گزینه تحقیقاتی کلیک می کنیم . ( شماره ۲ در تصاویر )

در صفحه جدید باز شده مانند تصویر زیر در قسمت عنوان پرسشنامه عنوان مورد نظر را وارد می کنیم . مثلا ما در اینجا عنوان عنوان را عبارت ” میزان استفاده از خدمات کتابخانه های عمومی ” وارد می کنیم .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال -عنوان پرسشنامه

در قسمت بعدی ( شماره ۳ در تصاویر ) می توانید توضیحات و نکاتی که می‌خواهید کاربران قبل از پاسخگویی به سوالات پرسشنامه ، آن ها را بدانند مطرح کنید .  مثل اهداف برگزاری این پرسشنامه و … .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال توضیحات ابتدایی پرسشنامه

پس از نوشتن متن مورد نظر روی دکمه ” گام بعدی ” کلیک کنید ( شماره ۴ در تصاویر ) .

اکنون به صفحه طراحی و افزودن سوالات پرسشنامه می رسیم که از سه روش ، افزودن سوال امکان پذیر می باشد :

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات

ورود سوالات به صورت دستی

در این شیوه ( شماره 5 در تصاویر ) می‌تونید تک تک سوال های مورد نظرتون را بر اساس نوع سوال های موجود در سامانه ایجاد کرده و هر سوال را به صورت جداگانه با تنظیمات دلخواهتون در سیستم ثبت کنید .

ورود سوال از فایل اکسل

در این حالت شما ( شماره 6 در تصاویر ) می توانید سوالات خود را از طریق فایل اکسل وارد محیط سامانه کرده و آن را در پرسشنامه خود قرار دهید .

برای این کار نیاز است تا ابتدا فایل نمونه را از سامانه دریافت کنید .

نگران نباشید نیاز نیست به دنبال دانلود فایل نمونه در سامانه بگردید . در هر قسمتی که احتیاج دارید از طریق فایل اکسل اطلاعات و پرسش‌های خود را در سامانه بارگزاری کنید ، در همان جا می تونید فایل نمونه اکسل مورد نظر سامانه را دریافت کنید . در اینجا هم طبق شماره 7 در تصاویر روی قسمت مشخص شده کلیک کنید تا فایل نمونه مجاز برای پرسال را دانلود کنید .

پس از دانلود فایل نمونه آن را مطابق با مثالی که در داخل فایل برای شما بیان شده است ، ویرایش و تکمیل کنید .

در اینجا ذکر چندین نکته تکمیلی می تواند برای شما خالی از لطف نباشد :

یک ) هنگامی که فایل نمونه را دانلود می کنید به هیچ وجه سطر اول آن را ویرایش و تغییر ندهید ، زیرا با این کار توانایی تشخیص سلول ها را از سامانه خواهید گرفت و در نتیجه هیچ سوالی به پرسشنامه موردنظر شما افزوده نخواهد شد .

دو ) اگر می‌خواهید سوال چهار گزینه ای در پرسشنامه داشته باشید ، فقط باید چهار ستون از فایل را پر کنید و بقیه ستونها را خالی بگذارید و نیازی به حذف ستون های اضافه از سمت شما برای سامانه نیست .

سه ) سوالی که گزینه نداشته باشد ، به عنوان سوال تشریحی در نظر گرفته خواهد شد .

با رعایت این نکات می تونید گزینه brows را ( شماره 8 در تصاویر ) کلیک کرده و فایل اکسل سوالات تکمیل شده را انتخاب کنید و روی دکمه بارگزاری سوالات از فایل اکسل ( شماره ۷ در تصاویر ) کلیک کنید .

این نکته را به خاطر داشته باشید که در بارگزاری سوال از طریق فایل اکسل شما فقط می توانید از دو نوع سوال تستی و تشریحی استفاده کنید و از دیگر انواع سوالات نمی تونید در این شیوه طراحی پرسشنامه استفاده کنید .

در اینجا ما از قسمت ورود دستی سوالات روی دکمه آبی رنگ ” + افزودن سوال جدید ” (شماره 10 در تصاویر ) کلیک می کنیم .

در صفحه جدید باز شده می تونید با باز کردن منوی کشویی از میان ۱۶ نوع سوال ، نوع  سوال دلخواهتون را انتخاب کنید.

برای این کار روی لیست کشویی که با عنوان ” نوع سوال را انتخاب کنید ” مشاهده می کنید کلیک کنید ، لیست انواع سوال هایی که می تونید در پرسشنامه به کار ببرید برای شما باز خواهد شد . سوال هایی که می تونید از این لیست برای پرسشنامتون انتخاب کنید ، همون طور که قبلا هم بیان نمودیم ۱۶ گونه است که به ترتیب هر کدام را در زیر برایتان شرح می دهیم :

سوال تک انتخابی

این نوع سوال دربین مردم به سوال تستی مشهور بوده و در علوم آکادمیک به آن لیکرت هم گفته می‌شود . همان طور که خودتون هم احتمالاً حدس زده‌اید ، در این نوع سوال شخص پاسخ دهنده از بین گزینه های موجود – الزامی در چهار گزینه بودن وجود ندارد و می‌تواند کمتر یا بیشتر از چهار گزینه  هم باشد – فقط می‌تواند یک گزینه را انتخاب کند .

سوال تشریحی

در این نوع سوال برای شخص پاسخ دهنده هنگام پاسخ گویی به سوال  یک کادر مستطیل شکل باز خواهد شد که در داخل آن کادر می‌تواند توضیحات مورد نظر خود را در پاسخ به سوال مطرح شده بیان کند .

سوال ضبط ۳ تا در پاسخ به سوال

با انتخاب این نوع سوال شخص پاسخ دهنده می تواند در پاسخ به این سوال از دکمه ضبط صدا استفاده کرده و پاسخ مورد نظر خود را به صورت صوتی وارد سامانه  و ارسال  کند .

نگران نباشید اگر شخصی نتواند به هر دلیلی صدای خود را ضبط کند و به عنوان پاسخ ارسال کند ، علاوه بر دکمه ضبط صدا همان کادری که در سوال تشریحی برای پاسخگویی متنی قرار داده شده بود در این نوع سوال هم وجود دارد تا در صورت رخداد مشکلی شخص شرکت کننده در پرسشنامه بتواند پاسخ سوال را تایپ کرده و در سامانه ثبت کند .

سوال ترکیبی

سوال ترکیبی در واقع  یک نوع پیچیده ای از سوال نیست ، بلکه در واقع یک محیطی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید در آن یک دسته سوال دلخواه از 15 نوع دیگر مطرح شده در آن ایجاد کنید .

فقط اعداد صحیح

با انتخاب این نوع سوال ، شخص پاسخ دهنده فقط می تواند اعداد صحیح را در پاسخ به سوال شما وارد کند .  به این ترتیب در این نوع سوال متن و اعداد اعشاری مورد پذیرش نخواهد بود .

این توصیه را از ما داشته باشید ، بهتر است در هنگام استفاده از این نوع سوال ها که حساسیت روی پاسخ کاربر دارند ، در متن سوال به کاربر این مورد را مثلا با ارائه یک مثال یادآوری کنید تا وی در پاسخ دادن به سوالات شما با مشکل مواجه نشود .

فقط اعداد

این نوع سوال مانند نمونه قبلی می باشد . اما با مقداری محدودیت کمتر .  به این صورت که  هر نوع عددی را در این کادر شخص پاسخ دهنده می‌تواند وارد کند و سیستم به آن اعداد خطا و ایراد نمی‌گیرد .

تنها محدودیتی که برای این سوال وجود دارد این است : شخصی که به سوال پاسخ می دهد نمی تواند از چیزی به غیر از اعداد استفاده کند .

تاریخ و ساعت

هنگامی که این سوال را انتخاب می کنید به این معناست که می خواهید از شخص پاسخ دهنده ، پاسخی در قالب تاریخ و ساعت  دریافت کنید . به همین منظور هنگامی که شخص پاسخ دهنده برای پاسخ به این سوال اقدام می‌کند پنجره ای برای وی باز می شود و در آن پنجره می‌تواند تاریخ و ساعت مورد نظر خود را انتخاب کند .

شماره همراه ۱۱ رقمی

با انتخاب این نوع سوال می‌توانید از مخاطب ، شماره تلفن همراه دریافت کنید . دریافت شماره همراه با این نوع سوال همراه با اعتبار سنجی خواهد بود ، یعنی الزاماً باید شماره وارد شده توسط کاربر ۱۱ رقم باشد نه کمتر و نه بیشتر .

ارسال فایل

کاربرد استفاده از این نوع سوال بیشتر در فرم ها و همچنین آزمون های آنلاین می باشد . اما در صورتی که بخواهید در پرسشنامه آنلاین خودتون هم فایلی ( مانند: تصویر ، pdf  ، داکیومنت ، پاورپوینت و … ) از مخاطب دریافت کنید ، با استفاده از این نوع سوال این فرآیند را می توانید در پرسشنامه خود پیاده سازی کنید . مخاطب هنگام روبرو شدن با این سوال می تواند فقط فایل ارسال کند .

فقط ایمیل

با انتخاب این نوع سوال به این معناست که می خواهید از مخاطب درخواست کنید ایمیل خود را وارد کند و همچنین سامانه فرمت وارد شده را اعتبار سنجی کند .

پس دقت داشته باشید ، در این نوع سوال کاربر فقط می تواند ایمیل خود را آن هم به شکل درست و صحیح تایپ کند . فرمت درست ایمیل که مورد قبول سامانه پرسال می‌باشد به شکل زیر است :

[email protected]

 

فقط کد ملی

با انتخاب این نوع سوال ، شخص پاسخ دهنده باید کد ملی در کادر مربوطه وارد کند .

البته این مقدار وارد شده  هم توسط سامانه اعتبارسنجی شده و در صورت اشتباه وارد کردن کاربر در کد ملی ، پیغام خطا به وی نشان داده خواهد شد .

شماره تلفن ثابت

این نوع سوال به شما امکان می‌دهد تا از کاربر شماره تلفن ثابت از سه رقم تا ۸ رقم را دریافت کنید .

فقط تاریخ

این نوع سوال مانند نوع سوال تاریخ و ساعت است ، با این تفاوت که در این گونه سوال کاربر فقط می تواند تاریخ وارد کند و توانایی وارد کردن ساعت را نخواهد داشت .

سوال پنج ستاره

این نوع سوال معمولاً در نظرسنجی ها ، برای امتیازدهی به کار می‌رود .  چنانچه در صورتی که می خواهید در پرسشنامه خود این نوع سوال را به کار ببرید ، شخص پاسخ دهنده به این سوال می تواند تعداد ستاره مورد نظر خود را از بین یک تا پنج ستاره انتخاب کند و به این ترتیب امتیاز خود را در سامانه ثبت کند .

سوال چند پاسخی ،  چند انتخابی

این نوع سوال در واقع یک سوال چند گزینه ای مانند تستی می باشد ، با این تفاوت که پاسخ دهنده به جای انتخاب یک گزینه می‌تواند گزینه های بیشتری را هم انتخاب کند .

سوال شکلک یا ایموجی

با این نوع سوال که در دسته سوالات توصیفی با حالت چهره قرار می گیرد ، شخص پاسخ دهنده با انتخاب یک حالت چهره ایموجی از حالت موافق و راضی تا مخالف و و ناراحت به سوال شما پاسخ می دهد . کاربرد این نوع سوال بیشتر در نظرسنجی ها و رضایت سنجی ها می باشد.

سوال مقایسه زوجی ( ahp )

از این نوع سوال را می توانید هنگامی که می خواهید دو دسته را با یکدیگر مقایسه کنید به کار ببرید که این مقایسه ها معمولاً بیشتر در پرسشنامه های علمی تحقیقاتی و دانشگاهی استفاده می شود .

سوال انتخاب مکان روی نقشه 

با این نوع سوال می‌توانید از کاربر درخواست کنید تا محلی را روی نقشه مشخص کند .

در اینجا ما یک پرسشنامه چند سوالی را برای نمونه می‌خواهیم ایجاد کنیم . تعدادی سوال تستی و تعدادی هم سوال تشریحی . هنگامی که  از لیست 16 گانه سوالات نوع سوال مورد نظرتان را انتخاب کنید ، به صورت اتوماتیک محیط ویرایش و طراحی آن سوال برای شما توسط سامانه باز می شود .

به عنوان مثال همانگونه که در تصویر زیر می بینید ، ما یک سوال تستی می‌خواهیم در این پرسشنامه داشته باشیم .  پس از اینکه عنوان سوال را در قسمت مربوطه  وارد کردیم در گزینه ها مقادیر دلخواهمان را وارد می کنیم.

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات- سوال تک انتخابی

به شماره 11 در تصاویر دقت کنید . اگر این گزینه را انتخاب کرده باشید به آن معنی است که پاسخ این سوال اجباری است و تا زمانی که کاربر به آن پاسخ نداده ، سامانه به او اجازه رفتن به سوال بعدی را نخواهد داد .

به این ترتیب می توانید مخاطب را مجبور کنید تا به سوال یا سوال های مورد نظرتان حتماً حتماً پاسخ دهد و اعتبار پرسشنامه ضربه ای نخورد.

اگر به شماره ۱۰ در تصاویر دقت کنید ، دکمه ” گزینه های تصویری ” را مشاهده می کنید .  هنگامی که این گزینه – که به صورت پیش فرض غیر فعال است – را به حالت فعال تغییر حالت دهید ، می‌توانید در گزینه‌های سوالتان از تصویر هم استفاده کنید .  اما اگر قصد استفاده از تصویر در گزینه‌های سوال را ندارید ، اجازه دهید در همان حالت غیرفعال باقی بماند .

احتمالاً از خودتان می پرسید اگر بخواهم در صورت سوالی از تصویر یا صوت استفاده کنم چگونه می تونم این کار را انجام دهم؟

برای این مورد هم راهکاری پیاده سازی شده که اگر صبر کنید تا چند دقیقه آینده آن را برای شما خواهیم گفت  .

همانطور که در تصویر بالا می بینید ما به جای سوال چهار گزینه ای ، سوال  پنج گزینه طراحی کرده ایم و برای همه طراحان پرسشنامه هم به همین اساس هیچ اجبار و محدودیتی برای تعداد گزینه های سوالات تستی  وجود ندارد .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات-تنظیمات بیشتر سوال

با کلیک روی دکمه ” + تنظیم با رم، زمان، صوت، تصویرو…. ” ( شماره 13 در تصاویر ) می توانید تغییرات بیشتری در سوال ایجاد کنید که در زیر هر یک از آن ها را بیشتر توضیح می دهیم .

نمایش متن در بالای سوال

در این قسمت ( شماره 14 در تصاویر )  زمانی که می ‌خواهید قبل از صورت سوال متنی برای کاربر نشان داده شود از این قسمت استفاده می کنید. مثلا این قسمت زمانی براتون مفید است که در مورد یک سوال احساس کنید مخاطب نیاز به توضیح اضافه دارد تا منظور شما را بهتر و کامل تر متوجه شود . در این صورت می تونید توضیحات مد نظرتون را در این کادر وارد کنید تا این متن در بالای همان سوال پرسشنامه به مخاطب نشان داده شود .

گروه بندی

در این قسمت ( شماره 15 در تصاویر ) می توانید سوال را به گروه خاصی از سوالات در صورتی که آن گروه را قبلا ایجاد کرده اید متصل کنید .

البته این ویژگی بیشتر در حوزه آزمون های آنلاین کاربرد داشته و طراحان و اساتید می‌توانند با گروه‌بندی هر سوال یک بانک سوال برای خود ایجاد کند.  اما این ویژگی برای پرسشنامه هم تعبیه شده تا اگر افرادی علاقه به گروه بندی سوالات دارند بتوانند از این ابزار در پنل خودشون استفاده کنند .

تصویر نمایشی

با استفاده از این گزینه ( شماره 16 در تصاویر ) می توانید در متن سوال موردنظرتون از تصویر استفاده کنید . یادتون هست گفته بودم که  به کار بردن تصویر در متن سوال رو تا چند دقیقه دیگه خواهم گفت ؟ الوعده وفا. از این جا می تونید این کار را انجام بدید. به این ترتیب این قابلیت را دارید که در هر سوالی که می خواهید به تنظیمات پیشرفته همان سوال رفته و  به انتخاب خود از تصویر در متن سوالتون استفاده کنید.

پخش فایل صوتی

با این گزینه ( شماره 17 در تصاویر ) می توانید در متن سوال پرسشنامه از یک فایل صوتی استفاده کنید. با این کار شخص پاسخ دهنده می تواند ابتدا فایل صوتی را بشنود و بر اساس آن فایل ، پاسخ مناسب آن سوال را در صفحه وارد کند .

نکته :

تنظیمات بیشتر هر سوال در هر یک از انواع سوال ها وجود داشته و برای شما قابل استفاده است .  به عنوان مثال در سوال تشریحی می توانید از فایل صوتی در صورت سوال استفاده کنید و هم در سوال دریافت صوت از کاربر .  بله هم سوال و هم جواب می‌تواند به صورت فایل صوتی باشد .

افزودن فرمول جدید

کاربرد این ابزار (شماره 18 در تصاویر ) بیشتر مناسب آزمون های آنلاین  می باشد . اما در صورتی که قصد دارید در پرسشنامه  خود از فرمول های ریاضی نیز استفاده کنید ، در این قسمت می توانید ابتدا فرمول را در سامانه ایجاد کنید و سپس آن را در متن سوال و یا حتی گزینه های سوال نیز به کار ببرید .

شیوه کار به این صورت است که : ابتدا با انتخاب گزینه افزودن فرمول جدید فرمول خود را در سامانه نوشته و آن را با یک نام مشخص کنیم ، مانند فرمول شماره یک . سپس کافیست در عنوان سوال و یا حتی گزینه های سوال با نوشتن نام فرمول در پرانتز ، فرمول مورد نظر را در خروجی جای دهید .  مانند (فرمول شماره یک)

نکته :

با یک دفعه ایجاد فرمول در سامانه پرسال ؛ توانایی استفاده از آن فرمول را به صورت نامحدود در همان پرسشنامه را دارید . یعنی اگر یک فرمول را ایجاد کنید ، الزاماً مجاز به یک بار استفاده از آن نخواهید بود ، بلکه هر چند بار می توانید از آن فرمول در طراحی پرسشنامتون استفاده کنید .

در انتها روی دکمه ثبت سوال کلیک میکنیم تا این سوال ذخیره شده در پرسشنامه قرار گیرد .

وقتی روی دکمه ثبت سوال کلیک کنید به صفحه ای مشابه شکل زیر هدایت می شوید :

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - لیست سوالات پرسشنامه

در این صفحه می توانید ادامه فعالیت طراحی پرسشنامه آنلاینتون را انجام دهید.

برای این منظور اگر می خواهید سوال دیگری به پرسشنامه اضافه کنید ، می ‌توانید روی شماره های 19 و 20 که در تصاویر  مشخص شده کلیک کنید .

دلیل اینکه دو گزینه افزودن سوال برای هر سوال  در این صفحه قرار داده ایم  به این خاطر است که ، اگر روی دکمه شماره 19 کلیک کنید ، سوالی که در انتها ایجاد می کنید قبل از سوال کنونی قرار خواهد گرفت و اگر روی شماره 20 کلیک کنید سوالی که ایجاد می کنید ، بعد از سوال کنونی قرار می گیرد .

در مرحله بعدی از راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال مشاهده می کنید که چهار عمل متفاوت ( شماره 21 در تصاویر )  برای هر سوال تعریف شده است که عبارتند از : ویرایش ، حذف ، کپی و ایجاد شرط .

اکنون می خواهیم هر کدام از این ابزارها را بررسی  کنیم :

گزینه ویرایش

با این گزینه می توانید در سوالی که این گزینه را برایش انتخاب می کنید ، عمل ویرایش آن سوال را انجام دهید . حال این ویرایش می‌تواند برای متن سوال باشد و یا تغییر نوع سوال ، برای هر دو نوع ویرایش شما این امکان را از همین قسمت دارید .

گزینه حذف

با انتخاب این گزینه در هرسوالی ، همان سوال  از پرسشنامه شما حذف می شود .

گزینه کپی

به وسیله این گزینه می توانید یک کپی از همان نوع سوال ایجاد کنید ، اما متن عنوان سوال آن باید متفاوت باشد .

کاربرد این گزینه در پرسشنامه ها به شدت زیاد است ، زیرا معمولاً در پرسشنامه ها یک گروه از سوالات گزینه های مشترکی دارند و فقط عنوان سوالشون با همدیگه متفاوت هست . در نتیجه به وسیله این ابزار می توانید آن سوال را با عنوان متفاوت و با همون گزینه ها در پرسشنامه تون ایجاد کنید .

ایجاد شرط

با این ابزار می تونید پرسشنامه هاتون را هوشمندتر کنید .

برای مثال فرض کنید در پرسشنامه  می خواهید در مورد وضعیت تاهل و تعداد فرزندان پاسخ دهنده ، اطلاعاتی به دست آورید . در این صورت باید دو سوال در پرسشنامه ایجاد کنید ، سوال اول در مورد وضعیت تاهل شخص و سوال دوم در مورد تعداد فرزندان وی خواهد بود .

حالا اگر به این دو سوال خوب دقت کنید می بینید که عاقلانه است کسی که وضعیت تاهل را مجرد انتخاب کرده دیگر از وی در مورد تعداد فرزندانش سوالی نباید پرسیده شود .

در اینجا می توانید از گزینه ایجاد شرط استفاده کنید و سامانه را  به گونه ای تنظیم کنید که اگر در پاسخ به سوال مد نظر فلان گزینه انتخاب شود ادامه سوالات پرسشنامه  با پرش از تعدادی سوال  ادامه یابد .

 

 

حال می خواهیم شرطی که براتون در مثال آوردیم را در این پرسشنامه پیاده سازی کنیم .  برای این منظور در سوالی که می خواهیم مبنای شرطمون باشد ، روی گزینه ایجاد شرط کلیک می کنیم .

همان طور که می بینید پنجره ای مشابه شکل زیر برای ما به نمایش در آمده است.  همانطور که در تصویر می بینید در این پنجره در منوی کشویی ( شماره 22 در تصاویر ) ابتدا سوال مورد نظرتان را مشاهده می کنید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - ایجاد شرط در پرسشنامه

نکته :

در صورتی که سوال دیگری را مشاهده کردید ، روی منوی کشویی کلیک کرده و از لیست سوالات نمایش داده شده که همون سوالات داخل پرسشنامه تون  هست ، سوال مورد نظرتون را انتخاب کنید .

در قسمت پاسخ شما می توانید به دو حالت شرط را تنظیم کنید . ( شماره 23 در تصاویر )

حالت اول : اگر جواب سوال فلان عبارت باشد ،آنگاه برو به سوال…..

حالت دوم : اگر جواب سوال فلان عبارت نباشد ، آنگاه برو به سوال…

بر اساس آنچه در تصویر زیر می بینید ، شرط را به این صورت تنظیم کرده‌ایم که اگر پاسخ به وضعیت تاهل توسط کاربر مجرد انتخاب شود ، آنگاه خود به ‌خود سامانه سراغ سوال بعد از تعداد فرزندان یعنی نظرخواهی استفاده از خدمات کتابخانه های عمومی (شماره 24 در تصاویر ) می رود و دیگر سوال تعداد فرزندان را از کاربر نخواهد پرسید .

در پایان  روی دکمه افزودن شرط جدید ( شماره 25 در تصاویر ) کلیک کرده و سپس روی دکمه ذخیره ( شماره 26  در تصاویر ) کلیک کنید . به این ترتیب شرط مورد نظرتون  روی همون سوال اعمال می شود .

توصیه ما به شما این است که در ابتدا فقط سوال هاتون را وارد محیط پرسشنامه کنید و پس از آن که قضیه ورود سوالات را تموم کردید حالا با خیال راحت برای شرط گذاری سوالات اقدام کنید . به این ترتیب انسجام کاریتان را حفظ کرده و از این شاخه به اون شاخه نمی پرید .

پس از این که سوالات خود را در سامانه ایجاد کردید نوبت به مرحله بعدی طراحی پرسشنامه آنلاین می‌رسد پس در صفحه لیست سوالات پرسشنامه روی ذخیره و گام بعدی کلیک می کنیم  .

تنظیمات پرسشنامه

در این مرحله از آموزش راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال نوبت به بیان تنظیمات پرسشنامه می رسد .

تنظیمات پرسشنامه به دو دسته اصلی تقسیم می شود : تنظیمات ظاهری و تنظیمات عادی پرسشنامه

الف) تنظیمات ظاهری

هنگامی ‌که به تنظیمات پرسشنامه می آیید ، همانند تصویر زیر اولین قسمت تنظیمات پرسشنامه دکمه ای (شماره 27 در تصاویر ) وجود دارد که روی آن عبارت  ” صفحه تنظیمات ظاهری ” نوشته شده است .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - قسمت اول تنظیمات پرسشنامه

روی این دکمه کلیک کنید تا صفحه ای مشابه صفحه زیر برایتان باز شود . در این صفحه می‌توانید هر یک از قسمت های موارد مربوط به ظاهر پرسشنامه را تغییر داده و تنظیم مجدد نمایید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - تنظیمات ظاهری پرسشنامه

لوگو

در این قسمت ( شماره 28 در تصاویر ) می تونید لوگوی شرکت یا سازمان خود را قرار بدید تا هنگامی که کاربر به سوالات پرسشنامه شما پاسخ می دهد لوگوی شما در گوشه تصویر مانیتور به وی در هر سوال نشان داده شود .

نام شرکت یا سازمان

در این قسمت (شماره 29 در تصاویر ) با قرار دادن نام شرکت یا سازمانتون می تونید این نام را در گوشه تصویر برای هر سوال به مخاطب نشان دهید .

شعار سازمان

با وارد کردن شعار سازمانتان در این قسمت (شماره 30 در تصاویر ) در هر سوال ، این شعار به همراه نام سازمان و لوگوی سازمانتون  به مخاطب در گوشه تصویر محیط پرسشنامه تا زمانی که سوالات پرسشنامه پایان یابد ،نشان داده خواهد شد .

رنگ پس زمینه

با انتخاب رنگ پس زمینه در این قسمت ( شماره 31 در تصاویر ) می‌توانید برای سامانه مشخص کنید که سوالات پرسشنامه را با چه بک گراندی به کاربر نشان دهد .

رنگ متن

با استفاده از این گزینه ( شماره 32 در تصاویر ) می تونید رنگ فونت نوشته های پرسشنامه ، مانند سوالات پرسشنامه را به دلخواه خود تغییر داده و تنظیم کنید.

استفاده از تصویر پس زمینه

وقتی این گزینه ( شماره 33 در تصاویر ) را انتخاب می‌کنید عملاً برای سامانه مشخص می کنید که نمی خواهید پس زمینه و بک گراند صفحه سوالات پرسشنامه نشان داده شده به کاربر فقط تک رنگ باشد ، بلکه می خواهید از یک تصویر برای بک گراند سوالات استفاده کنید .

پس از اینکه گزینه استفاده از تصویر پس زمینه را به حالت فعال و انتخاب شده تغییر حالت دادید در قسمت تصویر پس زمینه ( شماره 34 در تصاویر ) می تونید تصویر مورد نظر خود را از درون سیستم تان انتخاب کرده و آن را در سامانه بارگذاری کنید .

نکته :

در صورتی که بدون علامت زدن گزینه استفاده از تصویر پس زمینه در این قسمت تصویری را بارگذاری کنید ، سامانه آن تصویر را از شما دریافت نخواهد کرد . در نتیجه بک گراند سوالات نشان داده شده به کاربران همان رنگ پس زمینه ای خواهد بود که در رنگ پس زمینه وجود دارد .

 استفاده از لینک به عنوان تصویر پس زمینه

گاهی پیش می‌آید تصویری که می خواهید در پس زمینه پرسشنامه قرار دهید در سیستم تان وجود ندارد و در جایی از دنیای اینترنت آن را شما دیده اید. شما می توانید لینک آن تصویر را در قسمت لینک تصویر پس زمینه ( شماره 35 در تصاویر ) وارد کرده و سپس گزینه استفاده از لینک به عنوان تصویر پس زمینه را انتخاب کنید تا آن تصویر در پس زمینه ی پرسشنامه به مخاطب نشان داده شود .

پس از اینکه فرم تنظیمات ظاهری آزمون را مطابق با میل و خواسته خود تغییر  دادید ، روی دکمه ثبت تغییرات کلیک کنید تا این تنظیمات ذخیره گردد.

ب) تنظیمات پرسشنامه

پس از اینکه تنظیمات ظاهری پرسشنامه را مطابق با میل خود تنظیم نمودید به صفحه تنظیمات پرسشنامه باز می گردیم هر یک موارد این صفحه را به شما توضیح می دهیم.

 جلوگیری از ورود چند باره پاسخ

هنگامی که این گزینه ( شماره 36 در تصاویر ) را فعال کنید ، هر شخصی که در پاسخ دهی به سوالات پرسشنامه شما شرکت کند ، می تواند تنها یک بار پاسخ های خود را ارسال کنند . در غیر این صورت اگر این گزینه غیر فعال باشد هر شخص می تواند چندین بار فرم یا پرسشنامه را تکمیل کند و در سامانه ارسال کند .

چپ چین کردن

با فعال کردن این گزینه ( شماره 37 در تصاویر  ) شما می تونید تمام المان ها و ابزارهای موجود در صفحه نمایش پرسشنامه به کاربر را به حالت انگلیسی تغییر دهید . به این ترتیب می‌تونید پرسشنامه را برای افراد و مخاطبانتون که با زبان های غیر فارسی  هستند نیز طراحی و آماده کنید .

تغییر زبان

با انتخاب هر یک از زبان های موجود در این منوی کشویی ( شماره 38 در تصاویر )  تمامی المان ها به زبان انتخابیتون ترجمه خواهند شد . زبان های موجود در منوی کشویی تغییر زبان عربی و پشتو می باشد .

نکته

برای تغییر حالت به زبان انگلیسی کافیست فقط گزینه چپ چین کردن سوالات را انتخاب کنید .

دریافت دلیل انتخاب گزینه

در این قسمت (شماره 39 در تصاویر ) شما می تونید از کاربر ، دلیل پاسخ وی را درخواست کنید. برای فهم بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید از مخاطبانتون در پرسشنامه  می پرسید کدام روش ارسال مرسوله را می‌پسندید ؟  جواب ها هم دو گزینه  پست و باربری می باشد . احتمالا برای شما مهم است  که بدانید چرا کاربر پست یا باربری را انتخاب می کند . به همین دلیل به اینجا می آید و این گزینه را فعال می‌کنیم . سپس در کادر مقابل فعال سازی متنی را به عنوان پرسش می نویسید یا می تونید بذارید متن پیش فرض موجود بماند و آن را رها کنید . سپس در کادر دوم گزینه های سوال را در این قسمت وارد می کنید . فراموش نکنید که هر گزینه را فقط باید در یک خط بنویسید مانند :

پست

باربری

به این ترتیب هنگامی که کاربر هر یک از این گزینه ها را انتخاب کند فوراً کادری در زیر سوال برایش باز می شود و در آن از کاربرد دلیل انتخاب آن گزینه را جویا می شود .

نیازی به گروه بندی ندارم

با فعال کردن این گزینه که به صورت پیش فرض برای شما فعال است به سامانه اعلام می کنید که نمی خواهید پرسشنامه هایتان را به صورت درختی گروه‌بندی کنید .

توصیه ما به شما این است که اگر تعداد پرسشنامه های شما زیاد است ، می تونید از این قابلیت استفاده کنید اما اگر تعداد محدود و اندکی پرسشنامه دارید می توانید از این قابلیت استفاده نکنید .

ذخیره خودکار

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات- قسمت دوم تنظیمات پرسشنامه آنلاین

با انتخاب این گزینه ( شماره 40 در تصاویر ) و عددی که در کادر مشخص می‌کنید ، عملاً سامانه را به این صورت تنظیم می کنید که به ازای این تعداد پاسخ کاربر که در کادر مشخص کرده اید ، پاسخ های او را در سامانه به صورت اتوماتیک ذخیره کند . و اگر از صفحه پاسخ گویی به پرسشنامه ، کاربر خارج شود و در زمان دیگری برای ادامه پاسخ گویی به آن صفحه بازگشت ، وی بتواند از همانجایی که خروج کرده ادامه پاسخگویی به سوالات را داشته باشد .

سرویس ها

به طور کلی بخش سرویس ها به  صفحه انتهای پرسشنامه و تشکر انتهایی مربوط می شود .

سرویس فرم ارسال پیام

در این بخش ( شماره ۴۱ در تصاویر ) می توانید در کادرهای مربوطه مشخص شده ، اطلاعات تماس خود را قرار دهید . تا پس از تکمیل پرسشنامه توسط مخاطب وی بتواند از طریق فرم ارسال پیام در صفحه تشکر برای شما پیامی ارسال کند و یا به صورت جداگانه بنا به درخواست شما با شما ارتباط داشته باشد .

سرویس هدایت به لینک اختصاصی

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - قسمت سوم تنظیمات پرسشنامه

در صورتی که صاحب صفحه یا دارای سایت هستید و می‌خواهید مخاطب پس از پاسخگویی به سوالات پرسشنامه  ، به آن صفحه هدایت شود ، می توانید لینک آن را در کادر مربوطه (شماره ۴۲ در تصاویر ) قرار دهید و سپس گزینه سرویس هدایت به لینک اختصاصی را فعال و در حالت انتخاب قرار دهید . به این صورت سامانه پس از اینکه مخاطب به همه سوالات پرسشنامه شما پاسخ داد به جای نشان دادن صفحه تشکر ، مستقیما او را به آدرس صفحه ای که شما تنظیم کرده اید خواهد فرستاد .

سرویس نمایش لینک در صفحه آخر

با این سرویس (شماره ۴۳ در تصاویر ) می توانید در صفحه تشکر به مخاطب یک لینک نشان بدهید تا با کلیک بر روی آن به صفحه یا محتوای مورد نظر شما فرستاده شود .

برای این کار در قسمت پیام  ، پیامی که می خواهید به کاربر نشان دهید تا وی با خواندن آن ترغیب شود و روی لینک کلیک کند را وارد کنید ، سپس در قسمت عنوان ، لینک عنوانی که می خواهید به کاربر نشان داده شود تا روی آن کلیک کند را وارد کنید و سپس در انتها آدرس url مورد نظرتان را در قسمت لینک ، وارد کنید .

اکنون گزینه سرویس نمایش لینک در صفحه آخر را به حالت انتخاب در آورید . به این ترتیب در صفحه آخر این موارد به مخاطب نشان داده خواهد شد .

سرویس فعال سازی مکان یابی

با فعال کردن این سرویس (شماره ۴۴ در تصاویر )  ،سامانه پرسال به صورت اتوماتیک و در پشت  صحنه پرسشنامه از طریق دستگاه مخاطب  ،محل پاسخ دهی به پرسش نامه را برای شما واکشی می‌کند .

سرویس فعال سازی محدودیت زمانی پاسخ

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - قسمت چهارم تنظیمات پرسشنامه

با فعال سازی این گزینه (شماره ۴۵ در تصاویر ) می توانید سامانه را به گونه ای تنظیم کنید که تعیین کنید مدت زمان پاسخ گویی به سوالات پرسشنامه حداقل چقدر باید باشد .

مثلاً اگر عدد ۳ را در این کادر وارد کنید ، به این معنی است که شخص پاسخ دهنده حداقل باید سه دقیقه برای پر کردن این پرسشنامه زمان بگذارد و اگر بخواهد زودتر تمام کند و پاسخ ها را برای سامانه ارسال کند ، سامانه این اجازه را به وی نخواهد داد .

سرویس تعیین حداکثر تعداد پاسخ

با استفاده از این قابلیت (شماره ۴۶ در تصاویر ) می توانید تنظیم کنید که سیستم در طول روز بیشتر از تعداد مشخص که توسط شما تعیین می شود ، پاسخ نامه را دریافت نکند .

مثلاً اگر عدد 100 را در این کار قرار دهید ، به این معناست که سامانه پرسال در طول روز بیشتر از ۱۰۰ فرم پاسخ از مخاطبان دریافت نکند .

سرویس ارسال پیامک به کاربر

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - قسمت پنجم تنظیمات پرسشنامه

با فعال سازی و تنظیم مقادیر داخل آن (شماره ۴۷ در تصاویر ) می توانید در پایان پرسشنامه ، به کسانی که به صفحه تشکر پرسشنامه رسیدند ، پیامکی به عنوان تشکر یا کد تخفیفی برایشان از این طریق ارسال کنید .

سرویس چاپ ورودی ها

این ابزار (شماره ۴۸ در تصاویر ) بیشتر در فرم های استخدام که به صورت آنلاین طراحی شده‌اند کاربرد دارد .

با فعال سازی این قابلیت شخص پاسخ دهنده به سوالات می تواند از پاسخ‌های خود خروجی گرفته و آن را چاپ کند .

چاپ سوالات بدون پاسخ

در حالت عادی شخص پاسخ دهنده در صورتی که شما سرویس چاپ ورودی ها را برای فرم یا پرسشنامتون فعال کرده باشید می تواند از سوالاتی که به آنها پاسخ داده خروجی چاپی دریافت کند و به صورت اتوماتیک سوالاتی که به آنها پاسخ نداده در خروجی نخواهند بود . اما با فعال سازی این گزینه (شماره ۴۹ در تصاویر ) علاوه بر سوالاتی که پاسخ داده ، سوالاتی که به آنها پاسخ نداده هم در خروجی بوده و می تواند آن را چاپ کند ، تا هنگامی که فرم را به شما تحویل می دهد همه سوالات در آن موجود باشد .

سرویس حذف دکمه قبلی بازگشت به سوال قبلی

با فعال سازی این گزینه مخاطب برای پاسخگویی به هر سوال فقط یک بار فرصت خواهد داشت . به این صورت که هنگامی که کاربر  از سوالی به سوال بعدی برود ، دیگر توانایی بازگشت به سوال قبلی را نخواهد داشت .

توصیه ما به شما این است که از این ابزار با احتیاط کامل استفاده کنید ، زیرا معمولاً خطر امنیتی زیادی پرسشنامه‌ها را تهدید نمی‌کند و این ابزار بیشتر در آزمون آنلاین کاربرد دارد .

اما به هر حال این شما هستید که تصمیم می گیرید و ممکن است بخواهید در یک پرسشنامه به دلیل بعضی از شرایط حاکم از این قابلیت استفاده کنید .

حال که با موارد و قابلیت های صفحه تنظیمات پرسشنامه آشنا شدید ، لازم است تا برای پرسشنامه خودتان تنظیمات مد نظرتون را اعمال کرده و در پایان روی دکمه ” ذخیره اطلاعات ” کلیک کنید .

تا به اینجا مرحله ساخت و طراحی یک پرسشنامه آنلاین را با یکدیگر به اتمام رساندیم و در این مرحله به صفحه اول پنل که لیست پرسشنامه هامون در اونجا وجود داره برمی گردیم  و باید اکنون برای انتشار پرسشنامه اقدام کنیم .

انتشار پرسشنامه

برای انتشار پرسشنامه آنلاین نیاز به آن داریم که لینک را از سامانه بگیریم و در گروه ها و کانال های مجازی که جامعه هدف شما در آن قرار دارد ارسال کنید

برای این کار مطابق با تصویر زیر از پرسشنامه ای که می‌خواهید آن را منتشر کنید ، روی دکمه پردازش کلیک کنید ( شماره 50 در تصاویر ) و در منوی باز شده روی ” اشتراک گذاری لینک پرسشنامه ” کلیک کنید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - ریز دکمه پردازش

اگر دفعه اول تان باشد که از سیستم استفاده می کنید سیستم نیاز دارد تا شما توافقنامه استفاده از لینک پرسشنامه را تایید کنید.    مطابق با تصویر زیر صفحه ای برای شما باز می شود .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - صفحه تایید توافق نامه

در پنجره باز شده پس از اینکه متن توافقنامه را مطالعه کردید نام و نام خانوادگی خود را در کادر مشخص شده ( شماره 51 در تصاویر ) وارد کرده و سپس روی دکمه ” ارسال پیامک تایید و نمایش لینک جهت انتشار ” ( شماره 52 در تصاویر ) کلیک کنید. سیستم به شماره همراه شما یک پیامک حاوی کد رمز یکبار مصرف ارسال می کند و شما باید آن کد را در پنجره جدید وارد کنید. پس از اینکه کد را وارد کردید و کد درست بود، روی تایید کلیک کنید تا سیستم به شما مانند تصویر زیر در پنجره ای لینک انتشار پرسشنامه را نشان دهد .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - صفحه اشتراک گذاری لینک پرسشنامه

روی کپی کردن لینک ( شماره 53 در تصاویر ) کلیک کنید تا لینک در حافظه گوشی و یا رایانتون ذخیره گردد . سپس می تونید در گروه ها و کانال ها و صفحات سایتتون این لینک را قرار دهید .

به این ترتیب هر کس روی لینک کلیک کند ، وارد صفحه پاسخگویی به سوالات پرسشنامه  شما خواهد شد .

اگر در هر یک از شبکه های اجتماعی که در تصویر با شماره 54 مشاهده می کنید عضو هستید  ، کافیست روی آن کلیک کنید تا محیط آن شبکه و نرم افزار برای شما باز شود و به راحتی لینک را در آنجا منتشر کنید .

پس از اینکه لینک پرسشنامه را منتشر کردید و جامعه هدف شما در آن شرکت کردند ، نوبت به دریافت خروجی و مشاهده پاسخ ها می رسد .

مشاهده پاسخ ها و دریافت خروجی پرسشنامه

در اینجا چون این پرسشنامه را به صورت آموزشی ایجاد کرده‌ایم  و مسلماً پاسخی در آن وجود ندارند ، به همین علت به سراغ یکی دیگر از پرسشنامه هامون که حدود ۱۹۰ پاسخ دریافت کرده می رویم و با هم آن را بررسی می کنیم

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید برای هر پرسشنامه یک سری عملیات ( شماره 55 در تصاویر ) تعریف شده که هرکدام را در زیر شرح می دهیم :

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - لیست پرسشنامه ها

دکمه پردازش

کارهایی که شما به عنوان طراح پرسشنامه برای آن پرسشنامه می توانید انجام دهید در عملیات پردازش به شرح زیر می باشد :

ویرایش

با زدن روی این قسمت وارد محیط ویرایش پرسشنامه می شوید ، یعنی در این حالت می توانید عنوان پرسشنامه ، توضیحات پرسشنامه و همچنین سوالات پرسشنامتون را ویرایش کنید .

اشتراک گذاری لینک پرسشنامه

با زدن روی این قسمت همانطور که در بالا توضیح داده شد ، لینک انتشار پرسشنامه در اختیار شما قرار می گیرد ، که با اشتراک گذاری آن از طریق رسانه هایی که در اختیار دارید ، می توانید افراد جامعه هدفتون را برای شرکت و پاسخ دهی به سوالات پرسشنامتون دعوت کنید .

ارسال پیامک اطلاع رسانی

با کلیک روی این قسمت می توانید به شماره هایی که به سیستم می دهید ، پیامک اطلاع‌ رسانی برای شرکت در پرسشنامه را ارسال کنید .

تنظیمات ظاهری پرسشنامه

با کلیک بر روی این قسمت ، به صفحه تنظیمات ظاهری پرسشنامه هدایت می شوید و می توانید آن را مطابق با میل خود تنظیم کنید .

نکته

هر نوع تنظیمات ظاهری که در این جا ذخیره و اعمال کنید ، برای همه پرسشنامه ها و آزمون هایی که با این حساب کاربری طراحی شود اعمال خواهد شد . از این رو برای اعمال تنظیمات ظاهری جدید باید با احتیاط  و کمی آینده نگر باشید .

تنظیمات پرسشنامه

با زدن روی این قسمت وارد تنظیمات همان پرسشنامه شده و می توانید تغییرات مورد نظر را در آن اعمال کنید .

توقف موقت

با کلیک روی دکمه ” توقف موقت ” به سامانه اعلام می‌کنیم که فعلاً برای این پرسشنامه دیگر پاسخی دریافت نکن.  اگر می خواهید دوباره آن را فعال کنید ، کافیست روی پردازش کلیک کرده و در منوی باز شده گزینه ” فعال سازی لینک پرسشنامه ” را کلیک کنید . البته دیگر نیازی به گرفتن لینک جدید نیست و همان لینک قبلی فعال خواهد بود .

دکمه نمودارها

با کلیک روی دکمه نمودارها یک منو برای شما باز می شود که شامل دو نمودار است نمودار میزان و نمودار پیشرفت .

نمودار میزان

در قسمت نمودار میزان مانند شکل زیر می توانید تعداد انتخاب گزینه های سوالات را می توانید مشاهده کنید.

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - نمونه ای از نمودار میزان

حتی با کلیک روی عمومی سازی نمودارها  ( شماره 56 در تصاویر ) می توانید آنها را به افرادی که می خواهید نشان دهید.

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - تنظیمات نمودار میزان

به این صورت که وقتی روی این دکمه کلیک می کنید ، سامانه در همان قسمت یک لینک به شما می دهد و کافیست آن لینک را شما کپی کرده و برای هر کسی که می‌خواهید ارسال کنید .

آن شخص با کلیک روی لینک  توانایی مشاهده تمام نمودارهای این پرسشنامه را خواهد داشت.

از این جمله نگران نباشید زیرا فقط در حد دیدن نمودار است و هیچ دخل و تصرفی روی پرسشنامه شما نمی‌تواند  وی داشته باشد .

در قسمت بعد ( شماره 57 در تصاویر ) می توانید تاریخی را به سیستم بدهید تا در بازه تاریخی وارد شده بر اساس پاسخ های دریافت شده به سوالات نمودار میزان سوالات را به شما نشان دهد .

در منوی کشویی ( شماره 58 در تصاویر ) نیز می توانید نوع نموداری که قصد دارید مشاهده کنید را از بین نمودارهای میله ای ، دایره ای ، خطی و افقی انتخاب کنید .

نمودار پیشرفت

در این نمودار می توانید میزان پیشرفت و مشارکت شرکت کنندگان در پاسخگویی به هر سوال  پرسشنامه را مشاهده کنید . در تصویر زیر نمونه ای از نمودار پیشرفت پرسشنامه ای را مشاهده می کنید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - نمونه ای از نمودار پیشرفت

دقت داشته باشید ما برای حفظ امانت نمی توانیم سوالات موجود در پرسشنامه را به طور کامل به شما نشان دهیم به همین علت مجبور هستیم تا قسمتی از سوالات را از دید شما پنهان کنیم . هنگامی که شما بخواهید نمودار پیشرفت ، نمودار میزان و هر نوع پاسخ دیگری به سوالات را ببینید در پنل کاربریتون هر سوال به طور کامل به شما نشان داده خواهد شد .

پاسخ ها

هنگامی که روی ” پاسخ ها ” کلیک کنید، لیست منوهای آن براتون باز می شود که شامل موارد زیر است :

همه پاسخ ها

هنگامی که روی همه پاسخ ها کلیک کنید به صفحه مشابه صفحه زیر هدایت می شوید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - همه پاسخ ها

در قسمت بالای این صفحه ( شماره 59 در تصاویر )  تعداد پاسخ ها ویک سری آمار کلی  که توسط سیستم دریافت شده به شما نشان داده می شود .

در قسمت بعد ( شماره 60 در تصاویر ) می توانید از منوی کشویی نوع پاسخ مورد نظر را انتخاب کرده و سپس خروجی اکسل آن را با زدن روی دکمه خروجی اکسل دریافت کنید.

در صورتی که پاسخ شخص خاصی را می خواهید ببینید کافیست کد پاسخ دهنده را در قسمت کادر جستجو وارد کنید ( شماره 61 در تصاویر ) و سپس روی دکمه جستجو کلیک کنید .

حذف تمامی پاسخ ها

با انتخاب این گزینه (شماره 62 در تصاویر ) ،  تمام پاسخ هایی که برای این پرسشنامه تاکنون دریافت کرده‌اید حذف می شوند . به عبارت دیگر با زدن این دکمه ، پرسشنامه به زمانی برمی‌گردد که تازه طراحی و ایجاد کرده اید و می خواهید آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید .

تنظیمات چاپ

اگر می خواهید که پاسخ ها را چاپ کنید از این قسمت (شماره 62 در تصاویر ) می توانید تنظیمات مورد نظر خود را برای هر چه بهتر دیدن نتایج در صفحه چاپ شده اعمال کنید .

عملیات

در قسمت پاسخ هر شخص یک دکمه عملیات ( شماره 63 در تصاویر ) قرار دارد که می توانید به این وسیله عملیات های  زیرا روی پاسخ وی اعمال کنید :

حذف :

با انتخاب این گزینه پاسخ های شخص مذکور از لیست پاسخ های این پرسشنامه حذف می گردد .

مکان روی نقشه :

اگر در قسمت تنظیمات پرسشنامه گزینه دریافت لوکیشن پاسخ دهنده را انتخاب کرده باشید ، در این قسمت با کلیک بر روی این گزینه می توانید از محل و لوکیشن پاسخ دهنده مطلع گردید .

ابطال پاسخ :

با انتخاب این گزینه ، پاسخ های این شخص را باطل می کنید.

نشان شده :

با انتخاب این گزینه می تونید پاسخ های شخص مورد نظرتون را نشان‌دار کنید تا بعداً سریعتر آن پاسخ نامه را بازیابی کنید .

ارسال پیامک :

با انتخاب این گزینه می توانید به شخص پاسخ دهنده پیامی ارسال کنید و مثلا او را از تماس بعدی در تاریخ مورد نظر تان آگاه کنید .

چاپ پاسخ ها :

با انتخاب این گزینه تمام پاسخ های داده شده توسط این شخص به سوالات پرسشنامه در حالت چاپ قرار می گیرد و با اتصال پرینتر به دستگاه خود می توانید آن را چاپ کنید .

در قسمت مربوط به هر پاسخ دهنده ، دسته بندی پاسخ های او را مشاهده می کنید که در سه دسته پاسخ های تستی ، پاسخ های تشریحی و پاسخ های صوتی  ( شماره  64 در تصاویر ) تقسیم بندی شده اند . با زدن روی هر یک از این پاسخ ها می توانید پاسخ های کاربر به آن گروه سوالات را مشاهده کنید .

 

پاسخ های تشریحی

با انتخاب این گزینه از منوی پاسخ ها ، سامانه پاسخ های تشریحی که به سوالات متنی و صوتی داده شده است را به شما نشان خواهد داد که می توانید آنها را از این طریق مشاهده کنید. در تصویر زیر می توانید نمونه ای از صفحه پاسخ های تشریحی را مشاهده کنید.

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - نمونه پاسخ های تشریحی

پاسخ های صوتی

با انتخاب این گزینه از منوی پاسخ ها ، سامانه شما را به صفحه پاسخ های صوتی هدایت می کند در این صفحه می توانید هر یک از پاسخ های صوتی داده شده به سوالات صوتی را تک به تک دانلود کرده و آنها را بشنوید . در زیر می توانید تصویر نمونه صفحه پاسخ های صوتی را مشاهده کنید.

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - نمونه صفحه پاسخ های صوتی

فایل های دریافتی

اگر در پرسشنامه خود از سوال دریافت فایل استفاده کرده‌اید با انتخاب این گزینه از منوی پاسخ ها می تونید فایل های ارسالی کاربران را از سامانه پرسال دانلود کنید .

خروجی ها

هنگامی که بخواهید از سامانه خروجی های مورد نظرتون را بگیرید ، باید از این قسمت استفاده کنید که این ابزار شامل منو های زیر می باشد :

خروجی کیفی اکسل

با کلیک روی این گزینه از منوی خروجی ها می توانید خروجی کیفی پرسشنامه ها را در قالب یک فایل اکسل دریافت کنید . برای اینکار هنگامی که روی این گزینه کلیک می کنید صفحه مطابق شکل زیر برای شما باز می شود در این صفحه تاریخ شروع پایان مورد نظر خود را برای پاسخ های دریافتی انتخاب می کنید و سپس روی دکمه دریافت خروجی ( شماره ۶۵ در تصاویر ) کلیک کنید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - خروجی کیفی اکسل

خروجی کمی اکسل

با کلیک روی این گزینه از منوی خروجی ها می تونید خروجی کمی پرسشنامه ها را از سامانه  در قالب یک فایل اکسل دانلود کنید . برای اینکار هنگامی که روی این گزینه کلیک می کنید ، صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما به نمایش در می آید. بازه تاریخی مورد نظر خودتون را در قالب تاریخ شروع و پایان در کادر مشخص شده وارد کنید و سپس روی دکمه دریافت خروجی (شماره 66 در تصاویر ) کلیک کنید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - خروجی کمی اکسل

خروجی spss

با کلیک روی این گزینه از منوی خروجی ها می توانید خروجی سوالات پرسشنامه را در قالب نرم افزار آماری spss دریافت کنید ، تا به این ترتیب سختی وارد کردن اطلاعات  تک به تک کاربران را به این نرم‌افزار را نداشته باشید.

برای این کار هنگامی که روی خروجی spss بزنید صفحه ای مطابق تصویر زیر برای شما باز می شود که در آن تاریخ شروع و پایان مورد نظرتان را وارد می کنید تا سامانه به صورت خودکار تمام پاسخ هایی که در این بازی دریافت کرده است را در قالب نرم‌افزار spss برای شما مهیا کرده و سپس روی دکمه دریافت خروجی ( شماره 67 در تصاویر ) کلیک کنید تا آن را دانلود نمایید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - خروجی spss

تنظیمات خروجی spss

با انتخاب این گزینه از منو  خروجی ها می توانید تنظیمات متغیرهای  variable view را نیز به خواست خودتان تغییر دهید . برای این کار پس از کلیک بر روی این گزینه به صفحه ای مشابه  شکل زیر هدایت می شوید . در این صفحه می توانید تنظیمات مربوط به پاسخ‌های هر سوال را بر اساس نرم افزار spss تنظیم نموده و در انتها روی دکمه ثبت تنظیمات کلیک کنید . برای اینکه خروجی spss پرسشنامه را با شرایط جدید از سامانه دانلود کنید کافیست از منوی خروجی‌ها روی گزینه خروجی اس پی اس اس کلیک کنید و فرآیند آن را همانطور که در بالا توضیح داده شد دنبال کنید .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - تنظیمات خروجی spss

خروجی صداها

با انتخاب این گزینه از منوی خروجی ها در صورتی که در پرسشنامه سوالات با قابلیت دریافت صوت قرار داده اید میتوانید تمام سقوط های دریافتی توسط کاربران را به طور کلی و در قالب یک فایل زیپ از سامانه خروجی بگیرید

برای این کار بعد از کلیک روی این گزینه صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما باز می شود . در این صفحه بازه زمانی مورد نظر خود را مشخص و سپس روی دکمه دریافت خروجی کلیک کنید ( شماره ۶۸ در تصاویر ) سپس به صورت اتوماتیک تمام صوت های  دریافتی مربوط به این پرسشنامه را که در این بازه زمانی توسط سامانه دریافت شده اند را برای شما آماده کرده و در یک فایل زیپ به شما خروجی می دهد .

راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال - بارگزاری سوالات - خروجی فایل های صوتی

خروجی سوالات

با انتخاب این گزینه از منوی خروجی‌ها ، سامانه ، سوالات این پرسشنامه را تحت قالب پرسال به عنوان خروجی به شما می دهد از این فایل می توانید برای پرسشنامه های بعد نیز استفاده کنید .

درخواست تجزیه و تحلیل

با انتخاب این گزینه از منوی خروجی ها می توانید درخواست تحلیل پاسخ های دریافت شده را نیز در سیستم ثبت کنید . در این حالت چون این فرایند نیاز به نیروی انسانی دارد و توسط سیستم انجام نمی شود پیامی مطابق با زیر برای شما نشان داده می شود :

جهت برآورد هزینه و انجام کار تجزیه و تحلیل لطفاً فایل خروجی spss پرسشنامه تان را به واتساپ پشتیبانی ارسال کنید.

به این ترتیب پس از ارسال فایل به بخش پشتیبانی آنها با شما تماس می گیرند و تمام هزینه‌ها و پارامترهای مورد نیاز شما در هنگام تجزیه و تحلیلی که می خواهید برای شما لحاظ شود چک کرده و یادداشت می شود و متعاقبا هزینه آن نیز به شما اعلام می شود .

در اینجا به پایان راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین سامانه پرسال می‌رسیم . امیدواریم از این راهنما و نکاتی که در آن مطرح شد به خوبی استفاده کنید در صورت بروز هرگونه سوال و مشکلی می توانید با بخش پشتیبانی سامانه پرسال به شماره تماس09913464705 تماس حاصل فرمایید  .

آموزش فعال سازی کوکی در مرورگرها
راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال
راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال
فهرست