روشهای دریافت پاسخهای دقیق در نظرسنجی آنلاین. یکی از بزرگترین منافع و مزیتهای نظرسنجی آنلاین سهل و آسان بودن پاسخ دهی به سوالات است ، که تنها با چند کلیک ساده مخاطبان می توانند اطلاعاتی که شما به آن نیاز دارید را برای شما آماده و ارسال کنند .

از طرفی زمانی که کار پاسخ دهی به سوالات نظرسنجی های آنلاین آسان و راحت شده ، شما باید از اینکه پاسخ‌دهندگان زمان کافی برای فکر کردن در مورد سوالات و پاسخ دهی می گذارند اطمینان داشته باشید.

بر همین اساس دو دسته پاسخ دهنده برای سوالات نظرسنجی آنلاین وجود دارد :

 دسته اول :

اشخاصی که زمان کافی  قرار  می دهند تا سوالات را به دقت بخوانند و بتوانند بهترین پاسخ را به سوالات بدهند . به این دسته از پاسخ دهندگان ((پاسخ دهندگان بهینه))  (optimizers)  گفته می شود این گروه پاسخ دهندگان  را جز پاسخ دهندگان خوب و عالی شناخته و دسته بندی می کنیم .

دسته دوم :

افرادی که زمان لازم  ( نه به مقدار کافی ) برای پاسخ دادن به سوالات اتخاذ می‌کنند . این افراد کمترین تلاش برای پاسخ دادن به سوالات  نظرسنجی ها انجام می دهند و پاسخهایشان با  حدس و گمان و شک  همراه است و کمترین میزان دقت را چاشنی کار خود می کنند .  به این دسته  ((پاسخ دهندگان با رضایت حداقلی))  ( Satisficers) می گویند .  زیرا حداقل  میزان رضایت را برای  پژوهشگر به ارمغان می آورند.

رضایت حداقلی بحران و مشکل مهمی برای اکثر پژوهشگران است ؛ زیرا از آن جایی که این دسته از پاسخ دهندگان وارد عمق سوال نمی شوند و از روی یک تفکر سطحی به سوالات پاسخ می دهند ، باعث می‌شود اطلاعاتی با کیفیت پایین در دست پژوهشگر قرار گیرد و در نتیجه بر روی نتایج پژوهش تاثیر منفی می گذارد.

همان طور که می دانید هدف از طراحی نظرسنجی به دست آوردن حداکثر پاسخ های ممکن که قابل استفاده و دقیق هستند ،  می باشد . از این رو روشهای دریافت پاسخهای دقیق در نظرسنجی آنلاین را در زیر برایتان آورده ایم که به کارگیری آنها می تواند در نتایج پروژه نظرسنجی شما بسیار تاثیرگذار  باشد .

پیشنهاد مطالعه : راههای افزایش مشارکت در پرسشنامه آنلاین

برای نظرسنجی های خود عنوانی کوتاه و با معنی انتخاب کنید

سوالات نظرسنجی و در یک گام  وسطح بالاتر تمام نظرسنجی خود را تا آن جایی که برایتان مقدور است کوتاه و خلاصه طراحی کنید.

زمانی که لیست سوالاتتان را تهیه و استخراج کردید اکنون باید ترتیب سوال های خود را مشخص کنید

برای این منظور به قوانین زیر توجه کنید :

پرسشنامه را با سوالات آسان شروع کنید

با این شیوه پاسخ دهنده را تشویق می کنید که با پرسشنامه شما همگام و هم قدم شود.

نظرسنجیتان را با سوالات ناراحت‌کننده شروع نکنید

شروع نظرسنجی با سوالات ناراحت کننده ممکن است باعث شود مخاطب در همان ابتدای کار از ادامه پاسخ دهی به سوالات منصرف شود و ذهن و خاطر مخاطب آزاده و مکدر گردد.

برخی از آیتم ها و سوالات مهم تان را در نیمه اول پرسشنامه قرار دهید 

عده زیادی  از مردم نظرسنجی ها  را به صورت کامل تکمیل نمی کنند . با انجام این کار می توانید تضمین کنید که شما اکثر اطلاعات مهمی را که به آن نیاز دارید از این دسته از مخاطبان دریافت کرده‌اید .

سعی کنید از سوالات کلی به سوالات جزئی برسید

از سوالات واقعی به سوالات انتزاعی حرکت کنید

از سوالات بسته ( انتخاب گزینه ) به سوال باز ( تشریحی ) بروید.   

احتمال کمتری وجود دارد که مخاطبان به سوالات انتهای نظرسنجی آنلاین پاسخ‌های بی‌کیفیتی بدهند.  پس به طور کلی می توان گفت بهتر از سوالات آسان و ضروری را در ابتدای پرسشنامه و سوالاتی که نیاز به تمرکز و زمان بیشتری دارند را در انتهای پرسشنامه های تان قرار دهید .

 

ترتیب گزینه‌های سوالات خود را به شکل تصادفی بچینید

یکی از رایج ترین و موثرترین پاسخ هایی که مخاطبان انتخاب می کنند ،  (( گزینه ۱  ))  است . با تصادفی چیدن پاسخ ها شما مطمئن خواهید شد که همیشه برای مخاطب و شخص پاسخ دهنده گزینه 1 جلب توجه نخواهد کرد .

از پرسیدن سوالات غیر ضروری خودداری کنید 

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که هر سوالی مناسب تمام افراد پاسخ دهنده نیست  . اگر شما سوالی خلاف میل و عقیده مخاطبان را مطرح کنید ، آن شخص شاید مجبور شود به این سوال پاسخ دهد اما این را بدانید که هیچ اعتقادی به پاسخ خود نخواهد داشت  .  پس اگر سوالی دارید که از نظر شما برای پژوهشتان  غیرضروری است بهتر است از مطرح کردن آن در نظرسنجی  خودداری کنید .

به کاربردن سوالات و مبهم باعث می شود پاسخ های مبهم نیز دریافت کنید

نوع پرسشی که شما در سامانه نظر سنجی آنلاین از مخاطب می پرسید ، نوع پاسخ‌های احتمالی دریافتی شما را تعیین می‌کند .  اگر شما برای سوال باز خود توضیح کافی و مناسب ندهید ، احتمالا  پاسخ هایی که دریافت خواهید کرد برای شما ارزشمند و سودمند نخواهد بود .  بهتر است زمانی از سوالات باز استفاده کنید که خواهان به دست آوردن بازخورد و فیدبک باشید و یا اینکه به دنبال پاسخی با انشای کاربر هستید. اگر بخواهیم بهتر بگوییم منتظر دریافت پاسخ های غیر منتظره از سمت مخاطبان هستید .

در عوض سوالات بسته را باید زمانی مطرح کنید که قصد دارید به کاربران  و پاسخ دهندگان شفافیت آگاهی و دانش بیشتری در مورد نحوه پاسخ دهی بدهید.

به وقت و زمان پاسخ‌دهندگان احترام بگذارید

نظرسنجی طولانی بلند و خسته کننده باعث می شود مخاطبانتان ناامید و خسته شده و از پاسخگویی به سوالاتتان منصرف شوند . سعی کنید تا آنجایی که برایتان مقدور است پرسشنامه خود را کوتاه و کاربرپسند طراحی کنید .  برای این کار بهتر است قبل از اینکه پرسشنامه را برای کاربران ارسال کنید ،  ابتدا خودتان یک بار به سوالات آنان پاسخ دهید تا مدت زمان تقریبی مورد نیاز برای پرشدن پرسشنامه را تخمین بزنید .

در صورت لزوم برای پاسخگویی مخاطبان می توانید انگیزه هایی را ایجاد کنید

مانند دادن کد هدیه تخفیف خرید از یک سایت یا فروشگاه مورد نظر در پایان تکمیل پرسشنامه از طرف کاربر .

سعی کنید خلاق باشید

از رنگ ها و تصاویر مناسب برای جذابیت و گیرایی هرچه بیشتر نظرسنجی استفاده کنید. نظرسنجی  به هر میزان که کاربر پسند تر باشد درصد پاسخگویی کامل به سوالاتش بالاتر می رود و اعتبارش بیشتر می شود . پس برای داشتن پاسخ های کاربر از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

 

نظرسنجی در بیمارستان ها
نظرسنجی در بیمارستان ها و مراکز درمانی
رعایت حریم شخصی و خصوصی
معرفی سامانه ثبت و انتشار پرسشنامه انلاین پرسآل
فهرست