در 13 دی ماه 1399 ساعت 10:20 صبح در تیم پشتیبانی پرسال مشغول بودیم که به یکباره تماس های پشتیبانی زیادتر از حد معمول شدند. ماجرا این طور بود که در ساعت 10 صبح همان تاریخ قرار بود در یکی از مدارس کشور، امتحان فیزیک پایه یازدهم برگزار شود. ساعت 10:20 دقیقه دانش آموزان شروع کردند با پشتیبانی سامانه تماس گرفتند و گفتند که در این آزمون سوال هیچ کس با دیگری مشابه نیست؛ نه از لحاظ ترتیب و نه از لحاظ عنوان سوال. این اتفاق برای خود ما جالب بود و کنجکاو شدیم موضوع را بفهمیم. حدس اولیه ما این بود که از سیستم آزمونlotf استفاده شده اما نیاز به بررسی دقیقتر داشتیم.

سیستم آزمونlotf

سیستم آزمونlotf

 

طبق نظر بخش فنی سامانه، آزمون در حالت درست پیاده سازی شده و هیچ گونه نقص فنی در روند آزمون وجود نداشت. پس چه اتفاقی افتاده؟ اگر برای شما هم ماجرا جالب شده و در پی علت آن هستید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

تعریف سیستم آزمونlotf چیست؟

سیستم آزمونlotf  (linear on the fly) را اگر بخواهیم توصیف کنیم، این گونه می توان گفت که: فرض کنید شما در روی زمین بوده و در بالای سرتان یک هواپیما در حال پرواز است. اگر شما بخواهید از این هواپیما عکسی بگیرید هر چقدر هم که در عکاسی سریع باشید باز هم هنگامی که دو عکس متفاوت و پشت سر هم به شرط ثابت بودن جایگاه و زاویه دوربین بگیرید، تغییر مکان هواپیما در هر دو تصویرتان مشهود خواهد بود. سیستم آزمونlotf  نیز از این شیوه پیروی کرده و میگوید داوطلبانی که  بخواهند در آزمون شرکت کنند، باید سوالات متفاوتی را مشاهده کنند.

در گذشته به دلیل نبود امکانات و فراهم نبودن این گونه شرایط برای برگزاری امتحان به سبک  lotf ،عملاً این شیوه قابل پیاده‌سازی نبود. اما با ظهور و گسترش اینترنت در بین مردم و به روی کار آمدن سامانه های آزمون آنلاین مانند پرسال توانایی پیاده‌سازی این شیوه از آزمون برای همه فراهم گشته و قدرت اعتماد آزمون و صحت نمرات را بالاتر برده است. این شیوه همان روشی هست که دبیر فیزیک ماجرای ما از آن استفاده کرده است. اما به چه صورت؟

سیستم آزمون lotf به چه صورت عمل میکند؟

برای توضیح بهتر و کامل تر این شیوه، ابتدا روش مرسوم و بین المللی آن را مطرح می کنیم و سپس نسخه ایرانی شده آن را توضیح می دهیم.

شیوه مرسوم استفاده از سیستم آزمونlotf

در بسیاری از کشورها از سیستم آزمون گیری lotf به این صورت استفاده می‌شود که موسسه یا طراح آزمون برای یک آزمون خود اقدام به ایجاد بانک سوال می کند (حداقل 3 برابر تعداد سوال مد نظر که دانش آموز باید به آن پاسخ دهد، در بانک آزمون باید قرار داده شده باشد.) سپس تعداد سوالاتی که دانش آموزان باید به آن پاسخ دهند را برای سامانه مشخص می کند. در این شیوه هر بار که دانش آموز یا داوطلب که بخواهد در آزمون شرکت کند ،خود سیستم به صورت خودکار و هوشمند سوالات جدیدی را به آن نشان می دهد. تمام سوالات از همان بانک سوالات مورد نظر انتخاب می‌شوند ولی همه سوالات به صورت تصادفی به کاربر نشان داده خواهند شد و ممکن است سوالی که به یک دانش آموزش نشان داده شده است به دانش آموزان دیگر اصلا نشان داده نشود.

تنها مشکل این شیوه این است که بر اساس درجه سختی سوالات ممکن است به برخی فقط سوالات سخت و برخی دیگر سوالات آسان برسد که این کار به دور از انصاف آزمون های پایانی است. البته بسیاری از اساتید دانشگاهی که با این شیوه آشنا شدند گفتند که سوال سخت و آسان نداریم و اگر مطالعه داشته باشند سخت ترین سوالات برایشان راحت بوده و اگر هیچ مطالعه‌ای داوطلبان نداشته باشند آسان ترین سوالات نیز برای آنها سخت بوده و آنها را گیر خواهند انداخت.

نسخه بومی شده سیستم آزمونlotf ویژه سامانه پرسال

از آنجایی که در حال حاضر مدارس زیادی از سراسر کشور از سامانه پرسال برای آزمون های آنلاین خود استفاده می کنند و رعایت اعتدال و استاندارد در این آزمون ها به شدت مهم و حیاتی است می خواهیم نسخه بومی شده سیستم آزمون lotf ویژه سامانه پرسال را برایتان توضیح دهیم.

یکی از قابلیت هایی که طراح آزمون در هنگام ایجاد آزمون در سامانه پرسال دارد، این است که می تواند سوالات آزمون را گروه بندی کند. نکته مهم این است که در یک آزمون، طراح سوال می تواند چندین گروه سوال داشته باشد. سپس مشخص کند که از هر گروه چه تعداد سوال را باید دانش آموز پاسخ دهد. به این ترتیب سامانه از هر دسته بر اساس تعداد سوال مشخص شده به صورت رندوم همان تعداد سوالات را به دانش آموز نشان داده و دانش آموز موظف است به آنها پاسخ دهد.

برای این کار کافی است در آزمون آنلاینی که شما طراحی کرده اید سه گروه ایجاد کنید. گروه اول سوالات آسان، گروه دوم سوالات متوسط یا میان رده و گروه سوم سوالات سخت. سپس بر اساس شناخت خود از سوالاتتان که در آزمون قرار داده اید، شروع به گروه بندی هر یک از سوالات کنید. حال  تعداد سوال هایی که می خواهید به صورت رندم از هر گروه انتخاب شده و به دانش آموز نشان داده شود را در تنظیمات هر گروه مشخص کنید تا همه چیز به خوبی اجرا شود.

فراموش نکنید در این حالت دیگر نیاز ندارید در تنظیمات آزمون گزینه نمایش رندوم و تصادفی سوالات را فعال کنید؛ زیرا با گروه بندی سوالات این امکان پیاده سازی به صورت خودکار شده است. حال بیایید دقیقا رفتار دبیر فیزیک ماجرایمان را ببینیم.

در این امتحان فیزیک نوبت اول، طراح امتحان سوالات خود را به سه گروه آسان (کوتاه پاسخ) ،متوسط (نیمه تشریحی (تک خطی)) وسوالات سخت (تمام تشریحی) تقسیم کرده بود. در گروه اول 35 سوال متفاوت، در گروه دوم 38 سوال متفاوت و در گروه سوم نیز 36 سوال وجود داشتند. طبق تنظیمات دبیر از گروه اول 4 سوال، از گروه دوم 6 سوال و از گروه سوم نیز 4 سوال باید به صورت تصادفی انتخاب شده و به هر دانش آموز نشان داده شود. نکته قابل توجه این اتفاق برای خود ما نیز این بود که تمامی سوالات هر گروه بارم بندی مشابهی داشته و به هر ترتیبی که سوال از بانک استخراج می شد جمع نمرات به 20 نمره می رسید.

به این ترتیب هر دانش آموز موظف بود که به 14 سوال امتحان پاسخ دهد. اما خودتان تصور کنید انتخاب 14 سوال از 109 سوال برای 15 نفر، چند حالت متفاوت را می تواند رقم بزند؟

دبیری که این هوشیاری را از خود نشان داد عملا میزان تقلب را در آزمون به کمترین حالت ممکن رسانده بود و همچنین اگر کسی به هر بهانه ای تلاش می کرد تا چندین بار در آزمون شرکت کند، باز هم دبیر هیچ نگرانی نداشته زیرا در هر بار تلاش دانش آموز برای شرکت در آزمون ،سوالاتی که وی مشاهده می‌کرد با دفعه قبلی متفاوت بود.

نکته جالب توجه اینجاست که تمام دانش آموزان شرکت کننده در این امتحان در ابتدا فکر می‌کردند که سامانه دچار اشکال شده و فورا با پشتیبانی ما تماس گرفتند، درصورتی که اگر یک بار به صورت سالم، شخصی در آزمون شرکت کند اصلا هیچ نیازی به تماس نداشته و این تماس با پشتیبانی سیستم نشان دهنده شیطنت دانش آموز در امتحان است که قصد داشته در امتحان تقلب کند. برای مطالعه بیشتر در مورد راه های جلوگیری از تقلب در آزمون آنلاین می تواند به مقاله تقلب در آزمون آنلاین مراجعه کنید.

خلاقیت این دبیر در استفاده از سامانه ساخت آزمون آنلاین پرسال باعث شد تا ما نیز این شیوه جهانی را برای شما مطرح کنیم و نسخه بومی شده این راهکار را برایتان توضیح دهیم.

مزایای سیستم آزمون گیری lotf

1-کاهش خطر لو رفتن سوالات امتحان

هنگامی که از این شیوه اقدام به طراحی آزمون می کنید دقیقا می دانید که برای هر داوطلب، مجموعه متفاوت از سوالات را در نظر گرفته و در بدترین حالت اگر یکی از سوالات یا یک مجموعه از سوالات لو برود، هیچ ضربه و خدشه ای  به کل فرایند آزمونتان وارد نمی شود و همچنان بانک سوال آزمون شما می‌تواند دانش‌آموزان و داوطلبانتان را شگفت‌زده کند.

2-کاهش خطر تبانی کردن در آزمون

بعضی از دانش آموزان برای اینکه بتوانند امتحان را دور بزنند، صبر می کنند ابتدا یک نفر به طور کامل آزمون را به پایان رسانده و سپس از وی پاسخ سوال ها را گرفته و در انتها با خیال راحت در آزمون شرکت کنند. اما در سیستم آزمون گیری lotf  این کار عملا امکان پذیر نیست. زیرا اگر شخص اول مثلاً با این سوال مواجه شده که ” شرکت x کالاهای چرمی با کیفیت بالا تولید می‌کند و در فرانسه مستقر است.” شخص دیگر به جای این سوال با پرسشی دیگر و مثلا با “شرکت y محصولات آرایشی با کیفیت بالا تولید می‌کند و در اسپانیا قرار دارد.” روبرو می‌شود. نفر بعدی با پرسش دیگر و این روال همچنان ادامه خواهد داشت. پس عملاً هرگونه تبانی در میان دو شخص برای سوالات آزمون میتوان گفت به احتمال خیلی زیادی با شکست مواجه خواهد شد. در بدترین حالت هم اگر بخواهیم تصور کنیم ممکن هست یک یا دو سوال مشابه پیدا شود. با دیگر سوالات متفاوت آزمون وی چه کار خواهد کرد؟

شیوه انتخاب پنل آزمون آنلاین
10 شیوه انتخاب پنل آزمون آنلاین + تجربیات استفاده کنندگان
مسیردهی پاسخ ها
مسیردهی پاسخ ها در پرسشنامه آنلاین چگونه است؟
فهرست