طراحی آزمون آنلاین استخدامی

اگر در مورد آزمون های استخدامی که  در بخش خصوصی و دولتی از متقاضیان کار  گرفته می شود کمی تحقیق کرده باشید ، متوجه خواهید شد که این شیوه برگزاری آزمون استخدامی مشکل و نواقص بسیار بزرگی دارد که در زیر به برخی از آن ها به صورت گذرا اشاره می کنیم.

مشکل مسافت

به طور معمول این آزمون ها در مراکز استان برگزار شده و داوطلبین و متقاضیان شغل مورد نظر در سراسر کشور باید به  حوزه های امتحانی اعلام شده  که غالبا مراکز استان و یا مرکزاستان همجوار است مراجعه کنند . این مسافرت یک روزه برای آزمون استخدامی از چند وجه ، ایراداتی به آن وارد است.

الف )خستگی ناشی از پیمایش مسافت .

مسافت دور یا نزدیک داوطلب به محل  امتحان باعث می شود ، شخصی که در شهرستان زندگی میکند با خستگی مسافرت سرجلسه آزمون قرار گیرد  و شخصی که در شهر محل آزمون زندگی می کند بدون هیچ دغدغه و مشکلی در آزمون حضور می یابد . پس به نوعی با این توضیحات می توان گفت در یک شرایط نا برابر داوطلبان با یکدیگر برای تصاحب شغل مورد نظر رقابت می کنند .

ب ) خطر سانحه و تصادف .

درست است که حادثه هیچ گاه خبر نمیکند ، اما می توان با کمی دقت و برداشتن برخی از تعصبات بی مورد و فکر کردن به راه های جایگزین ، احتمال وقوع این خطر را کاهش داد. البته این خطر ، بیشتر شخصی را تهدید می کند که از شهری دیگر به شهر آزمون مسافرت دارد.

ج ) اتلاف زمانی بیش از حد . 

شخصی که از شهرستان یا استانی دیگر برای شرکت در آزمون استخدامی می آید  ، به نوعی تمام آن روز را باید صرف آزمون کند . شاید بگویید که کل آزمون در 3 یا 4 ساعت برگزار می شود و باقیمانده آن روز را می تواند استفاده کند . اما باید بگویم شخصی که از شهری دیگر برای حضور در آزمون به شهر دیگر می رود  ساعاتی را در مسیر قرار دارد . یکبار برای آمدن و بار دیگر برای بازگشت . هنگامی که ساعات مسافرت را جمع کنید خواهید دید که سخن ما بی دلیل نیست.

خروجی حداقلی

اگر به سابقه و خروجی های آزمون های استخدامی نگاهی بیاندازید ، می بینید که برای هر عنوان شغلی ، معمولا حداقل یک نفر و حداکثر سه نفر را تقاضا دارند . یعنی این که اگر بخواهیم  به طور تقریبی یک حساب سر انگشتی انجام دهیم  کافیست فرض کنید که در یک آزمون استخدامی بانک تعداد 45000 نفر ثبت نام و شرکت کرده باشند ، این بانک هم به 3 نفر نیازمند باشد ، یعنی می توان گفت از هر 15000 نفر یک نفر پذیرفته خواهد شد ( البته اگر شرایط ویژه برای برخی افراد در نظر گرفته نشده باشد  ).

هنگامی که به درصد موفقیت یک شخص در این آزمون استخدامی نگاه کنید می بینید عددی که به دست می آورید ، بسیار نزدیک به صفر خواهد بود. از همین رو ، با وجود این درصد کم احتمال موفقیت و همچنین مشکل مسافت که در بالا اشاره کردیم ، خیلی از واجدین شرایط این آزمون از ثبت نام و شرکت در آن صرف نظر  می کنند .

هزینه زیاد شرکت در آزمون

یکی دیگر از مشکلاتی که  آزمون های استخدامی دارند ، دریافت وجه زیاد (برای شرکت در آزمون ) از داوطلب متقاضی شغل است . از آنجایی که وزنه مالی بسیار سنگینی برای برگزاری آزمون به ارگان خواهان نیرو ، وارد می شود ،آن ارگان ناچار است مقداری از هزینه برگزاری آزمون را از داوطلب دریافت کند . در صورتی که این مبلغی که می خواهد از داوطلب متقاضی کار دریافت کند نیز  ، خود مبلغ قابل توجهی برای یک شخص جویای کار و بیکار است آن هم با درصد قبولی نزدیک به صفر .

سه مورد بالا از مهمترین عوامل مشکلات و نواقص آزمون های استخدامی است که به آن ها اشاره کردیم . اما تمام این مشکلات قابل حل و برطرف شدن هستند  .

پاسخ تمام این نواقص این است که به جای طراحی آزمون استخدامی به صورت کاغذی می توانند اداره ها و شرکت های خصوصی طراحی آزمون آنلاین استخدامی انجام دهند .

در واقع با استفاده از راه حل آزمون آنلاین می توانید بر تمام این کمبود ها و نواقص فائق آمده و فرایند یک آزمون استخدامی را به میزان بسیار زیادی تسهیل ببخشید.

برای ثبت نام در سامانه طراحی آزمون آنلاین پرسال می توانید روی از منوی بالای صفحه روی ثبت نام در پرسال کلیک کرده و آزمون مورد نظر خود را پس از طراحی ، ساخته  برای متقاضیان شغل در اداره و شرکت شما در تاریخ مقرر شده ارسال کنید .

با طراحی آزمون آنلاین استخدامی و انتشار لینک آزمون به داوطلبان ، دیگر این افراد متقاضی شغل نیازی به مراجعه حضوری به محل امتحان  و مسافرت های اجباری از یک شهر به شهر دیگر را نخواهند داشت .

همچین با استفاده از آزمون ساز آنلاین استخدامی  از آن جایی که مشکل مسافرت و عبور و مرور بر طرف می شود ، در نتیجه تمام افراد متقاضی می توانند در آزمون استخدامی ثبت نام و شرکت کنند .

بر همین اساس می توان گفت که انتخاب شخص متقاضی کار با عدالت بیشتری انجام شده و به میزان قابل توجهی بر اساس شایسته سالاری در این زمینه رفتار شده است.

هنگامی که آزمون استخدامی شرکت خود را به صورت اینترنتی برگزار کنید  دیگر نیازی برای اجاره سالن امتحانی ، مراقب های ازمون و سایر هزنیه های تحمیل شده برای  برگزاری  آزمون ندارید.

در نتیجه هزینه نهایی برگزاری آزمون برای شما کمتر شده و می توانید مبلغ بسیار کمتری نسبت به گذشته از داوطلب به عنوان حق شرکت در آزمون تقاضا و دریافت کنید .

این نکته را به خاطر داشته باشید با طراحی آزمون آنلاین استخدامی و  برگزاری آن علاوه بر برطرف کردن مشکلاتی که در بالا عنوان شد ، همچنین  به مقدار قابل توجهی  در مصرف کاغذ و هزینه های برگزاری آزمون صرفه جویی و جلوگیری کنید. برای آشنایی بیشتر باامکانات و ویژگی های  سامانه طراحی آزمون آنلاین پرسال می توانید به لینک زیر نیز مراجعه کنید .

پیشنهاد مطالعه : آزمون آنلاین راهکاری مقرون به صرفه

کافیست یکبار ما را امتحان کنید .

 

درآمدزایی از پرسال
درآمدزایی از پرسال
سامانه ایجاد آزمون آنلاین برای موسسات
فهرست