در پاسخ به سوال ( چرا بهتر است از پرسشنامه آنلاین استفاده کنیم ؟)میشه گفت امروزه اکثر نیازها و مشکلات و خواسته های  ما از طریق اینترنت قابل پاسخ گویی بوده و زمان رسیدن به نتیجه را کاهش داده و باعث سریع تر شدن رسیدن به نتیجه شده است. یکی از خدماتی که در عرصه اینترنت می توانید استفاده کنید، ایجاد پرسشنامه آنلاین می باشد که در این مطلب می خواهیم پرسشنامه آنلاین را با پرسشنامه کاغذی مقایسه کنیم و ببینیم آیا به صرفه است که این امر را از طریق اینترنت انجام دهیم ویا اینکه به همان روش سنتی کاغذی پایبند بمانیم بهتراست.

1) میزان دقت پژوهش نسبت به خطای ورود اطلاعات

یکی از مهمترین مشکلات و خطاهایی که در یک تحقیق اتفاق می افتد ، خطای انسانی است. قسمتی از این خطاها در هنگام ورود داده های پرسشنامه های کاغذی به نرم افزار های تجزیه و تحلیل اتفاق می افتد که این خطا ناشی از خستگی انسان می باشد.

اما از آن جایی که داده های پرسشنامه آنلاین همزمان با اینکه کاربر به سوالات جواب می دهد به دیتابیس وارد می شود و انسان در این میان هیچ نقشی ندارد و کل سیستم به صورت اتوماتیک انجام می شود در صد وقوع چنین خطایی در این شیوه عملا به صفر می رسد.

چرا بهتر است از پرسشنامه آنلاین استفاده کنیم؟

2 ) سرعت و هزینه زمان ورود اطلاعات

فرض کنید پرسشنامه ای 50 سوالی دارید و 200 نفر پاسخ دهنده نیاز دارید. اگر مدت زمان وارد کردن اطلاعات هر پرسشنامه توسط پاسخ دهنده را 10 دقیقه در نظر بگیریم آنگاه شما 2000 دقیقه یعنی تقریبا چیزی حدود 33 ساعت کاری زمان نیاز دارید تا ورود اطلاعات توسط پاسخ دهندگان صورت گیرد.

همان طور که می دانید در یک تحقیق واقعی ،  هم تعداد سوالات و هم تعداد پاسخ دهندگان مورد نیاز خیلی بیشتر از این تعداد فرضی ما  است  و به همین نسبت هزینه و زمان ورود اطلاعات پرسشنامه توسط پاسخ دهندگان بسیار بیشتر از این مقادیر خواهد بود.

در پرسشنامه آنلاین شما اصلا نیاز ندارید این زمان را صرف کنید ، بلکه کافیست لینک پرسشنامه خود را از طریق راه های ارتباطی با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید.

3 ) دامنه جغرافیایی

دامنه جغرافیای

همان طور که اطلاع دارید در پرسشنامه های کاغذی ناچار هستید پرسشنامه چاپ شده را به دست افراد پاسخ دهنده برسانید. حال یا باید خودتان حضورا به مخاطب جامعه هدفتان بدهید و یا اینکه با واسطه و یا از طریق پست برایش بفرستید که این امر خواه ناخواه باعث شده تا دامنه جغرافیایی محدودی برای توزیع پرسشنامه خود داشته باشید و اگر بخواهید این محدودیت را برطرف کنید و محیط جغرافیایی خود را گسترش دهید هزینه هایتان به صورت قابل توجهی زیاد خواهد شد.

اما در پرسشنامه آنلاین و اینترنتی این محدودیت را ندارید و شما می توانید بعد از طراحی پرسشنامه ، لینک پرسشنامه آنلاین خود را بدون هیچ هزینه ای به کاربران هدفتان در هر کجای کره زمین ارسال کنید تا به این ترتیب برای داشتن یک تحقیق کامل در تله جغرافیایی گیر نکنید.

برای این منظور می توانید لینک پرسشنامه آنلاین خود را از طریق شبکه های اجتماعی ، ارسال پیام کوتاه و یا ارسال ایمیل به مخاطبان جامعه هدفتان ارسال کنید و یا حتی می توانید این لینک را به صورت یک  QR CODE استخراج کرده و از طریق راه های متفاوت برای افراد جامعه به اشتراک بگذارید.

4 ) تمایل به پاسخگویی

تجربه نشان داده برای مردم پاسخگویی به پرسشنامه آنلاین و نظرسنجی های اینترنتی جذاب تر از روش سنتی و چاپی آن است. چرا ؟

فرض کنید در پارکی قرار دارید و می خواهید پرسشنامه ای را بین مردم توزیع کنید. همه مردم و از جمله خود شما خودکار با خود به همراه دارند . همه در آن لحظه از شما طلب زیردستی می کنند  تا در هنگام پرکردن پرسشنامه به برگه سوال آسیبی وارد نشود. اگر شما زیردستی مناسبی نداشته باشید مسلما آن ها به دنبال جایی خواهند گشت تا بتوانند از آنجا به عنوان زیردستی استفاده کنند . حال فکر کنید اگر آنها گزینه ای را اشتباه بزنند و بخواهند گزینه مورد نظر خود را تغییر دهند  راهی برای اصلاح نخواهند داشت و عملا آن برگه سوال از بین رفته است.

اما در پرسشنامه آنلاین این مشکل را ندارید و حتی در صورت اشتباه جواب دادن  کاربر به سوالی ، خود کاربر به راحتی میتواند گزینه مورد نظر خود را تغییر دهد.

حتی در تحقیقات میدانی و محیطی که قرار است پرسشگر در مکان های عمومی بچرخد و توزیع پرسشنامه انجام دهد ، میتواند با استفاده از تبلت و یا یک گوشی هوشمند پرسشگری کند و به جای اینکه برگه سوال را به اشخاص بدهد ، تبلت را در اختیار او قرار داده و پاسخ دهنده در همان جا به راحتی می تواند به سوالات پرسشنامه آنلاین پاسخ دهد.

این شیوه موجب می شود که پاسخ دهندگان به دلیل جذابیت و راحتی  این شیوه تمایل بیشتری به پاسخگویی داشته باشند .

5 ) رعایت حریم شخصی و خصوصی

در نظرسنجی های کاغذی ، شخص توزیع کننده مجبور است پرسشنامه را به دست پاسخ دهنده بدهد و در همان جا منتظر باشد که پاسخ دهنده جواب های خود را به سوالات مورد نظر داده و برگه سوال را تحویل وی دهد و یا اینکه زمانی را با او وعده کرده تا همدیگر را ملاقات کرده  و برگه پرسشنامه تکمیل شده را تحویل او دهد. در هر صورت پاسخ دهنده ممکن است  در زمان و مکان مناسبی برای پاسخگویی نباشد.

از طرفی حضور پرسشگر و حضور فیزیکی او ممکن است به خاطر بارروانی  ، پاسخ دهنده را در وضعیت  نامطلوبی قرار دهد و از دادن جواب درست و صحیح به برخی از سوالات پرسشنامه خود داری کند ، از همین رو ممکن است پاسخ های داده شده به پرسشنامه های کاغذی کاملا صادقانه نباشد. اما پرسشنامه آنلاین چون از طریق فضای مجازی و در بستر اینترنت صورت میگیرد ، شخص پاسخ دهنده هر زمان که مایل باشد به سوالات پاسخ خواهد داد و هیچ بار روانی به خاطر عدم حضور پرسشگر  به پاسخ دهنده تحمیل نمی شود.  حتی مخاطب هدف برخلاف پرسشنامه های کاغذی که اجبار به پاسخ دارند  می تواند به سوالات پرسشنامه آنلاین هیچ پاسخی ندهد. زیرا تجربه نشان داده که اغلب پاسخ دهندگان  در وضعیت تعارف و خجالت گرفتار شده  و پاسخ های نادرست به پرسشنامه های کاغذی داده اند.

رعایت حریم شخصی و خصوصی

6 ) داده پردازی

داده ها و اطلاعاتی که در پرسشنامه آنلاین به دست می آید به آسانی قابل تبدیل به انواع داده ها در نرم افزار های تجزیه و تحلیل مانند Spss ، لیزر و دیگر نرم افزارهای موجود می باشد. از همین رو به محض تصمیم به استفاده از هریک از نرم افزار های عنوان شده با صرف اندکی زمان می توانید خروجی مد نظر خود را بگیرید.

7 ) نحوه توزیع

نحوه توزیع

فرض کنید می خواهید 500 پرسشنامه 3 صفحه ای را در محلی توزیع کنید . شما نیاز دارید تا باری معادل وزن 1500 صفحه ( 3 بسته 500 تایی برگه A4 ) را با خود حمل کنید علاوه بر آن خودکارهای اضافه ای را نیز باید همراهتان داشته باشید تا اگر کسی نداشت  آن را در اختیار وی قرار دهید. همچنین باید دعا کنید که حداقل 500 نفر از آن محل عبور کنند  تا بتوانید پرسشنامه هایی که چاپ کرده اید را به آن ها بدهید.

در پرسشنامه آنلاین دیگر نیاز به حمل وجابه جایی این همه برگه سوال ندارید و فقط کافیست لینک پرسشنامه را از طریق فضای مجازی ، پیامک و یا ارسال ایمیل برای جامعه هدف خود ارسال کنید.

8 ) نگهداری داده ها

در هر دو شیوه طراحی پرسشنامه امکان نگهداری پرسشنامه ها به صورت طولانی مدت و نامحدود وجود دارد اما به این موضوع هم توجه کنید که در پرسشنامه های کاغذی ، فضایی که این اوراق اشغال می کنند و همچنین هزینه ای که بابت نگهداری به شما تحمیل می کنند به مراتب بیشتر از پرسشنامه آنلاین می باشد .

علاوه بر آن شما می توانید در هرکجا که تمایل داشته باشید به راحتی با داشتن یک تبلت یا گوشی هوشمند و یا یک رایانه متصل به اینترنت از داده های خود خروجی مد نظر خود را بگیرید.

مطلب پیشنهادی : پرسال چیست؟

حال که با مزایای پرسشنامه های اینترنتی آشنا شدید می توانید همین الان از طریق ثبت نام در پرسال یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید و همچنین اگر حساب دارید از طریق ورود به پرسال وارد حساب کاربری خود گشته و اقدام به ایجاد پرسشنامه مورد نظر نمایید.

نکات-مهم-وکلیدی-برای-طراحی-و-اجرای-پرسشنامه
نکات مهم وکلیدی برای طراحی و اجرای پرسشنامه
پرسال چیست؟
پرسال چیست ؟
فهرست
تماس با ما