چگونه طرح وفاداری برای برندمان انتخاب کنیم؟

چگونه طرح وفاداری برای برندمان انتخاب کنیم؟

 

طرح وفاداری مشتریان چه منافعی را برای کسب و کار به همراه می آورد ؟

چرا داشتن یک طرح وفاداری برای هر کسب و کاری مهم است ؟

چگونه مشتریان وفادار خود را بیشتر از قبل کنیم ؟

چگونه از بین  تمام مشتریان ، بهترین آنها را انتخاب کنیم ؟

از با ارزش ترین سرمایه های هر کسب و کاری داشتن تعداد زیاد مشتریان وفادار و راضی از آن کسب وکار است .

بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده هزینه ای که بخواهید یک مشتری جدید برای کسب و کار خود پیدا کنید  نسبت به تبدیل یک مشتری به مشتری وفادار ۷ برابر بیشتر است .

به عبارت دیگر یک مشتری وفادار ارزشش برای یک کسب و کار ، ۷ برابر یک مشتری جدید است .

از همین رو شرکت هایی که مشتریان زیادی دارند بر خود لازم می دانند که یک طرح وفاداری  و برنامه ای ویژه برای مشتریان  وفادار خود داشته باشند . اما تعداد این طرح ها از آنجایی که بسیار متنوع و زیاد است به همین دلیل مدیران را در انتخاب طرح مناسب به مشکل و دردسر می اندازد .

معمولاً طرح های وفاداری نیاز های مختلفی را جوابگو هستند .  اما اگر شما به دنبال موارد مورد انتظار خود از یک طرح وفاداری مشتریان هستید توصیه می کنیم ابتدا نکات زیر را به خوبی و با دقت مطالعه کنید وسپس اقدام به انتخاب طرح مورد نظرتون کنید .

 الف ) همه تنبل هستند حتی مشتریان شما .

شاید با خودتان به این نتیجه رسیده اید که همیشه حق با مشتری نیست ولی در هر طرح مشتریان وفادار خوب و عالی ، تجربه مشتری شما همواره باید در اولویت اول شما باشد .

یعنی طرح های وفاداری که باعث رقم زدن تجربه بد برای مشتریان می‌شود را نباید مورد استفاده قرار دهید . مثلاً کارت های وفاداری .

شاید به مشتریانتان بعد از خرید شان یک کارت وفاداری می دهید که برای خریدهای بعدی او ، امتیازهایی قائل شده اید . این کار شاید در نگاه اول یک عمل خوب محسوب می شود ، اما ممکن است مشتریان را گم کند  و چون شما آن را به صورت فیزیکی به او داده اید ، او نمی تواند به شما ثابت کند که جزء مشتریان وفادار شما است . در نتیجه از دید آن مشتری طرح وفاداری شما ، طرحی ناکارآمد تلقی می شود .

اگر استفاده از طرح‌های وفاداری مشتریان سخت باشد و یا استفاده از آنها برای مشتریانتان ناخوشایند باشد ،  مطمئن باشید که مشتریانتان از آن طرح استفاده نخواهند کرد .

این که مشتری شما بخواهد مثلا به دنبال یک اپلیکیشن بگردد ، یا بخواهد شماره تلفن همراه خود را وارد کند و یا مجبور باشد  به خاطر استفاده از طرح وفاداری شما یک کارت فیزیکی را در نزد خود نگهداری کند ،  می توانند دلایلی برای شکست و بدون نتیجه ماندن آن طرح  وفاداری باشند .

به عبارت دیگر هر چیزی که مشتریان شما را مجبور به انجام کاری اضافه کند  ، باعث از بین رفتن نگاه عمیق و مشتریانتان به طرح و ایده شما می‌شود و یا اینکه  حتی آنها را متمایل می کند تا از طرح وفاداری مشتریان شما خارج شوند .

پس این جمله طلایی را همیشه به یاد داشته باشید :  همه تنبل هستند ، حتی مشتریان شما !

 ب ) چگونگی جمع آوری اطلاعات مشتریان

در مرحله بعدی اولویت بعدی شما باید جمع‌آوری اطلاعاتی  از مشتریانتان باشد که واقعاً می توانید از آنها استفاده کنید . چرا؟

اگر میزان رفت و آمد و خرید مشتریانتان در نزد شما کاهش یابد ، شما بدون دانستن هویت و اطلاعاتی که بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید ، این اطلاعات را از کجا می‌خواهید به دست آورید ؟

بدون داشتن اطلاعات مشتریان  ، در عمل هیچ راهی برای شناختن مشتریان اختصاصی خود و یا آن دسته از مشتریانی که قصد ترک شما را دارند نخواهید داشت .

هر برند و کسب و کاری به راحتی می‌تواند از اطلاعات مشتریان که آن ها را  طرح وفاداری در زمان خریدشان  جمع‌آوری و در خود ذخیره می‌کند ، برای برقراری ارتباط و تعامل با مشتریان در زمان مناسب  ، استفاده کند  تا به این ترتیب بتواند کسب و کار خود را رونق و گسترش دهد .

از طرفی داشتن اطلاعات مربوط به مشتریان می تواند به برند ها در شناسایی مشتریان ویژه و خاص نیز کمک ویژه ای کند .

به کارگیری این قابلیت برای بسیاری از برند ها و کسب و کارها می‌تواند باعث رشد قابل توجهی در درآمدشان شود .

به عبارت دیگر می توان گفت برقراری ارتباط و تعامل با مشتریان ویژه و همچنین حفظ اعتماد آنها ،  بهترین و بهینه ترین شیوه برای حفظ و ثابت نگه داشتن درآمدهای اصلی هر برند و کسب و کار فعال است .

ج ) نحوه برقراری ارتباط با مشتری

این که اطلاعات مشتریان را جمع آوری کنید نصف ماجراست .

برای اینکه بتوانید به ارزش اطلاعاتی که به دست آورده اید پی ببرید  ، باید از این اطلاعات در زمان مناسب بتوانید استفاده کنید .

حتما می پرسید چگونه از این اطلاعات استفاده کنیم؟

شما می توانید با استفاده از این اطلاعاتی که به دست آورده اید ، پیام های ارسالی به مشتریان برترتان را تفکیک و برای هر کس شخصی سازی کنید .

همینطور با جمع‌آوری اطلاعات قابل استفاده به وسیله طرح‌ وفاداری مشتریان ، شما می توانید ارتباطی قوی با مشتریان  خود داشته باشید .

مثلاً می‌توانید مشتریانی که شما را از یاد برده‌اند را آگاه سازی کنید و یا پیشنهادهای فروش ویژه خود را برای مشتریان خاص وفادارتان ارسال کنید .

حتی شما می‌توانید با استفاده از داده های رفتاری مشتریانتان متوجه شوید که آنها جزو مشتریان وفادار شما هستند یا در مرز جدایی از برند شما قرار دارند .

با این کار شناختن مشتریانی که در حال جدایی از برند شما هستند ، می توانید با دادن پیشنهادات هدفمند به آنها ، با این دسته از مشتریانتان  مجددا ارتباط برقرار کنید و تلاشی برای بازگرداندن آن ها داشته باشید . چرا ؟

زیرا همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم ، افزایش بازدید مشتریان قبلی هفت برابر به صرفه تر از فراهم آوردن مشتریان جدید است .

به این ترتیب داشتن اطلاعات مشتریان قابلیت پیام رسانی هدفمند را برای شما ممکن می سازد .

د )  چه منابعی را برای موفقیت طرح اختصاص دهیم

استفاده و به کارگیری طرح های وفاداری سنتی برای همه کسب و کارها آسان و راحت نیست .

امروزه بسیاری از طرح های وفاداری که از آنها انتظار نتیجه را داریم نه تنها نتیجه دلخواه را به ما نمی دهند ، بلکه برای ما دردسر اضافه هم درست می کنند .

یک طرح وفاداری مشتریان  خوب باید از سادگی برخوردار باشد و از طرفی تنها تا جایی که منابع شما اجازه دهند برای شما کارآمد خواهند بود .

پس انتخاب طرحی که به نیروی کاری زیادی احتیاج داشته باشد ، نیاز به نظارت دائمی داشته  و جدای از اینکه هزینه زیادی  به شما تحمیل می‌کند ، نمی‌تواند راه حلی دائمی برای تیمی باشد که بر نوآوری های دیگر تمرکز دارد .

در واقع شما باید به دنبال طرحی باشید که ساده باشد و به طی کردن مراحل اضافی برای کارمندان و کارکنانتان نیاز نداشته باشد .

طبق هر فرآیند و روشی که تصمیم گیری می کنید ، باید زمان صرف کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین طرح و برنامه را برای مشتریان و هم برای کارمندان خود انتخاب کنید .

به این ترتیب در آینده نیاز به تغییر مجدد و در نتیجه دور ریختن زحمات کشیده شده و همچنین هزینه هایی که بابت آن پرداخت شده است را ندارید .

پیشنهاد مطالعه : پرسال چیست؟

با کلیک روی لینک ثبت نام سامانه پرسال   می توانید عضو این سامانه شوید و از امکانات و خدمات آن استفاده ببرید .

 

ساخت فرم استخدام آنلاین
ساخت فرم استخدام آنلاین
رضایت مشتری چیست و به چه عواملی بستگی دارد ؟
رضایت مشتری چیست و به چه عواملی بستگی دارد ؟
فهرست