تحقیقات بازار چیست؟ آیا باید در عرضه محصول جدید بی هیچ شناختی از بازار ، اقدام به تولید آن کرد؟ شما چگونه تولید محصول یا خدمت جدید را عرضه میکنید؟ آیا از ترس لو رفتن ایده سریع دست به عرضه میزنید و یا ابتدا در مورد محصولتان در جامعه  هدفتان تحقیقات بازار انجام می دهید؟

گام اول در تبدیل ایده محصول یا خدمت  ، به کسب و کاری قابل قبول از سوی بازار انجام تحقیقات بازار است . اعتبار سنجی بازار اولین مرحله شروع تحقیقات بازار در رابطه با محصول یا خدمتی که می خواهید ارائه کنید است. به تست و بررسی مفهومی محصول یا خدمت مورد نظر در بازار هدف اعتبارسنجی گفته می شود.

به معنای دیگر یعنی به جای اینکه محصول واقعی را تولید کنید و  یا خدمتی که در نظر دارید را مستقیما ارائه کنید و سپس بخواهید آن را در بازار هدف سنجش و اعتبارسنجی شود ، ابتدا فرضیه ها و مفاهیم در ارتباط با ایده محصول یا خدمت ، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

متخصصان امور تحقیقات بازار معمولاً بین ۴ تا ۸ هفته را برای اعتبارسنجی بازار اختصاص می‌دهند ،  البته این شیوه در دیگر کسب و کارهای مختلف هم رایج و مرسوم است.

اما استارتاپ‌ها و کارآفرینان که از روش ((نوپای ناب)) استفاده می کنند ، این مدت زمان برایشان زیاداز حد  طولانی است و در نتیجه می خواهند که مراحل اعتبار سنجی بازار را در مدت زمان خیلی کمتر از این مقدار ( حدودا  در مدت زمان ۵۴ ساعت تا حداکثر یک هفته )  به سرانجام برسانند.

این چنین صرفه جویی زمانی با استفاده از سیستم‌های ترکیبی  که از فناوری پرسشنامه های آنلاین و نظرسنجی های الکترونیکی و  مصاحبه رو در رو استفاده می شود قابل عمل است ، که این شیوه امروزه در کانون توجه و استقبال اکثر مدیران بازاریابی و مشاورین  تحقیقات بازار در سرتاسر دنیا قرار گرفته است .

ساخت نظرسنجی آنلاین پرسال

اکنون به این سوال می رسیم که :

اصول و قواعد اعتبار سنجی بازار چیست؟

پرسشنامه  ، نظر سنجی و مصاحبه اعتبار سنجی ایده در بازار ،  باید بتواند به سوال های زیر پاسخ دهد :

1- بازار هدف محصول یا خدمت ، شامل چه کسانی می شود ؟

۲- آیا ایده محصول یا خدمت در بازار ،  مورد تقاضا و قابل قبول است ؟

۳- مشتریان و افراد حاضرند چه مقدار پول برای محصول یا خدمت مورد نظر شما پرداخت کنند ؟

پیشنهاد مطالعه : نکات مهم و کلیدی برای طراحی و اجرای پرسشنامه

الف)  بازار هدف

همه ما معمولاً پیش از آن که محصول یا خدمتی را تعریف و روانه بازار کنیم ، تصویری از مشتریان و همچنین بازار هدفی برای محصول خود در ذهنمان متصور می شویم . اما حقیقت و اصل ماجرا این است که امروزه نمی توان و نباید به حدسیات و گمان هایمان اتکا کنیم . بلکه باید به صورت عملیاتی بازار هدف را به خوبی بشناسیم و ارزیابی کنیم .

بر همین اساس پیشنهاد می کنیم پرسش هایی که شامل اطلاعات جمعیت شناختی مثل درآمد ،  سن و جنسیت را در کسب و کارهایی از نوع B2C   و یا شرکت شناختی مثل نوع کسب و کار ، نوع صنعت  را در کسب و کارهایی از نوع B2B  به همراه پرسش های رفتاری در مورد سبک زندگی ، یا سبک و اهداف کسب و کاری بازار هدف را بهتر است در پرسشنامه تحقیقات بازار خود قرار دهید.

مثلاً اگر شما ایده ساخت یک اپلیکیشن را  در ذهن خود دارید می‌توانید در مورد نحوه و میزان ساعت استفاده از گوشی موبایل  از مخاطبان تان بپرسید .

و یا اگر شما ایده یک خوراکی به عنوان میان وعده را در سر پرورش می دهید ، می‌توانید در پرسشنامه خود از عادات غذایی مخاطبانتان سوال هایی بپرسید.

در کل اگر بخواهیم بگوییم ، ۴ الی ۵ سوال که فکر می کنید نشان‌دهنده علاقه افراد به ایده شما خواهد بود را در پرسشنامه خود قرار داده تا  از مخاطبان تان بپرسید .

پیشنهاد مطالعه : روشهای دریافت پاسخهای دقیق در نظرسنجی آنلاین

اما همین طور که در حال طراحی سوال های این بخش هستید به این موضوع هم فکر کنید که چگونه به مخاطبان تان دسترسی پیدا خواهید کرد .

زمانی که جمع آوری داده ها پایان یافت  ، اطلاعات به دست آمده برای دسته بندی و بخش بندی بازار قابل استفاده خواهد بود .از طرفی دیگر با استفاده از داده های پرسشنامه می توانید بفهمید که چه افرادی یا گروهی انگیزه لازم برای انجام مصاحبه رو در رو و همچنین بررسی دقیق تر ایده ، محصول یا خدمت شما را دارند.

ب) تقاضای محصول یا خدمت

برای اینکه بتوانید میزان تقاضا را اندازه گیری کنید ، ابتدا نیاز دارید در مورد محصول یا خدمت مشابه و رقبای فعلی تان پرس و جو کنید .

آیا مردم از محصولات رقیب تان استفاده می کنند؟

چه نقاط ضعفی برای محصولات و خدمات رقیب وجود دارد ؟

اولین بار چگونه و در کجا با آن محصول یا خدمت رقیب آشنا شده اند؟ و …

اکنون نوبت به آن رسیده که ایده‌ محصول یا خدمت خود را توصیف کرده و درباره تاثیر ابتدایی و اولیه آن ایده ،  بر سبک زندگی یا کاری مردم بازار هدفتان سوال بپرسید .

توصیف ایده می تواند یک جمله یا یک ویدیو باشد .  افراد و مردم باید بتوانند در عرض مدت ۲۰ ثانیه متن شما را خوانده و یا در مدت زمان ۴۰ ثانیه ویدیو توصیف ایده شما را تماشا کنند.

یادتان نرود هدف شما اعتبار سنجی ایده است ، نه  بررسی جزئیات و ریزه کاری های کارکردی محصول یا خدمت مورد نظرتان.

پس خیلی خلاصه و مختصر سعی کنید ایده خود را توصیف کنید.

اکنون نیاز دارید که یک سوال به صورت درجه بندی بپرسید :

چه میزان احتمال دارد شما این محصول یا خدمت را خریداری کنید؟

این را به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان حق ندارید دلیل خرید یا عدم خرید محصولتان را جویا شوید.

ج ) تمایل به پرداخت هزینه

برای اندازه‌گیری میزان تمایل افراد به پرداخت هزینه بهتر است از روش ون وستندرپ  استفاده کنید.  در این روش شما چهار سوال باز زیر را از مخاطبان تان خواهید پرسید:

  • به نظر شما این محصول یا خدمت با چه قیمتی بسیار گران خواهد بود ؟
  • به نظر شما عرضه این محصول یا خدمت با چه قیمتی بسیار ارزان خواهد بود در حدی که به کیفیت آن شک خواهید کرد؟
  • به نظر شما این محصول یا خدمت با چه قیمتی گران است با این شرط که همچنان تمایل به خرید آن دارید؟
  • به نظر شما این محصول یا خدمت در چه قیمتی بسیار رقابتی بوده و مبلغ آن در مقابل ارزش آن به صرفه است؟

معمولاً در کسب و کار های B2B جمع آوری داده از ۲۰۰ پرسشنامه و همچنین انجام ۲۰ تا ۳۰ مصاحبه برای اعتبار سنجی و تحقیقات بازار محصول یا خدمت جدید مناسب وکافیست. اما در کسب و کارهای B2C این مقدار باید بسیار زیادتر از این اعداد باشد تا نتایج به دست آمده از اعتبار خوبی برخوردار باشد .

پیشنهاد مطالعه : راههای افزایش مشارکت در پرسشنامه آنلاین

البته نسبت به جمع آوری بیش از حد و اندازه داده ها حریص نشوید و خود را در حجم زیادی از داده ها غرق نکنید.  اما در عین حال هدف از تحقیق بازار و اعتبار سنجی بازار را نیز فراموش نکنید .

بهتر است که سطح اطمینان ۸۰ درصدی را به دلیل عدم قطعیت ، برای تصمیم‌های خود قائل شوید .

برای انجام تحقیقات بازار سامانه پرسال خدمات زیادی را برای شما فراهم آورده است که می توانید از این امکانات استفاده کنید .

پیشنهاد مطالعه : پرسال چیست؟

استفاده از سامانه پرسال باعث می شود تا هم صرفه جویی زمانی در امور تحقیقات داشته باشید و هم در یک سیستم کلیه مراحل ساخت ، توزیع و همچنین  قابلیت انواع گزارش گیری از پرسشنامه ها را در اختیار خواهید داشت.

شما می توانید برای مشاهده یک نمونه از پرسشنامه های تحقیقات بازار برای یک محصول جدید را از طریق کلیک روی لینک مشاهده کنید .

در صورتی که عضو این سامانه نیستید هم اکنون می توانید با کلیک روی لینک ثبت نام سامانه پرسال  عضو این سامانه شوید .

 

رضایت سنجی
رضایت سنجی همیشگی یا سالی یکبار ، مسئله این است؟
درآمدزایی از پرسال
درآمدزایی از پرسال
فهرست