راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین چیست ؟

یکی از دلایلی که باعث شده اساتید و دبیران به مبحث آزمون آنلاین اعتماد نداشته باشند  ، سوء استفاده برخی از دانش آموزان  از راحتی بیش از حدی که در اختیارشان قرار گرفته است بوده که به راحتی می توانند تقلب کنند .

اما بیایید این واقعه را از زوایای مختلف بررسی کنیم .

اشتباه در پیاده سازی نادرست  آزمون آنلاین  :

متاسفانه یکی از اشتباهات  اساتید  و دبیران در حوزه برگزاری آزمون آنلاین این است که از روشی نادرست برای برگزاری آزمون آنلاین استفاده می شود . اگر بخواهید در یک گروه کلاسی که در اپلیکیشن های پیام رسال وجود دارد تصویر یک برگه سوال را به عنوان  امتحان قرار دهید  خب معلوم است که پاسخ دهنده را به تقلب تشویق کرده اید .  زیرا قبل از اینکه  پاسخ دهنده تصویر برگه پاسخ نامه را برای شما ارسال کند از همان اپلیکیشن پیام رسان  ، ابتدا با دوستان خود مشورت کرده  و پس از یافتن پاسخ درست و حصول اطمینان  از همه پاسخ ها ، آنگاه تصویر برگه پاسخنامه آزمون را برای شما ارسال خواهد کرد .

طراحان و اساتید محترم ، شبکه‌ های اجتماعی همان طور که از نامشان مشخص است ، محل اجتماع است و با فلسفه آزمون که در عمق معنای کلمه اش ، تنهایی نهادینه است ، هم خوانی ندارد .

به این ترتیب برگزاری آزمون در اپلیکیشن ‌های پیام‌رسان ، یک اشتباه محض است که نباید تکرار شود .

با این صحبت ها تا به اینجا می توان  نتیجه گرفت انتخاب بستر نادرست شیوه برگزاری آزمون توسط موسسه و اساتید باعث می‌شود که پاسخ دهنده به تقلب تشویق شود.

اما همه تقصیر بر دوش طراح آزمون نیست .

سوء استفاده پاسخ دهنده از اعتماد طراح آزمون :

اگر در مورد قبلی که توضیح دادیم ۲۰ درصد طراح آزمون به دلیل انتخاب اشتباه بستر نامناسب مقصر باشد ، پاسخ دهنده به خاطر سوءاستفاده از اعتماد طراح آزمون ۸۰ درصد مقصر است و باید به نحوی جلوی تقلب وی گرفته شود .

از طرفی واگذار کردن کار نظارت بر امتحان دانش آموزان به والدین شاید راه ‌حلی برای این ماجرا باشد . اما یک لحظه تصور کنید ، حس پدر و مادری بر حس جلوگیری از تقلب فرزند پیشی بگیرد و هنگامی که پدر یا مادر درمانده بودن فرزند خود را در پاسخ گویی به سوالات امتحان ببینند ، خود به خود به کمک فرزندشان  می‌روند . این کار برابر است با  از بین رفتن سلامت آزمون . این مثالی است از یک مشت از نمونه خروار .

می‌توان نتیجه گرفت این راه ها راه حل مناسبی برای حفظ سلامت آزمون نخواهد بود .

یکی از شیوه های موجود برای برگزاری آزمون های آنلاین ، استفاده از سامانه های آزمون آنلاین است . اما نه هر سامانه‌ ای ، بلکه استفاده از سیستم و سامانه‌ای که تمام تلاشش برای برگزاری هرچه بهتر آزمون و حفظ سلامت آزمون تا حد بسیار بالایی  استفاده کنید .

پیشنهاد مطالعه : ساخت آزمون آنلاین به چه صورتی انجام می شود ؟

حال به بررسی راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین آزمونال می‌پردازیم :

راههای کاهش تقلب در آزمون آنلاین آزمونال

اگر به پاسخ‌دهندگانتان اعتماد کامل دارید و می دانید واقعاً در آزمون های آنلاین می خواهند خود را محک بزنند و وجدان آنها از تقلب جلوگیری می‌کند ، نیاز ندارید این تنظیمات زیر را انجام دهید . اما اگر می دانید پاسخ دهندگان به آزمونهایتان ،  به دنبال کوچکترین فرصت برای تقلب هستند ، بد نیست به این تنظیماتی که در ادامه توضیح می‌دهیم در قطع کرده و نگاهی بیندازید و ببینید تا کجا امکان محدود کردن پاسخ دهندگان به آزمونتان را می توانید در اختیار داشته باشید .

شاخص خالص ترویج کنندگان چیست
شاخص خالص ترویج کنندگان چیست و چه کاربردی دارد ؟
داده کاوی چیست ؟
داده کاوی چیست و چرا اهمیت دارد؟
فهرست