گوگل فرم ، یکی از ابزارهایی است که در سال های گذشته در زمینه فرم  و پرسشنامه های آنلاین بسیار پر استفاده بوده است . اما جالب است بدانید که این ابزار از همان ابتدا  فقط با برطرف‌کردن ابتدایی ترین نیازها در زمینه ساخت فرم و پرسشنامه های آنلاین شروع به کار کرد و برخلاف تصور همگان از آنچه به اسم گوگل در ذهن خود داشتند ،  در همان سادگی و کارکرد مبتدیانه  خود باقی ماند .

این عدم پیشرفت و درجا زدن گوگل فرم باعث شده بود که بسیاری از استفاده کنندگان این ابزار با گسترش  فعالیت  و پژوهش هایشان  ، دست از این ابزار کشیده و رو به استفاده از شیوه های  سنتی یعنی انتشار پرسشنامه ها و فرم های کاغذی  آورند .

کشور ایران ، کشوری پویا و فعال در حوزه تولید علم و دانش در دنیا است .  این جمله یک شعار نیست و  خودتان می توانید از آمار های رسمی  منتشر شده در حوزه تولید علم و فناوری ،  رتبه ایران را مشاهده کنید.

مسلماً در کشوری که تولید علم و دانش رواج دارد ، تحقیق و پژوهش حرف اول را می‌زند .

پس دیگر  ابزار های ساده ای مانند گوگل فرم و دیگر سامانه های مبتدی نمی توانند نیازهای ، محققان کشورمان را برطرف کند .

از این رو مهندسان شرکت نوین قاصدک سرافراز رایانه ، دست به طراحی و ساخت سامانه‌ ای کامل و جامع در زمینه تولید فرم   و پرسشنامه های آنلاین  زده اند و نتیجه تلاش شبانه روزی این افراد سامانه ای به نام پرسال شده است .

پیشنهاد مطالعه : پرسال چیست ؟

سامانه پرسال همانطور که در بالا هم بیان نمودیم ،  یکی از کامل ترین و جامع ترین سامانه های  ساخت و انتشار  پرسشنامه ، نظرسنجی و فرم های  آنلاین  می باشد  ، که یکی از قدرتمند ترین و بهترین سامانه ها در بین استفاده کنندگان  آن شناخته شده است .

هم اکنون سامانه پرسال  در حال استفاده محققان ، پژوهشگران ، شرکت ها و سازمان های بزرگ کشور بوده و در حال خدمت رسانی به آنان می باشد .

این سامانه با این هدف به جود آمده که به سامانه های بیگانه مانند گوگل فرم  بی نیاز شده و همچنین برای ایجاد و طراحی فرم و پرسشنامه های آنلاین نیازی به استفاده از چندین ابزار مجزا  نباشد و تمام ابزار ها به صورت یکپارچه در سامانه پیاده سازی شده و استفاده شوند .

در این مقاله می‌خواهیم گوگل‌ فرم را با سامانه پرسال  مقایسه کنیم و نواقص و معایب هر کدام را بیان کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید .

مقایسه گوگل فرم و سامانه پرسال

 یک ) اجبار ثبت نام در گوگل

اولین مشکل و نقص بزرگی که گوگل فرم در خود دارد این است که هنوز نمی داند شخصی که برای شرکت در نظرسنجی و یا تکمیل فرم مراجعه می کند ، نیاز ندارد در گوگل ثبت نام کند .

یعنی طبق اجبار گوگل ، هر شرکت کننده ای که بخواهد فرمی را تکمیل یا در نظر سنجی شرکت کند ،  باید قبل از تکمیل فرم و پرسشنامه یک اکانت در گوگل داشته باشد . و فقط با داشتن حساب گوگل  می تواند در آن نظرسنجی یا تکمیل فرم شرکت داشته باشد .

این اجبار امری نامرتبط بوده و باعث می‌شود تعداد زیادی از افرادی که بخواهند در آن پرسشنامه یا فرم طراحی شده شرکت کنند  در مقابل این اجبار جبهه گرفته و از ادامه کار صرف نظر کنند .

اما در سامانه پرسال این اجبار برای مشارکت کننده وجود ندارد و فقط طراح فرم و پرسشنامه نیاز دارد که در سامانه عضو باشد  ، آن هم برای طراحی و تنظیمات فرم  و همچنین دریافت گزارش‌های مورد نظرش  این اجبار وجود دارد .

دو ) اجبار به داشتن یک ایمیل برای شرکت کننده

همان طور که در مورد قبلی بیان نمودیم ، شخصی که بخواهد برای تکمیل فرم و شرکت در پرسشنامه  از طریق گوگل فرم اقدام کند ،  نیاز دارد که حتماً یک حساب کاربری گوگل یا حداقل یک ایمیل داشته باشد و این اجبار از طرف کمپانی گوگل برای ابزار گوگل فرم قرار داده شده است  .

اما در سامانه پرسال این اجبار برای هیچ یک از شرکت‌کننده ‌ها وجود نداشته و کاملاً مستقیم می‌توانند برای تکمیل فرم فرم مورد نظر خود که  لینک شرکت  در پرسشنامه از طریق مختلف برای آنها ارسال شده اقدام به تکمیل آن کنند .

حتی برای  طراحان پرسشنامه ها هم  هیچ اجباری برای داشتن ایمیل وجود ندارد ، بلکه آنها می‌توانند در صورت نداشتن ایمیل با شماره تلفن خود نیز در سامانه پرسال عضو شوند .

 سه ) ناتوانی برای آپلود فایل در گوگل فرم

اگر شما می خواهید فرم ثبت نام یا فرم های ارسال پروژه با ابزار گوگل فرم طراحی کنید ، زیاد خودتان را خسته نکنید .  متاسفانه گوگل فرم قابلیت اتچ کردن فایل را در خود ندارد.  یعنی اگر می خواهید در فرم ثبت نام ، تصویر مدارک هویتی فرد  را دریافت کنید و یا می خواهید مثلا فایل پروژه ای که برای دانشجویانتان تعریف کرده اید را از طریق گوگل فرم از دانشجویان خود بگیرید ، این کار با گوگل فرم امکان پذیر نیست .

اما با سامانه  پرسال دیگر این محدودیت  را  نخواهید داشت . شما با پارسال می توانید از متقاضیان خود فایل ها و تصاویر مورد نظرتان را درخواست کرده و آنان در هنگام پاسخگویی  در همان فرم و قسمتی که شما تعیین کردید می‌توانند آن را بارگذاری و ارسال نمایند .

به این ترتیب دیگر نیازی به مراجعه حضوری افراد برای ارسال مدارک و فایل هایشان وجود ندارد .

چهار ) عدم امکان دریافت خروجی spss در گوگل فرم

گوگل فرم و سایر سامانه های پرسشنامه آنلاین ، قابلیت دریافت خروجی پرسشنامه را در قالب اس پی اس اس ندارند . از این رو در پرسشنامه های تحقیقاتی و دانشگاهی که نیاز به تحلیل پرسشنامه توسط نرم افزارهای آماری وجود دارد ، باید بعد از گرفتن خروجی از سامانه ، داده های  آن ها را به صورت دستی وارد این نرم افزارها مانند اس پی اس اس کنید از این رو احتمال خطا و اشتباه نیز درمرحله ورود داده ها در نرم افزار برای تحلیل داده ها بیشتر می شود .

سامانه پرسال نه تنها امکان دریافت خروجی در قالب spss و اکسل را به شما می دهد ،  بلکه حتی می توانید خروجی های اس پی اس اس  (variable view ) را در سامانه تنظیم کنید . در انتها می توانید خروجی مورد نظر خود را از سامانه دانلود کنید .

به این ترتیب دیگر نیازی به دوباره کاری و اتلاف وقت زیاد برای ورود داده ها در نرم افزار  نبوده و تمام مراحل به صورت اتوماتیک و توسط سامانه انجام می‌شود تا درصد خطای شما به صفر برسد .

پنج ) عدم امکان دریافت خروجی چند پرسشنامه در یک فایل با گوگل فرم

اگر شما چندین پرسشنامه و فرم های مرتبط با یکدیگر ایجاد کرده باشید و بخواهید آنها را با هم و در یک فایل خروجی بگیرید  نخواهید توانست و باید هر کدام را به صورت تک تک از گوگل فرم خروجی بگیرید .

اما در سامانه پرسال این امکان برای شما فراهم آمده تا بتوانید اگر پرسشنامه های  هم موضوع ایجاد کرده اید با توجه به نوع انتخاب و نیاز شما خروجی های چند پرسشنامه را در یک فایل اکسل یا spss با تنظیمات مورد نظر خودتان  ،  از سامانه دریافت کنید.  تا توانایی تحلیل و نتیجه‌گیری های پرسشنامه هایی که از نظر موضوع با یکدیگر در ارتباط هستند برای شما آسان تر شود .

شش ) اسم و برند گوگل را نمی توانید حذف کنید .

هنگامی که می خواهید از گوگل فرم برای طراحی فرم ها و پرسشنامه هایتان استفاده کنید ،  باید بدانید که نمی توانید نام و برند گوگل را از فرم هایتان حذف کنید .

به عبارتی اصلاً اجازه ندارید لوگو و نام شرکت یا سازمان خودتان را در سربرگ فرم یا پرسشنامه  قرار دهید . اگر به پرستیز شرکتتان بسیار اهمیت می دهید بهتر است بدانید با این کار عملاً دارید آن را ازبین می برید .

در طراحی فرم پرسشنامه های آنلاین در سامانه پرسال این اجبار وجود ندارد و می توانید ظاهر فرم هایی که طراحی می کنید را به صورت دلخواه ویرایش کرده و لوگو ، نام شرکت و حتی شعار سازمانی تان را در فرم هایتان نمایش دهید و لوگوی پرسال را از از سربرگ فرم و پرسشنامه هایتان حذف کنید .

از دیگر امکاناتی که برای ویرایش ظاهری فرم و پرسشنامه در این سامانه قرار تعبیه شده  ، می‌توان به تغییر تصویر و یا رنگ پس زمینه فرم و محیط پاسخگویی برای مخاطب  ، تغییر فونت ،  تغییر رنگ متن و … نیز اشاره کرد .

تمامی این ابزارها و امکانات در اختیار شما قرار داده شده تا حس مالکیت بیشتری  را از سمت خود و برندتان برای فرم هایی که در این سامانه ایجاد می‌کنید به مخاطبانتان القا کنید .

هفت ) عدم امکان دریافت صوت در گوگل فرم

در گوگل فرم قابلیت دریافت صوت را از کاربر ندارید .  یعنی اگر بخواهید به  کاربران این امکان را بدهید تا اگر تمایل به تایپ پاسخ ندارند از ارسال صوت استفاده کنند این توانایی را ندارید زیرا این ابزار گوگل فرم تعبیه نشده است .

در پرسال شما می توانید با قرار دادن سوال فایل صوتی به کاربر این امکان را بدهید که  اگر برای جواب به سوال مورد نظر تمایل به تایپ ندارد ،  می تواند صوت خود ضبط کرده و آن  را ارسال کند.

با این ابزار می توانید از  تمام نقطه نظرات مخاطبان ،  آگاهی یابید و خیالتان آسوده باشد که به دلیل ازدیاد تایپ دیگر مجبور نیستند حرف های خود را کوتاه کرده بلکه با این وسیله صحبت هایشان را به طور کامل می توانند در اختیار شما قرار دهند .

همچنین شما می توانید با پرسال از صوت نیز در صورت سوال هم استفاده کنید .  مثلا صوت صحبت های یک کارشناس پشتیبانی را به عنوان نوع برخورد کارشناس ، برای مخاطبان به نظر سنجی بگذارید .

هشت ) در هر بار مراجعه مجبورید از ابتدای پرسشنامه شروع به پاسخ دهی کنید.

اگر به هر دلیلی شخصی نتواند به تمام سوالات فرم پاسخ دهد و آن را نیمه کاره رها کند ، پس از رجوع مجدد در گوگل فرم و سایر سامانه های پرسشنامه آنلاین مجبور خواهد بود که دوباره از ابتدا به تمام سوالات پاسخ دهد .

این پاسخگویی دوباره به سوالات برای افراد بسیار خسته کننده و طاقت فرسا است  ، به طوری که فرد از ادامه تکمیل فرم صرف نظر می‌کند و قید تکمیل آن را بزند .

به همین دلیل انجام تحقیقات و نظرسنجی ها  در این سامانه ها مانند گوگل فرم و سایر سامانه های پرسشنامه آنلاین  معمولا با جامعه آماری خوبی همراه نیست .

پیشنهاد مطالعه : راه های افزایش مشارکت در پرسشنامه آنلاین

اما در سامانه پارسال این مشکل به طور کامل برطرف شده و افرادی که از طریق این سامانه در حال پاسخ گویی به سوالات پرسشنامه یا فرم های شما هستند ،  اگر به هر دلیلی نتوانند آن را تکمیل کنند و مجبور باشند دوباره مراجعه کنند  در مراجعه بعدی  به نظرسنجی یا پرسشنامه  ، دقیقا  از همان قسمتی که به اجبار فرم و پرسشنامه را ترک کرده بودند ادامه پاسخگویی را  دنبال خواهند کرد .  به این ترتیب اگر سوالات پرسشنامه شما زیاد است ،  نگران نباشید زیرا در پرسال پاسخ‌دهندگان این توانایی را دارند که در دو زمان متفاوت اقدام به پاسخ دهی به سوالات کنند و نیازی نیست از ابتدا مراحل پاسخگویی را دنبال کنند .

پیشنهاد مطالعه : روشهای دریافت پاسخهای دقیق در نظرسنجی آنلاین

نه ) استفاده از شرط محدود در گوگل فرم

از تنها شرطی که در هنگام طراحی فرم پرسشنامه در گوگل فرم می توانید استفاده کنید ، اجبار یا عدم اجبار  به پاسخگویی سوالات است .

با این یک نوع شرط گذاری عملا نمی توان یک فرم واکنش گرا  توسط گوگل فرم ایجاد کرد .

اما در سامانه پرسال به راحتی می توانید با شرط های  متفاوت یک فرم واکنش گرا طراحی کنید . مثلاً می توانید تنظیم کنید که اگر به سوال خاصی  یک پاسخ خاص داده شد ، ادامه سوالات از جای دیگری شروع شده و یا به صفحه ارسال پاسخ برود .  همچنین می توانید دلیل انتخاب گزینه را از داوطلبان جویا شوید .

ده ) عدم نمایش نمودارها و پاسخ ها به صورت آنلاین در گوگل فرم

از دیگر نواقص و کاستی های گوگل فرم می‌توان به عدم نمایش نمودار ها و پاسخ‌ها به صورت لحظه ای و آنلاین اشاره کرد . طراحان نمی توانند در این حالت از روند پاسخ  های داده شده به سوالات مطلع شده و آنها را تحلیل کنند و مجبور هستید تا انتهای زمان اعلام شده صبر کنند و سپس از پاسخ‌ها خروجی بگیرند .

در سامانه پرسال پس از انتشار لینک شرکت در پرسشنامه می توانید در هر لحظه که تمایل داشتید ، نمودارها و پاسخ های داده شده را به صورت آنلاین مشاهده کرده و آنها را تجزیه و تحلیل کنید .

به این ترتیب می توانید دیدی نسبی از پاسخ‌ها به دست آورید تا در ارائه گزارش های میان مدت از روند مشارکت مشکلی نداشته باشید .

یازده ) ناتوانی در دریافت لوکیشن و یا محدود سازی مکانی

یکی از ابزارها و امکانات سامانه پرسال این است که طراحان پرسشنامه  ها و فرم ها می توانند در سامانه پرسال  از لوکیشن محل پاسخگویی شرکت کننده مطلع شوند و لوکیشن آنها را به صورت خودکار برای تحلیل های بعدی ضبط کنند .

همچنین اگر پرسشنامه یا فرمی که تنظیم می کنید مربوط به منطقه ای خاص می باشد و فقط مردم آن منطقه باید به این سوالات پاسخ دهند ،  می توانید محدودیت مکانی برای پاسخ‌دهندگان در سامانه  اعمال کنید تا افرادی که خارج از محدوده تعیین شده توسط شما باشند و نتوانند به سوالات پرسشنامه پاسخ دهند.

اما متاسفانه حتی این قابلیت هم در گوگل فرم وجود ندارد و نمی توانید از موقعیت مکانی پاسخ‌دهندگان مطلع شوید.

دوازده ) گوگل فرم با وردپرس و جوملا مشکل دارد

شما نمی توانید فرم هایی که با گوگل طراحی و ایجاد کرده اید را در سایت ‌هایی که با وردپرس و جوملا طراحی کرده اید قرار دهید ، زیرا از لحاظ ظاهری  از هم پاشیده و شکلی نا منظم به خود می‌گیرد.

اما فرم ها و پرسشنامه هایی که با سامانه پرسال ایجاد شده‌اند در روی هر سیستم طراحی سایت و مدیریت محتوایی به خوبی مطابقت یافته  و باعث از بین رفتن نظم و یکپارچگی سایت نمی‌شود.

به این ترتیب با خیال راحت می توانید طراحی فرم مورد نظر خود را در پرسال انجام داده و بدون هیچ دردسر و دغدغه ای آن را در سایت خود قرار دهید .

سیزده ) عدم اتصال به درگاه پرداخت

همانطور که می دانید ایران به دلیل وجود برخی تحریم ها از تمامی امکانات بهره مند نیست از طرف دیگر گوگل فرم توانایی اتصال به درگاه پرداخت را نداشته و بنابراین  با گوگل فرم نمی توانید از مخاطبانتان  هزینه‌ای به عنوان کارمزد دریافت کنید .

سامانه پرسال این قابلیت را به طراحان فرم های آنلاین و سازمان ها  می دهد تا با استفاده از درگاه پرداخت سامانه پرسال ،  مبلغ مورد نظر خود را از کاربران دریافت کرده و بعد از تکمیل روند  و پایان مهلت مشارکت مخاطبان ،  ۸۰ درصد کل مبالغ دریافتی را به حساب طراح ،  موسسه و یا سازمان ذی نفع واریز بنا به در خواست صاحب پنل واریز کند .

به این ترتیب دیگر مشکلی در دریافت هزینه از مخاطبانتان نخواهید داشت .

همون طور که گفتیم گوگل فرم در همان شکل ساده و مبتدی خود که به دنیا عرضه شد ، باقی مانده و نواقص و مشکلات بسیاری برای رسیدن به یک فرم ساز حرفه‌ای را در مسیر خود در پیش رو دارد که بعید می‌دانیم از سمت گوگل تلاشی برای رفع این معایب و نواقص انجام شود .

از طرفی روزانه نیازهای کاربران و سازمان ها بیشتر شده و خواسته های متفاوت تری نسبت به گذشته دارند .

سامانه پرسال نیز بر اساس همین نیاز ها  به طور فعال و مستمر در حال دریافت و بررسی  بازخورد ها ، نظرات و درخواست های مشتریان برای ابزارهای مورد نیازشان است و سعی می کند با ایجاد ابزارهای جدید در کوتاه ترین زمان ممکن  نیاز مشتریان خود را برطرف کند .

به همین دلیل شما با پارسال همیشه از به روزترین و جدیدترین ابزار ها برخوردار خواهید بود .

برای ثبت نام و استفاده از تمام خدمات و ابزارهای سامانه پرسال کافیست روی لینک ثبت نام رایگان در پرسال کلیک کرده و به راحتی و در کمتر از دو دقیقه عضو این سامانه شوید.

 

مطالعه روج کارکنان
مطالعه خروج کارکنان سازمان چه اهمیتی دارد؟
ارزیابی 360 درجه
ارزیابی ۳۶۰ درجه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
فهرست