مسیردهی پاسخ ها در پرسشنامه آنلاین

مسیردهی پاسخ ها

منظور از مسیردهی پاسخ ها در پرسشنامه آنلاین پرسال چیست؟ مسیر دهی پاسخ ها در پرسشنامه آنلاین  پرسال چگونه پیاده سازی می شود؟آیا تا به حال در پرسشنامه های کاغذی به سوالاتی در قالب پرسش های  زیر برخورد کرده‌اید ؟

(( وضعیت تاهل خود را انتخاب کنید .  1 مجرد  2 متاهل  3 متارکه

آیا فرزند دارید ؟  1 بله  2 خیر

تعداد فرزندان خود را انتخاب کنید ؟ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ))

اگر شما متاهل باشید و فرزند نیز داشته باشید ، مسلما با دیدن این سوالات مشکلی نخواهید داشت و به تمام پرسش ها می‌توانید پاسخ دهید .

اما اگر شما مجرد باشید و بخواهید به این سوالات پاسخ دهید ، مسلماً بعد از این که پاسخ سوال وضعیت تاهل را گزینه (( مجرد )) انتخاب نمودید ، دیگر دیدن سوالات آیا فرزند دارید ؟ و تعداد فرزندان خود را انتخاب کنید ، شما را آزرده خواهد کرد .  این ماجرا در سوالات و پرسشنامه های دیگر نیز جریان دارد .

در هر پرسشنامه و نظرسنجی ای  که به ذهنتان برسد مانند تحقیقات بازار ،  رضایت سنجی مشتریان و حتی ارزیابی سازمان ،  برایشان هدفی در نظر گرفته شده و این اهداف به وسیله سوالاتی که در پرسشنامه درج شده است ، باید مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد .بر همین اساس اهداف برای شما تعیین می کنند که در پرسشنامه تان چه سوال هایی را بپرسید ،  از چه افراد و گروهی پرسش کنید و از چه طریقی و چه کانالی عمل پرس و جو را انجام دهید.

هر کسب و کاری به طور معمول با گروه‌های مختلف زیادی از کاربران ، مشتریان و کارمندان خود سر و کار دارد  که هر کدام از این افراد احتیاج های مختلف و متفاوتی دارند .  به همین دلیل نیاز است که پس از تعریف و مشخص کردن اهداف ، در زمان طراحی پرسشنامه آنلاین ، مسیرها و انواع شیوه‌ های پاسخ گویی به سوالات را در نظر داشته باشیم و آنها را در روال طراحی پرسشنامه آنلاین اعمال و پیاده سازی کنید . به این ترتیب می‌توانید پرسشنامه را به گونه‌ای تنظیم کنید که هر فرد سوال های مربوط به خود را مشاهده و فقط قادر باشد به آنها پاسخ دهد .

با این کار نه تنها نرخ پاسخ دهی به سوالات پرسشنامه تان بالاتر رفته ، بلکه پاسخ دهندگان در هنگام پاسخ گویی به سوالات پرسشنامه  ، اولاً پرسش های  نامربوط را ندیده و دچار خستگی نمی شوند  و  همچنین آنها می توانند در زمان کمتری مشغول به پاسخ گویی به پرسش ها  باشند و پرسشنامه به این ترتیب سریعتر به پایان خواهد رسید .

از جهتی دیگر تیم تحلیلگران و ارزیابان پرسشنامه ، برای تحلیل پاسخ ها و داده ها اطلاعات ، منابع کمتری را برای این کار اختصاص خواهند داد .

مسیردهی پاسخ ها در پرسشنامه های آنلاین پرسال

یکی از امکانات و ویژگی های منحصر به فرد تعبیه شده در سامانه پرسال ،  قابلیت مسیردهی پاسخ ‌ها در هنگام ایجاد و طراحی کردن پرسشنامه است که برای شما در این سامانه فراهم آمده شده است .

پیشنهاد مطالعه : پرسال چیست؟

در این سامانه می توانید به کمک تعریف  گزاره ‌هایی به شیوه

(( اگر سوال………………….. پاسخ آن هست …………….  برو به ………………))

و یا می توانید از شرط منفی به شیوه

(( اگر سوال …………………….  پاسخ آن نیست …………………..  برو به ……………… )) استفاده کنید .

به این ترتیب می توانید انواع جریان پاسخ ها را طراحی و پیاده سازی کنید .

با مسیردهی پاسخ های پرسشنامه آنلاین  که توسط شرکت ‌ها و طراحان  سوالات انجام می شود  ، هنگامی که سامانه پاسخ را از کاربر دریافت کند ،  خود به خود بر اساس شرطی که از قبل برای آن سوال تنظیم شده ،  به سوال انتخاب شده بر اساس جواب دریافتی از کاربر ، خواهد رفت  .

به این ترتیب سامانه بر اساس شروطی که برایش تنظیم کرده اید  ، تصمیم می‌گیرد چه سوالی یا چه گروهی از سوالهای پرسشنامه را به کاربران نمایش دهد و سوالات نامرتبط با آن شخص به وی نمایش داده نشود.

قابلیت مسیر دهی پاسخ ها به وسیله امکان ایجاد شرط بر روی سوالات ، فقط در سوالات نظرسنجی کاربرد نداشته ،  بلکه در سایر پرسشنامه ها نیز به کار می رود .  مثلاً در ارزیابی نیروهای سازمان ، زمانی که می‌خواهید برای هر واحد سازمانتان سوالات اختصاصی طراحی کنید به این قابلیت نیاز دارید تا تعیین کنید مثلاً شخصی که در بخش حسابداری سازمان مشغول به کار بوده ، سوالات ارزیابی مخصوص به بخش حسابداری را مشاهده کند و اگر شخصی در بخش نیروی فنی سازمان مشغول به کار بوده ، سوالات مربوط به آن بخش را مشاهده کند و پاسخ دهد.

در زیر مثال ‌هایی از کاربرد مسیر دهی پاسخ ها برای کسب و کار ها را بررسی می کنیم :

1 ) در پرسشنامه های نظرسنجی و رضایت سنجی مشتریان نیاز دارید که به ازای خرید هر محصول یا خدمتی توسط مشتری ، سوال هایی در رابطه با خرید و رضایت سنجی همان محصول یا خدمت به مشتری نمایش بدهید و پاسخ ها و اطلاعات مرتبطی را به این ترتیب جمع آوری کنید . مثلا اگر از شما یخچال فریزر خرید می کنند سوالات نظرسنجی در رابطه با یخچال فریزر پرسیده می شود نه سوالات مربوط به وسیله ای دیگر مانند جاروبرقی مجبور باشد پاسخ بدهد .

2 ) در مبحث شاخص خالص ترویج کنندگان (شاخص NPS) ،  مشتری هر عددی را وارد کند  ، فوراً دلیل انتخاب آن گزینه از وی پرسیده می‌شود .  با این کار به مشتریان اعلام می‌کنید بابت امتیازشان احتیاج به دلیل و توضیح دارید .  این به معنای آن است که می خواهید مشتری را در مسیر توضیح دهی به سوالاتتان قرار بدهید.

3 ) در هنگام تحقیقات بازار می توانید به گونه ای پرسشنامه هایتان را تنظیم کنید که سوالات اصلی و اساسی پرسشنامه ،  از گروهی خاص که دارای ویژگی ها و مشخصات خاصی هستند پرسیده شود.

4 ) در پرسشنامه تست مفهومی ایده جدید تنها افرادی که قبلاً تجربه های مشابه در رابطه با ایده جدید داشته باشند  می توانید تنظیم کنید تا در مورد آنها اظهارنظر کنند و بقیه نیز به انتهای پرسشنامه و صفحه تشکر انتهایی هدایت می شوند.

5 ) در پرسشنامه رضایت مشتری از هر نماینده فروش ،  قرار نیست پرسشنامه همه نمایندگان فروش محصولات شرکت در روبروی مشتری قرار داده شده و مشتری که فقط از یک شخص خرید کرده ، برای بقیه نمایندگان هم نظر بدهد . بلکه کاملاً برعکس طی  چند مرحله می توان سوالات را به شدت کوتاه کرد .  ابتدا با پرسش استان محل سکونت به سراغ شهرهای استان مربوطه رفته و پس از انتخاب شهر مورد نظر توسط مشتری لیست نمایندگان فروش محصولات آن شهر به وی نشان داده می شود . سپس  مشتری فروشگاهی  را که محصول را  از او خریده ،  انتخاب کرده و اکنون سوالات مربوط به نظرسنجی نماینده فروش انتخاب شده  ، از وی پرسیده می شود.

6 ) در پرسشنامه های ارزیابی یک رویداد بر اساس اینکه مخاطب در کارگاه های آموزشی حضور داشته یا خیر ،  سامانه به وی سوال های مرتبطی را نمایش خواهد داد که می توانند آنها به این سوالات پاسخ دهند.

7 ) هنگامی که می خواهید از کارکنانتان ارزیابی کنید نیاز است که در سازمانتان افراد هر واحد کاری ،  سوال های مرتبط با خود را پاسخ داده و اصلا از سوالات دیگر افراد بخش‌های دیگر هیچ اطلاع و آگاهی نداشته باشند . این کار با یک پرسش شرط دار در ابتدای پرسشنامه قابل اجرا است  . شما می توانید در همان ابتدای پرسشنامه از کارمند سوال کنید که در چه قسمتی از سازمان مشغول به کار می باشد .  هنگامی که وی حیطه فعالیت خود را انتخاب کرد سوالات مربوط به همان حیطه توسط سامانه به کارمند نشان داده خواهد شد.

همان طور که مشاهده نمودید این مثال ها و صدها نوع پرسشنامه دیگر با قابلیت شرط روی سوالات می‌تواند بسیار قدرتمندتر و نسبت به واکنش کاربر عکس‌العمل درخور و مناسب تری  داشته باشد .

استفاده از این خدمت در سامانه پرسال باعث می شود که یکی از بهترین تجربه های سپری نمودن روند پاسخ به پرسشنامه را برای مشتری ایجاد کرده و از نمایش سوالات بی ربط به مخاطب  جلوگیری شود .

پیشنهاد مطالعه :  روشهای دریافت پاسخهای دقیق در نظرسنجی آنلاین

شما به راحتی می توانید قابلیت مسیردهی پاسخ ها را در پرسشنامه آنلاین پرسال ،  در هنگام ایجاد و طراحی پرسشنامه تنظیم کنید . کافیست روی دکمه ایجاد شرط در نوار پایین هر سوال کلیک کنید و شرط مورد نظر خود را روی سوال یا سوالات ترکیبی اعمال کنید .

شما می توانید در مبحث مسیر دهی سوالات پرسشنامه های نظرسنجی و تحقیقاتی و چگونگی ایجاد شرط بر روی سوالات پرسشنامه درصورت نیاز به مشاوره و دریافت راهنمایی با شماره تماس پشتیبانی پرسال 09913464705  از طریق تماس تلفنی و یا پیام رسان واتس آپ ارتباط برقرار کرده و مشاوره مورد نیاز خود را دریافت نمایید .

سیستم آزمونlotf
سیستم آزمون lotf: نسخه بومی شده + نحوه پیاده سازی
سوال های غربالگری در تحقیقات بازار
سوال های غربالگری در تحقیقات بازار چه کاربردی دارند؟
فهرست