یکی از مشکلات گریبان گیر کاربران سامانه پرسال در مبحث آزمون آنلاین این است که برای استفاده از این سامانه چه به عنوان طراح  آزمون و چه در نقش  شرکت کننده  آزمون ، شیوه استفاده از آن را نمی دانند و دچار سردرگمی می شوند . بر همین اساس قصد داریم به شما راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال را ارائه دهیم.

در این آموزش می خواهیم با یکدیگر از اولین مرحله یعنی ثبت نام در سامانه پرسال  شروع کنیم و گام به گام با هم یک آزمون آنلاین را ایجاد کرده و تا انتها که دریافت خروجی و اشتراک‌ گذاری کارنامه با داوطلبان است مسیر را طی کنیم ،تا شما هم راحتی استفاده از این سیستم را بچشید . با ما در ادامه این آموزش همراه باشد  .

گام اول ) ثبت نام و ورود به سامانه پرسال

در گام اول راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال به نحوه ثبت نام و ورود به سامانه پرسال می پردازیم.

برای ثبت نام در سامانه پرسال کافیست در نوار آدرس مرورگر سیستم یا تلفن هوشمندتان آدرس http://porsall.com  را وارد کرده و به سایت وارد شوید.  همان طور که در تصویر زیر می بینید صفحه اصلی سایت  برای شما باز می شود .  اگر حساب کاربری فعالی برای خود دارید روی  ورود به حساب کاربری کلیک کنید ، اما اگر حسابی در این سامانه ندارید کافیست روی ثبت نام رایگان کلیک کنید .

راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال-1

هنگامی که روی ثبت نام بزنید  فرمی شبیه به تصویر مقابل برای شما باز خواهد شد .

در اولین قسمت  فرم ثبت نام  ( شماره 1 در تصاویر ) لازم است نوع استفاده خود را از سامانه مشخص کنید . بنابراین منوی کشویی را باز می کنیم تا مانند تصویر زیر تمام نقش های موجود در سامانه را مشاهده کنیم . در اینجا هدف ما طراحی آزمون آنلاین می باشد ، بنابراین روی آزمون آنلاین کلیک می کنیم .  اگر می خواهید به عنوان یک داوطلب شرکت در آزمون ثبت نام کنید باید  روی  (( من دانش آموز هستم )) کلیک کنید .

لیست نقش های موجود در سامانه پرسال
فرم ثبت نام سامانه پرسال

پس از اینکه نوع فعالیت خودتان را در سامانه مشخص کردید در مرحله بعدی نوبت به ثبت شماره همراه و انتخاب یک رمز خوب برای خودتان است ( شماره ۲ در تصاویر ) .  پس از تکمیل اطلاعات فرم روی دکمه ثبت نام بزنید تا عضویت شما با موفقیت انجام شود .

اگر در سامانه از قبل حساب کاربری دارید کافی است از صفحه اصلی روی (( ورود به حساب کاربری ))  بزنید و در کادرهای مشخص شده شماره موبایل و رمز ورود خود را وارد کنید تا به این ترتیب وارد محیط کار سامانه شوید .

فرم ورود به پنل پرسال

در این مرحله ما  وارد حساب کاربریمان شده ایم ، همانطور که در تصویر زیر می بینید در حال حاضر هیچ آزمونی ما نداریم و اکنون می خواهیم به همراه شما یک آزمون ایجاد کنیم و ابزارهای در پیش رویمان را بررسی کنیم .

صفحه ایجاد آزمون آنلاین

گام دوم ) ایجاد آزمون آنلاین

در این مرحله از راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال به سراغ ایجاد آزمون آنلاین از طریق این سامانه می رویم .

برای این کار روی آزمون آنلاین  ( شماره 3 در تصاویر ) کلیک کنید  تا منوی مربوط به آن برای شما باز شده و از آنجا روی ایجاد آزمون کلیک کنید .

محل درج عنوان آزمون

در صفحه ای که  برایتان باز می‌شود  عنوان آزمون را وارد کنید . ( شماره ۴ در تصاویر )  سپس روی (( گام بعدی )) کلیک کنید .

حال در صفحه جدید نکات و توضیحات ابتدایی ( شماره ۵ در تصاویر ) مورد نظر شما که می خواهید به شرکت کنندگان در آزمون  نشان داده شود مانند : مدت زمان پاسخگویی و …  را در این قسمت  وارد کنید .

بخش توضیحات قبل از آزمون

دقت داشته باشید تمام نکات و توضیحاتی که در اینجا وارد می کنید صرفاً به کاربر اعلام و نمایش داده خواهد شد و به عنوان تنظیمات آزمون در هیج کجا اعمال نخواهد شد .  شما باید در مراحل بعدی ، تنظیمات مورد نظرتون رو برای سیستم به شیوه ای که در ادامه خواهیم دید تعریف کنید .

هنگامی که توضیحات مورد نظرتون را وارد نمودید روی دکمه (( گام بعدی )) کلیک کنید .

در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود از دو طریق می توانید سوالات آزمون مورد نظرتان را در سامانه تعریف کنید .

قسمت افزودن سوالات

الف ) افزودن سوالات به صورت دستی

برای افزودن سوال به صورت دستی می توانید روی دکمه ((+ افزودن سوال جدید ))( شماره ۶ در تصاویر ) کلیک کنید تا به صورت دستی عنوان سوال و موارد مورد نیاز در هر سوال را به آن اضافه کنید.

ب ) از طریق بارگذاری فایل اکسل سوالات در سامانه

برای بارگزاری سوال از طریق فایل اکسل  کافیست روی آن زده ( شماره ۷ در تصاویر) و نمونه فایل مشخص شده را از سامانه دانلود کرده و آن را ویرایش کنید و سپس در قسمت مشخص شده بارگزاری کنید.

 

دراین جا ما  می خواهیم به صورت دستی سوالات آزمون را ایجاد کنیم بر همین اساس  روی دکمه آبی رنگ با عنوان (( + افزودن سوال جدید )) کلیک می کنیم .

فرض کنید می خواهیم ، یک آزمون ۱۰ سوالی ایجاد کنیم که  بر حسب تصادف پنج سوال آن به هر پاسخ دهنده نمایش داده شود .

راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال قسمت انتخاب نوع سوال

حال در صفحه جدید باز شده نوع سوال مورد نظرتان را که می خواهید در آزمون قرار دهید را از منوی کشویی ( شماره ۸ در تصاویر ) مشخص کنید . مثلاً ما می خواهیم یک سوال تستی در اینجا  قرار دهیم . پس از منوی باز شده نوع سوال تک انتخابی را کلیک می کنیم تا  سامانه به طور اتوماتیک محیط طراحی سوال تستی را برای ما باز کند ،  مانند تصویر زیر .

انتخاب عنوان سوال

در صفحه باز شده  ، قسمت عنوان سوال  ( شماره ۹ در تصاویر ) صورت سوال مورد نظرتان را وارد کنید .

اگر گزینه های سوال شما متنی هستند کلید مربوط به گزینه های تصویر ( شماره ۱۰ در تصاویر ) را روی خیر بگذارید بماند اما  در غیر این صورت روی آن کلیک کنید تا بتوانید در گزینه های سوالتان از تصویر استفاده کنید .

گزینه های تصویری و انتخاب تصویر در گزینه های سوالات

توجه !

هنگامی که روی دکمه گزینه های تصویری کلیک کنید ، قسمت گزینه های سوال مشابه به شکل زیر تغییر خواهند یافت .  با کلیک بر روی انتخاب تصویر  ( شماره ۱۱ در تصاویر ) می توانید تصویر مورد نظر خود را در گزینه قرار دهید .

ما هم در این سوال احتیاج به استفاده از گزینه‌ های تصویری داریم ،  مانند شکل زیر :

سوال ایجاد شده به همراه گزینه های تصویری

همانطور که می بینید  یک سوال تصویری تستی ایجاد کردیم که گزینه های آن تصویر هستند به همراه متن ،  در مقابل گزینه صحیح سوال نیز تیک گزینه صحیح ( شماره 12 در تصاویر ) را انتخاب کرده ایم تا بعداً سیستم بتواند سوالات تستی را خودش تصحیح کند و نیازی به وقت گذاشتن ما برای تصحیح سوالات تستی نباشد .

 

در زیر هر سوال دکمه ای وجود دارد  با عنوان (( + تنظیم با رم ، زمان ،تصویر ،  صوت و… ))  ، که این قسمت برای همه سوالاتی که می خواهید به آزمون اضافه کنید وجود دارد و قابل تنظیم برای هر سوال به صورت جداگانه  می باشد .

در این قسمت چه مواردی  را می توان تنظیم کرد ؟

تنظیمات مربوط به یک سوال

نمایش متن در بالای تصویر  :

در این قسمت ( شماره ۱۳ در تصاویر ) اگر می خواهید برای سوال توضیح بیشتری قرار دهید ، متن خود را در این قسمت وارد کرده تا به همراه صورت  آن سوال  به پاسخ دهنده نشان داده شود .

بارم  :

بارم مورد نظرتان برای  سوال فعلی  را در این کادر ( شماره 14 در تصاویر ) وارد کنید  تا بعد از تصحیح سوال  ، نمره سوال توسط سیستم به مجموعه نمرات آزمون اضافه شود . مثلاً ما به این سوال ۲ نمره اختصاص می‌دهیم .

گروه بندی :

در قسمت گروه بندی سوال ( شماره 15 در تصاویر ) می توانید در صورت تمایل  سوال کنونی را به گروه سوالات مورد نظر خود وصل کنید به این ترتیب می توانید یک بانک سوال جامع برای خود داشته باشید .

زمان پاسخگویی به این سوال :

در این قسمت ( شماره 16 در تصاویر ) می توانید مدت زمان پاسخگویی برای  سوال مذکور که دارید به آزمون تان اضافه میکنید را مشخص کنید .

در این حالت هنگامی که به کاربر در محیط آزمون این سوال نمایش داده شود ، یک تایمرمعکوس براساس زمانی که برای این سوال مشخص کردید شروع به فعالیت می کند ، هنگامی که زمان پاسخگویی سوال به اتمام رسید به صورت اتوماتیک ، سیستم سوال بعدی را به کاربر نشان می دهد.

حال چه کاربر به سوال پاسخ  داده باشد و چه پاسخی نداده باشد .  کاربر نیز دیگر نمی تواند به این سوال  بازگردد .

مثلاً در این سوال مهلت پاسخگویی را ۲۵ ثانیه تنظیم می کنیم .

 

تصویر نمایشی :

اگر می خواهید در صورت سوال تصویری به کاربر نشان دهید از این قسمت (شماره 17 در تصاویر ) می توانید تصویر مورد نظرتان را برای سوال فعلی به سیستم بدهید .

 

پخش فایل صوتی :

در این قسمت ( شماره 18 در تصاویر ) در صورت نیاز می توانید یک فایل صوتی را به سیستم بدهید تا در صورت سوال این فایل صوتی برای کاربر پخش شود و سپس پاسخ را کاربر برای آن سوال علامت بزند یا تایپ کند .

 

افزودن فرمول جدید :

در این قسمت ( شماره 19 در تصاویر ) برای سوال اگر نیاز به فرمول یا عبارت های خاص ریاضی دارید می توانید  فرمول مورد نظر خود را ساخته و آن را در این سوال به کار ببرید .

سپس در انتها روی دکمه ثبت سوال کلیک میکنیم .

در این مرحله به صفحه آزمون برگشته و سوال طراحی شده خود را مشاهده می کنیم . اکنون در همین صفحه روی  (( +افزودن سوال )) کلیک می کنیم و سوالات دیگر خود را به آزمون اضافه میکنیم – البته ما برای کوتاهی مطلب تک تک سوالات را مانند بالا در آزمون ایجاد کردیم  مانند تصویر زیر  و شما انتهای آن را مشاهده می کنید.

صفحه سوالات آزمون

در انتها روی ذخیره و گام بعدی کلیک می کنیم  (شماره ۲۰ در تصاویر ).

گام سوم ) تنظیمات آزمون

در این قسمت از راهنمای استفاده از سامانه آزمون آنلاین پرسال نوبت به شرح و بیان تنظیمات آزمون می رسد .

در این مرحله صفحه تنظیمات آزمون برای شما باز می شود . در این صفحه می توانید تمام محدودیت ها و قوانین مورد نظر خود را برای این آزمون اعمال کنید .

با هم هر یک از موارد را بررسی می کنیم .

قسمت اول تنظیمات آزمون

نمایش کارنامه :

با انتخاب این گزینه ( شماره 21 در تصاویر ) به کاربر اجازه می‌دهید زمانی که آزمونش به اتمام رسید ، نتیجه عملکردی خود را مشاهده کند . در صورتی که این گزینه بدون علامت باشد کارنامه به آزمون دهنده نشان داده نخواهد شد.

نمایش تصادفی سوالات :

یکی از ابزارهای جالب سامانه آزمون آنلاین  پرسال  ، قابلیت نمایش تصادفی سوالات است . وقتی این گزینه ( شماره 22 در تصاویر ) را علامت دار کنید  تمام سوالات آزمون بدون ترتیب و بر حسب  تصادف به کاربر نشان داده خواهد شد . به این ترتیب احتمال وقوع تقلب در آزمون ها بسیار کم می شود .

نمایش تصادفی تعدادی از سوالات :

در این قسمت ( شماره 23 در تصاویر ) می توانید بر اساس تعداد سوال مورد نظر تان  ، عدد به سیستم بدهید تا همان تعداد سوال به صورت تصادفی  از میان سوالات برای پاسخ دهنده انتخاب شده و به او نشان داده شود . به مثال زیر توجه کنید :

اگر در تصویری که مربوط به توضیحات آزمون بود مراجعه کنید ،  خواهید دید ما به آزمون دهنده گفتیم ۵ سوال را باید پاسخ بدهد ، اما اگر  به سوالات وارد شده در آزمون دقت کنید   می بینید 9 سوال در این آزمون وارد کرده ایم .

ما مخصوصاً در آزمون نه سوال قرار داده ایم زیرا می خواهیم از این طریق  به سیستم بگوییم بر حسب تصادف و بصورت شانسی 5 سوال را  به کاربر نشان بدهد .

با این توضیحات ، می دانید که در این کادر  ما باید عدد ۵ را بنویسیم .

با این کار سیستم به صورت تصادفی به هر کاربر از نه سوال موجود پنج سوال متفاوت را نشان خواهد داد .

نمایش تصادفی گزینه ها برای سوالات تستی :

یکی دیگر از راه هایی که می توانیم امنیت آزمون را بالاتر ببریم این است که علاوه بر آن که سوالات را به صورت تصادفی به کاربران نشان دهیم ، حتی گزینه‌های سوالات آزمون را هم  به صورت رندم (شماره 24 در تصاویر ) به داوطلبان نشان دهیم .

هنگامی که این گزینه را در تنظیمات آزمون انتخاب کنیم ، این ویژگی در آزمون برای پاسخ دهندگان پیاده سازی خواهد شد و علاوه بر جایگاه سوالات گزینه های سوالات هم جابه جا خواهند شد .

فعال سازی مدت زمان پاسخ به هر سوال :

با این ابزار ( شماره 25 در تصاویر ) اگر برای هر سوال تایمی را مشخص کرده باشید ،  ( رجوع شود به شماره ۱۶ در تصاویر )  در اینجا می توانید این گزینه را فعال کرده تا زمان پاسخ گویی به هر سوال توسط سیستم اعمال شود .

در غیر این صورت آزمون در همان تایم کلی آزمون و بدون زمان بندی سوالات برای داوطلب به نمایش در خواهد آمد .

حذف دکمه (( بعدی )) برای سوالات زمان‌بندی شده :

فرض کنید شما آزمونی را طراحی کرده اید و برای هر سوال یک تایم مشخصی را به عنوان زمان پاسخگویی در سیستم تعریف کرده اید .

یکی دیگر از راه های بالا بردن امنیت و کاهش احتمال تقلب در آزمون این است که داوطلب را مجبور کنیم تا پایان زمان مقرر شده برای هر سوال صبر کند و سیستم او را به سوال بعدی ببرد .

با این کار مانند همه آزمون دهندگان ، پس از گذشتن زمان معینی در محیط آزمون با یک سوال جدید مواجه شده و نمی تواند تقلبی انجام دهند .

در آزمون آنلاین پرسال این قابلیت برای شما فراهم شده  . به این صورت که اگر برای هر سوال مدت زمان پاسخگویی را تعیین کرده باشید ،  با انتخاب این گزینه (شماره 26 در تصاویر ) در صفحه  محیط آزمون داوطلب ، دکمه رفتن به سوال بعدی حذف شده و توسط سیستم به سوالات بعدی خواهد رفت .

نکته :

به خاطر داشته باشید باید برای هر سوال در این شیوه یک زمان معینی تعریف کرده باشید ، در غیر این صورت حتی اگر برای یک سوال  زمانی را تعیین نکرده باشید ، هنگامی که کاربر با آن سوال برخورد کند نمی تواند به سوال های بعدی برود و تا پایان آزمون در همان سوال باقی خواهد بود  در نتیجه نمره و امتیاز داوطلب افت پیدا خواهد کرد.

 

جلوگیری از ورود مجدد پس از ارسال پاسخ های آزمون :

فرض کنید شخصی در یکی از آزمون های حضوری شما شرکت کرده و برگه پاسخنامه را نیز در انتها به شما تحویل داده است ،  ولی پس از چند دقیقه بر می گردد و می گوید یک برگه جدید به من بدهید تا دوباره امتحان بدهم . آیا شما این را می پذیرید ؟

آنجایی که این تصمیم کاملا اختیاری است و با توجه به نظر طراح آزمون و شرایط آزمون دهنده می توان تصمیم نهایی را گرفت ،  این انتخاب را به طراح آزمون داده‌ایم تا با آگاهی از آنچه که ممکن است رخ بدهد ، اجازه شرکت مجدد در آزمون را پس از ارسال پاسخ توسط کاربر به وی بدهد یا ندهد .

بنابراین با انتخاب این گزینه ( شماره 27 در تصاویر ) دیگر هیچ شخصی نمی تواند پس از اینکه دکمه ارسال پاسخ ها را کلیک کرد مجدداً در آزمون  شرکت کند . در غیر این صورت با توجه به عدم انتخاب این گزینه توسط طراح  آزمون ، حضور دوباره آزمون دهنده در حالت آزمون عمومی بلامانع خواهد بود .

جلوگیری از ورود مجدد پس از ورود به آزمون :

این مورد ( شماره 28 در تصاویر ) هم مشابه با مورد قبلی می باشد ، منتها تفاوت آن با مورد قبلی در این است که انتخاب این گزینه به شما این امکان را می دهد که پس از این که شخص وارد محیط  آزمون شد ، می تواند از آزمون خارج شود یا خیر ؟

اما گزینه قبلی تکلیف ورود مجدد به آزمون را پس از ارسال پاسخ ها مشخص می‌کرد .

ورود با حساب پاسخ دهنده :

شما می توانید داوطلبین آزمونتان را از طریق راه هایی به سیستم معرفی کنید سپس هنگامی که آزمون را طراحی کردید از طریق انتخاب این گزینه ( شماره 29 در تصاویر ) به سامانه اعلام کنید که فقط افرادی که در سامانه معرفی شده اند و ثبت نام کرده اند  می توانند در آزمون شرکت کنند .

با این کار می توانید از ورود افراد متفرقه به محیط آزمون آنلاین جلوگیری کنید .

نمایش پاسخ های صحیح در کارنامه :

هنگامی که این گزینه ( شماره 30 در تصاویر ) را انتخاب کنید افرادی که آزمون را تمام کرده باشند و روی دکمه ارسال پاسخ ها بزنند ،  کارنامه آنها برایشان نمایش داده می  شود.

آن ها در این مرحله می توانند علاوه بر گزینه های انتخابی خود ، پاسخ صحیح سوالات تستی را هم مشاهده کنند .

نمره منفی به ازای تعداد سوال :

اگر می خواهید برای آزمون آنلاینتان  نمره منفی در نظر بگیرید از طریق این گزینه ( شماره 31 در تصاویر ) می توانید نمره منفی به آزمون اختصاص دهید .

برای این کار کافیست  در کادر مشخص کنید به ازای هر چند پاسخ غلط ، سیستم یک پاسخ صحیح را حذف کند .

قسمت دوم تنظیمات

اطلاعات اولیه  :

با کلیک روی (( + افزودن آیتم جدید )) ( شماره 32 در تصاویر ) می توانید اطلاعات اولیه ای که قصد دارید  قبل از شروع آزمون از کاربر دریافت کنید را از این قسمت برای سامانه تعریف کنید مانند :  کد دانشجویی ، کد ملی و …

 اطلاعات برگزاری آزمون :

قسمت سوم تنظیمات

حال نوبت به تنظیم تاریخ و ساعت مدت زمان آزمون میرسد. فقط لطفا ابتدا راهنمای این قسمت را با دقت مطالعه کرده تا در ثبت تاریخ دچار مشکلی نشوید . با توجه به تصویر زیر ( شماره ۳۳ در تصاویر ) از قسمت تاریخ فعال سازی شرکت در آزمون می توانید تنظیم کنید که داوطلبان در چه تاریخی این قابلیت را داشته باشند تا بتوانند در آزمون شرکت کنند .

بعد از اینکه  تاریخ شروع آزمون را مشخص نمودید ، در کادر بعدی می توانید ( شماره 34 در تصاویر )   لیست ساعت های موجود و پیشنهادی برای برگزاری آزمون تان را انتخاب کنید  تا آزمون در همان ساعت فعال شود و آزمون دهندگان بتوانند در آزمون شرکت کنند .

در مرحله بعدی نوبت به تعیین تاریخ پایان شرکت در آزمون ( شماره ۳۵ در تصاویر )  می رسد.  به این منظور در این قسمت شما  تنظیم می  کنید  داوطلبان برای شرکت در آزمون نهایتا تا چه تاریخی فرصت شرکت در آزمون را خواهند داشت .

پیشنهاد می کنیم تاریخ پایان آزمون را عینا برابر با  تاریخ شروع تنظیم کنیم تا پس از پایان ساعت آزمون به طور کامل آزمون  شما ، غیر فعال شود و دیگر در دسترس همگان قرار نداشته باشد .

در قسمت ساعت پایان ، فرصت شرکت در آزمون ( شماره ۳۶ در تصاویر ) می توانید تنظیم کنید تا چه ساعتی داوطلبان می توانند به آزمون وارد شوند .

در قسمت مدت زمان پاسخگویی به آزمون ( شماره ۳۷ در تصاویر ) می توانید اعلام کنید کسانی که وارد آزمون می شوند چقدر فرصت دارند به سوالات آزمون پاسخ دهند .

نکته  :

در حالت عادی اگر کسی بین زمان فعال سازی تا غیر فعال سازی لینک آزمون وارد شود ، به مدت زمان پاسخگویی که تنظیم کرده‌اید شخص داوطلب زمان برای پاسخگویی خواهد داشت .

در صورتی که می خواهید مدت زمان پاسخگویی نسبت به این زمان سنجیده شود باید گزینه فورس زمانی ( شماره ۳۸ تصاویر ) را انتخاب کنید .

مثال ) اگر در آزمون شما ساعت غیرفعالسازی آزمون را ۱۲ تنظیم کرده و مدت زمان پاسخگویی به سوالات را ۳۰ دقیقه تعیین کرده باشید ، به صورت پیش‌فرض وقتی داوطلب ساعت ۱۱:۴۵ وارد آزمون شود ۳۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی خواهد داشت . اما اگر این گزینه را انتخاب کرده باشید در آن صورت پاسخ دهنده  به مدت ۱۵ دقیقه فرصت داشته تا به سوالات آزمون پاسخ دهد .

تنظیمات امور مالی آزمون :

قسمت چهارم تنظیمات

دراین قسمت اگر می‌خواهید آزمون خود را بفروشید و از آن کسب درآمد کنید ، می توانید مبلغ مورد نظر خود را در کادر مشخص شده ( شماره ۳۹ در تصاویر) وارد نمایید . از مبلغی که شما وارد می کنید ۲۰ درصد به عنوان سهم پرسال برداشته می‌شود و مابقی به حساب کیف پول شما واریز می شود .

درصورتی که  می‌خواهید آزمونتان را رایگان برگزار کنید ، کافیست همان مقدار ۰ را بدون تغییر رها کنید .

 

فقط پاسخ دهنده تخصیص داده شده :

در این قسمت ( شماره 40 در تصاویر ) علاوه بر اینکه پاسخ‌ دهندگان باید حساب کاربری در سامانه داشته باشند ، می بایست توسط شما به این آزمون اختصاص داده شده باشند . یعنی اگر یک حساب کاربری را به آزمون اختصاص ندهید دیگر نخواهد توانست در آزمون شما شرکت کند مگر اینکه آزمون را از طریق لینک عمومی برای او به اشتراک بگذارید .

این ابزار برای اساتیدی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که می خواهند از یک پایه تحصیلی ، آزمون بگیرند . چون با پایه های تحصیلی زیادی سرو کار دارند ، با این کار می‌توانند کسانی که به آزمون نامربوط هستند را از شرکت کردن در آن منع کند .

مکان‌یابی شرکت کننده در آزمون :

این ابزار ( شماره 41 در تصاویر ) به شما کمک می کند تا از موقعیت مکانی افراد شرکت کننده در این آزمون مطلع گردید .

نکته :

این موضوع را همیشه به خاطر داشته باشید اگر دستگاه داوطلب شرکت در آزمون فاقد جی‌پی‌اس باشد تحت هیچ شرایطی آن شخص قادر به شرکت در آزمون نخواهد بود . پس به شدت در استفاده از این ابزار مراقب باشید .

حذف دکمه برگشت در آزمون :

در این حالت با انتخاب این گزینه ( شماره 42 در تصاویر ) داوطلب شرکت در آزمون شما می تواند با هر سوال فقط یکبار مواجه شود زیرا هنگامی که به سال بعد برود دیگر نمی‌توانند به سوال قبلی باز گردد در استفاده از این ابزار هم باید بسیار دقت کنید زیرا این نکته را باید مد نظر خود داشته باشید که اگر کاربر متوجه شود یک سوال را اشتباه پاسخ داده است این فرصت را داشته باشد که باز گردد و پاسخ خود را اصلاح کند .

چپ چین کردن سوالات :

با انتخاب گزینه چپ چین کردن سوالات پرسشنامه ( شماره 43 در تصاویر ) ،  تمام سوال ها به حالت چپ چین تغییر می‌یابد . از این ابزار برای آزمون های زبان خارجه معمولاً استفاده می گردد .

با توجه به توضیحات مطرح شده ، تنظیمات مورد نظر خود را برای آزمون اعمال کنید و در انتها روی دکمه ذخیره و ایجاد آزمون کلیک کنید ( شماره ۴۴ در تصاویر ) .

گام چهارم ) تخصیص آزمون

تا به اینجا می‌توان گفت فرایند ساخت و تنظیمات آزمون به پایان رسیده و در صفحه لیست آزمون ها می توانید آن را مشاهده کنید .

اکنون به مبحث دسترسی پذیری افراد شرکت کننده در آزمون می‌پردازیم . برای اینکه بتوانید داوطلبین و آزمون دهندگان را به سامانه معرفی کنید احتیاج به ثبت نام آنها در سامانه دارید .

ایجاد صفحه اختصاصی

ایجاد صفحه اختصاصی :

از منوی کناری روی امکانات بیشتر آزمون زده و به ایجاد صفحه اختصاصی بروید  ( شماره ۴۵ در تصاویر )

در صفحه باز شده نام و نام خانوادگی خود را در کادرهای مشخص شده وارد کنید . سپس برای اینکه داوطلبان بتوانند از طریق لینکی که به آنها می دهید عملیات ثبت‌نام را انجام دهند ، گزینه فعال سازی ثبت نام ( شماره ۴۶ در تصاویر ) را به حالت انتخاب در آورید .

سپس در قسمت نام صفحه اختصاصی یک نام به زبان انگلیسی و تحت قوانین نامگذاری مطرح شده در زیر کادر وارد کنید .

مثلاً ما وارد میکنیم ahmadi_2 ( شماره 47  در تصاویر ) و در انتها روی دکمه ثبت اطلاعات بزنید ( شماره ۴۸ در تصاویر ) .

هنگامی که روی این دکمه بزنید برای شما باید پیام (( صفحه شما با موفقیت ایجاد شد )) نمایش داده شود .

لینک صفحه اختصاصی

حال می توانید با استفاده از دکمه (( کپی لینک صفحه اختصاصی )) لینک صفحه تان را کپی کرده و در گروه پاسخ‌ دهندگان قرار داده و  یا  به ایمیل گروه پاسخ دهندگان ارسال کنید ،  تا آنها در سامانه ثبت‌نام کنند ( شماره ۴۹ در تصاویر ) .

در صورت تمایل به ویرایش اطلاعات صفحه اختصاصی و یا برداشتن قابلیت ثبت نام می توانید روی ویرایش اطلاعات صفحه اختصاصی  کلیک کرده تا گزینه فعالسازی ثبت نام یعنی ( شماره ۴۶ در تصاویر )  را از حالت انتخاب خارج کنید .

در این حالت هنگامی که داوطلب روی لینک صفحه اختصاصی شما بزند به صورت پیش فرض با صفحه زیر مواجه خواهد شد .

صفحه ثبت نام از دید داوطلب

همانطور که می بینید در عین حال که ما آزمون ایجاد کرده ایم ، اما هیچ آزمونی در صفحه کاربری وجود ندارد و فقط یک دکمه ثبت نام قرار دارد زیرا آزمون ما به هیچ کاربری تخصیص داده نشده  . به همین منظور هیچ کس نمی‌تواند ببیند چه آزمون‌هایی در این صفحه وجود دارد .

هنگامی که داوطلب روی دکمه (( ثبت نام پاسخ دهنده های آزمون کلیک )) کلیک کند ( شماره 50  در تصاویر )  به صفحه ثبت نام سایت پرسال فرستاده می‌شود .

مثلا ما از این شیوه شخصی به نام محرم انصاری با نام کاربری ansari را ثبت نام می‌کنیم .

ثبت نام پاسخ دهنده  توسط طراح آزمون

از دیگر راه های ثبت نام پاسخ دهندگان در سامانه پرسال این است که خود شما در داخل پنل خودتان پاسخ دهنده را ثبت نام کنید .

برای این کار از منوی امکانات بیشتر آزمون روی ثبت پاسخ دهنده جدید کلیک کنید (  شماره 51 در تصاویر )  .

به این ترتیب یک فرم برای شما باز می شود که خودتان می توانید به صورت دستی این فرم را تکمیل کرده تا یک داوطلب را در سامانه ثبت نام و معرفی کنید .

البته نیاز است تا  نام کاربری و کلمه عبوری که برای شخص  انتخاب می کنید را در اختیار وی قرار دهید تا بتواند وارد وارد حساب کاربری خود شود .

مثلا ما در اینجا شخصی به نام رسول بک زاده با نام کاربری backzade  و پسورد 123456 را ثبت می‌کنیم  .

به یاد داشته باشید ما بعد از اینکه این ثبت نام را برای داوطلب انجام دادیم ، باید نام کاربری و کلمه عبوری که  تنظیم کرده‌ایم را برای وی ارسال کنیم . زیرا او هیچ گونه دسترسی به این اطلاعات نخواهد داشت .  مانند تصویر زیر .

ثبت نام داوطلب از طریق

ثبت پاسخ دهنده از طریق فایل اکسل

سومین و آخرین شیوه ثبت پاسخ دهنده در سامانه پرسال ، از طریق بارگذاری فایل اکسل در سامانه می باشد .  برای این شیوه از منوی کنار روی امکانات بیشتر آزمون و در زیر منوی آن روی دکمه (( ثبت پاسخ‌دهندگان از طریق فایل اکسل )) ( شماره 52 در تصاویر ) کلیک کنید تا مانند تصویر زیر صفحه رو به روی شما باز شود .

ثبت پاسخ دهنده از طریق فایل اکسل

در این قسمت ابتدا فایل نمونه را از طریق دکمه  دریافت فایل نمونه اکسل ( شماره 53 در تصاویر ) دانلود می کنید .

سپس مطابق نمونه مثالی که در فایل می‌بینید آن را باید تکمیل کرده و در سامانه بارگزاری کنید .

البته لازم است که لیست ابتدایی از اسامی که به عنوان مثال در فایل اکسل قرار دارند را پاک نمایید و یا با اسامی پاسخ‌دهندگان خود آنها را ویرایش کنید .  در غیر این صورت لیست افرادی که به عنوان مثال در فایل قرار داده شده‌اند نیز در کنار دیگر پاسخ‌دهندگان مشاهده خواهید کرد .

سپس مشابه شماره 54 در تصاویر روی دکمه Brows کلیک کنید تا فایل را از محلی که در سیستم شما قرار دارد پیدا نموده و در سامانه بارگذاری کنید . سپس روی دکمه آغاز فرآیند ورود اطلاعات ( شماره 55 در تصاویر ) کلیک کنید تا فرایند بارگذاری شروع شود . در پایان روی دکمه ارسال فایل اکسل ( شماره 56 در تصاویر ) کلیک کنید تا فایل لیست اکسل پاسخ‌دهندگان مورد نظر شما در سامانه بارگذاری شود.

لیست پاسخ دهندگان

حال از منو کنار روی امکانات بیشتر آزمون کلیک کرده و زیر منوی باز شده گزینه لیست پاسخ‌ دهندگان ( شماره 57 در تصاویر )  را انتخاب می کنیم تا لیست پاسخ‌دهندگان ما برایمان به نمایش دربیاید .

همان طور که می بینید ما سه نوع پاسخ دهنده را از سه روش به سامانه معرفی کرده‌ایم که اگر بخواهید شما در پنل کاربریتون می توانید اطلاعات آنها یا رمز ورود به سامانه را برای آنها تعویض کرده و تغییر دهید . در انتها  اگر دیگر نمی خواهید از این افراد آزمونی بگیرید می توانید آنها را حذف کنید .

اکنون نوبت به آن رسیده که آزمونی که با دیگر یکدیگر ایجاد کرده ایم را به پاسخ‌دهندگانمان اختصاص دهیم ، اما قبل از این کار یک بخش اختیاری سامانه به نام گروه بندی پاسخ دهندگان را معرفی میکنیم .

 

گروه بندی پاسخ‌ دهندگان :

توجه داشته باشید انجام این قسمت کاملاً اختیاری بوده و صرفاً جهت راحتی هر چه بیشتر شما تعبیه شده است .

در این ابزار شما می توانید پاسخ دهندگان  موجود در پنلتان را گروه بندی کنید  .

مورد استفاده این ابزار برای دبیران مدارس و اساتید دانشگاه‌ها می باشد که در یک سال تحصیلی با مدارس و دانشگاه های مختلفی همکاری می کنند . آنها می توانند دانشجویانی که در هر دانشگاه دارند و دانش آموزان هر کلاس و مدرسه ای را با توجه به علایق خود گروه بندی کنند .

گروه پاسخ دهندگان

برای این کار از منوی کنار صفحه به امکانات بیشتر آزمون رفته و از آنجا روی گروه بندی پاسخ‌دهندگان ( شماره 58 در تصاویر ) کلیک کنید .

در صفحه باز شده نام گروه مورد نظر خود را بنویسید و روی دکمه ایجاد گروه بزنید .  مثلا ما در اینجا گروهی به آن نام ورودی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ دانشگاه علامه امینی را ایجاد می‌کنیم ( شماره 59 تصاویر ).

وقتی روی دکمه ثبت گروه جدید میزنیم گروه جدید در لیست گروه‌های شما نشان داده می‌شود .  حال از این قسمت روی دکمه (( افزودن و حذف پاسخ دهنده از )) کلیک میکنیم ( شماره 60 در تصاویر ) تا لیست پاسخ‌ دهندگانی را که داریم  مشاهده و انتخاب کنیم .

گروه بندی پاسخ دهندگان

در صفحه ای که برای شما باز شده  ، صفحه به دو قسمت تقسیم شده است . قسمت بالا که به شما لیست تک‌تک پاسخ دهندگان را نمایش می‌دهد و قسمت پایین صفحه با عنوان پاسخ‌ دهندگان اضافه شده به گروه مشخص شده است .

هنگامی که شما برای هر یک از اشخاص دکمه افزودن به لیست را کلیک کنید نام آن شخص از قسمت لیست حذف شده و به قسمت پایین صفحه اضافه می‌شود .

مانند مثال زیر که ما روی افزودن به لیست ، رسول بک زاده و محرم انصاری کلیک می کنیم تا جز یک گروه محسوب شوند ( شماره 61 و 62 در تصاویر ) .

تخصیص آزمون به آزمون دهندگان :

برای اینکه آزمون را به پاسخ‌ دهندگان اختصاص دهیم نیاز داریم که باید در سامانه برای آزمونی که ایجاد کرده‌ایم ،  پاسخ‌ دهندگانی را مجاز کنیم .

تخصیص آزمون به پاسخ دهندگان

برای این منظور از منوی کنار روی امکانات بیشتر آزمون رفته و از زیر منوی آن روی تخصیص آزمون به پاسخ دهندگان شماره 63 در تصاویر ) کلیک می کنیم .

در صفحه باز شده نام آزمونی که طراحی کرده ایم را مشاهده می کنید در اینجا ( شماره 64  در تصاویر )  سه انتخاب در پیش رو دارید .

الف ) افزودن پاسخ دهنده به آزمون

با کلیک بر روی این گزینه لیست کاربرانی که از روش های بیان شده در پنل شما ثبت نام کرده اند را مشاهده کرده و با دکمه  (( افزودن به لیست )) مجوز شرکت در آزمون را به وی خواهید داد .

به عنوان مثال در اینجا محمد ساحلی را به آزمون اختصاص می دهیم ( شماره 65 در تصاویر ) .

تخصیص آزمون به پاسخ دهندگان

ب ) افزودن گروه پاسخ دهنده به آزمون

در این دکمه اگر گروه پاسخ‌دهندگانی داشته باشید در صفحه جدیدی که برایتان باز می‌شود ، آن را  مشاهده می کنید.

سپس در این حالت نام گروه مورد نظرتان را انتخاب کرده و دکمه (( افزودن گروه های انتخابی به آزمون )) را می‌زنیم ( شماره‌ های 66 و 67 در تصاویر )

تخصیص گروه پاسخ دهنده

ج ) افزودن پاسخ دهندگان به آزمون از طریق فایل اکسل

در این جا هم مشابه موارد قبلی ، ابتدا فایل نمونه مورد نظر را از سامانه دانلود می کنید و سپس براساس توضیحات داده شده در همان صفحه ، فایل اکسل مورد نظر خود را آماده کرده و در سامانه بارگذاری می‌کنید .

حال کافی است در گروه خود به پاسخ دهندگان اعلام کنید وارد سایت پرسال شده و نام کاربری و رمز عبوری که شما یا  خودشان تعیین کرده‌اند را وارد کنند تا بتوانند در ساعت مقرر ، در آن آزمون  شرکت کنند .

گام پنجم ) تصحیح آزمون :

فرض کنید آزمون در تاریخ و ساعت مقرر برگزار شده و به انتها رسیده ، اکنون می خواهید برای تصحیح سوالات اقدام کنید و نیاز دارید که سوالات را ببینید .

برهمین اساس ،  وارد پنل کاربری خود شده و از منوی کناری روی آزمون آنلاین کلیک و سپس روی لیست آزمون ها بزنید .

هنگامی که لیست آزمون ها باز شد در قسمت عملیات چندین دکمه را مشاهده می کنید که شرح هر کدام را در زیر می توانید مطالعه کنید  . ( شماره ۶8 در تصاویر )

عملیات های آزمون آنلاین

دکمه (( لینک شرکت در آزمون )) :

با کلیک بر روی این دکمه یک لینک  شرکت در آن آزمون به شما داده می شود که می توانید آزمون تان را به صورت عمومی به اشتراک بگذارید و  به خاطر داشته باشید که حساسیت‌ های آزمون های خصوصی  در این حالت اشتراک گذاری آزمون وجود نخواهد داشت.  مانند ثبت نام پاسخ‌ دهندگان و …

توصیه می‌کنیم اگر امنیت و سلامت آزمون برای شما مهم است ، هیچ گاه از این گزینه برای اشتراک گذاری آزمون استفاده نکنید ،  مگر در مواقع خاص .

دکمه (( پردازش )) :

این دکمه خود شامل چند زیر عملیات دیگر می باشد که در زیر آنها را مشاهده می کنید :

 ویرایش سوالات آزمون :

از این ابزار برای ویرایش سوالات آزمون در زمانی که آزمون را ذخیره کرده اید و از صفحه طراحی آزمون خارج شده اید می توانید استفاده کنید .  در این صورت اگر تمایل به ویرایش ، کم یا زیاد کردن سوالات داشته باشید با استفاده  از این قسمت می توانید تغییرات خود را در آزمونتان اعمال کنید .

توقف آزمون :

با زدن این گزینه  آزمون متوقف می شود به این معنا که : از این لحظه به بعد کسی نمی تواند چه از لحاظ عمومی و چه اختصاصی در آزمون شرکت کند .

ویرایش تنظیمات آزمون :

اگر می خواهید تنظیمات آزمونی مورد نظرتان است را تغییر دهید ، مانند : ساعت تاریخ برگزاری آزمون  ، از این قسمت می توانید به صفحه تنظیمات همان آزمون رفته و تغییرات مورد نظرتان را در تنظیمات  اعمال کنید .

ارسال پیامک شرکت در آزمون :

با این ابزار می توانید برای افرادی که می خواهید در آزمونتان شرکت کنند ، پیامک ارسال کنید .

این پیامک حاوی نام آزمون و لینک شرکت در آزمون خواهد بود .

حذف آزمون :

با این ابزار ،  آزمون و تمام اطلاعات و داده هایی که برای آن جمع آوری شده است مانند پاسخ های شرکت کنندگان ، فایل های صوتی و …  از روی سامانه حذف خواهد شد .

ایجاد کپی آزمون :

با این گزینه می توانید از آزمونی که قبلاً ایجاد کرده‌اید ، یک کپی داشته باشید .

 دکمه نمودار میزان :

با این ابزار می توانید اطلاعات آماری  آن آزمون را در قالب نمودار میزان مشاهده کنید .  مانند بالاترین و کمترین نمره ،  میانگین نمرات و ….

دکمه نمایش فایل :

اگر در سوال آزمون ،  نوع سوال  دریافت فایل قرار داده باشید و کاربر باید برای شما مثلاً فایل پروژه ای را ارسال کند ،  تمام فایل ها و یا داکیومنت هایی  که داوطلب برای شما ارسال کرده باشد ، می توانید در این قسمت  سامانه خروجی گرفته و دانلود کنید .

دکمه مشاهده پاسخ ها و کارنامه :

با این ابزار می توانید شما پاسخ های تستی و تشریحی داوطلبین را مشاهده کرده و تصحیح سوالات تشریحی و مواردی که بر عهده سامانه قرار ندادید را از این قسمت انجام دهید .

 

تصحیح آزمون  و اعمال نمرات سوالات در کارنامه :

همان طور که در بالا بیان نمودیم ،  برای تصحیح سوالات نیاز است که  روی دکمه مشاهده پاسخ ها و کارنامه کلیک کنیم.

تصحیح آزمون

در صفحه جدید باز شده در قسمت بالای صفحه یک سری اطلاعات اولیه ( شماره 69  در تصاویر ) مانند : تعداد کل پاسخ ها ، تعداد پاسخ‌های لینک عمومی و … را مشاهده می کنید .

در تصویر چون یک نفر در آزمون شرکت کرده برای همین در مقابل تعداد کل پاسخ ها عدد یک را نظاره می کنید .

در قسمت بعد اگر می خواهید از پاسخ‌ ها خروجی بگیرید و به وسیله منوی کشوی تعبیه شده نوع پاسخ مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس روی دکمه  (( خروجی فایل اکسل )) کلیک می کنیم .

مثلاً ما می‌خواهیم همه پاسخ های داده شده به سوالات آزمون را به صورت یک فایل اکسل خروجی بگیریم .  پس از منوی کشویی همه پاسخ ها را انتخاب کرده و سپس روی دکمه کنار آن می‌زنیم ( شماره 70 در تصاویر ) .

در قسمت بعد اگر می‌خواهید پاسخ‌های شخص خاصی را مطالعه و بررسی کنید می توانید از این کادر ( شماره  71 در تصاویر )  که وظیفه جستجو میان پاسخ ها را برعهده دارد عمل سرچ را انجام دهید .

در قسمت بعد ( شماره 72 در تصاویر ) به دو دکمه حذف تمامی پاسخ ها و دکمه محاسبه مجدد کارنامه ها می رسیم .

دکمه حذف پاسخ‌ ها وظیفه‌ اش این است که تمام پاسخ های  دریافت شده کاربران که به این آزمون داده شده را حذف می‌کند .

به عبارت دیگر آزمون را به روزی بر  می گرداند که تازه ایجاد کرده اید بدون هیچ پاسخ و اطلاعاتی  .

حال  می توانید با تغییر تاریخ و ساعت آزمون در قسمت تنظیمات آزمون  ، آن را مطابق با میلتان تنظیم نموده و آزمون را  آماده برگزاری مجدد کنید .

دکمه محاسبه مجدد کارنامه ها این وظیفه را دارد که وقتی شما تصحیح آزمون را به اتمام رساندید و نمرات سوالها و تغییرات آن را اعمال کردید باید روی این دکمه بزنید تا در کارنامه داوطلبان اعمال شود .

در قسمت بعدی پاسخ‌های اولین داوطلب و با اسکرول صفحه می توانید پاسخ های دیگر داوطلبان را مشاهده خواهید کرد .

در  پاسخ های هر شخص (شماره 73 در تصاویر ) ، برای پاسخ های وی  چهار تب وجود دارد ،  به نام های اطلاعات اولیه ،  پاسخ های تستی ،پاسخ های تشریحی و پاسخ های صوتی .

با کلیک بر روی قسمت پاسخ های صوتی تمام سوالاتی که مجوز دریافت صوت به آنها داده اید و جزء سوالاتی بوده که برای کاربر نمایش داده شده را به همراه فایل صوت دریافتی از کاربرمی توانید مشاهده کنید .

تصحیح سوالات تشریحی

با کلیک روی قسمت پاسخ های تشریحی ( شماره 74 در تصاویر ) سوالات تشریحی که به پاسخ دهنده نشان داده شده ، به همراه پاسخ آن آزمون دهنده به هر سوال برای شما نمایش داده می شود  .

همان طور که در تصویر می بینید ( شماره 75 در تصاویر ) به همراه پاسخ کاربر برای هر سوال ، بارم و کادری برای تخصیص  و دکمه ثبت نمره برای شما قرار داده شده است .

به این ترتیب می توانید پاسخ تشریحی کاربر را بررسی ، میزان نمره مورد نظر را به آن سوال داده و دکمه ثبت نمره را بزنید تا برای مخاطب در جمع نمرات وی محسوب شود .

با کلیک روی پاسخ های تستی می توانید از سوالاتی که به صورت تستی طراحی کرده بودید ،  ببینید کدام یک به کاربر نشان داده شده و پاسخ وی چه بوده است .

گام ششم ) انتشار نتیجه آزمون

حال به دو شیوه می‌توانید کارنامه آزمون را به کاربر نشان دهید

روش اول ) انتشار لینک کارنامه آزمون دهنده با وی

اگر در تنظیمات آزمونتان گزینه نمایش کارنامه به کاربر را غیر فعال کرده اید ، در حالت عادی او نخواهد توانست کارنامه خود را مشاهده کند . به همین دلیل نیاز است تا خود شما در قسمت پاسخ‌های هر شخص روی مشاهده کارنامه وی کلیک کرده و لینک آن را برای او از طریق ارسال پیامک ویا ارسال پیام از طریق مسنجر ها ارسال کنید .

روش دوم ) اطلاع به کاربر برای مشاهده نمره نهایی

اما اگر شما در تنظیمات آزمون گزینه نمایش کارنامه را برای کاربر فعال کرده باشید ، هر یک از داوطلبین که در سامانه ثبت‌نام کرده‌ باشند ، می‌توانند پس از اینکه آزمون به پایان رسید و تصحیح شما به پایان رسید از نتیجه عملکرد خود مطلع شده و کارنامه خود را مشاهده کنند . برای این کار کافیست به آنها اطلاع دهید که نمرات تشریحی به کارنامه ها اضافه شد و کارنامه نهایی خود را از پنلتان مشاهده کنید .

در اینجا به پایان این آموزش می‌ رسیم .

اگر در هر کجای از آموزش ، سوالی داشتید یا احساس می‌ کنید هنوز بعضی از قسمت‌های آن برایتان گنگ و نامفهوم است ، می توانید با شماره  09913464705 ( بخش پشتیبانی سامانه پرسال ) تماس حاصل فرمایید .

راهنمای-استفاده-از-پرسشنامه-آنلاین-سامانه-پرسال
راهنمای استفاده از پرسشنامه آنلاین پرسال
ارزیابی 360 درجه
ارزیابی ۳۶۰ درجه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
فهرست
تماس با ما