پرسال چیست ؟

پرسال چیست ؟ تا به حال تجربه تنظیم و ساخت پرسشنامه و نظرسنجی و همچنین پخش کردن آن را داشته اید؟ آیا می دانید چه مشکلات و سختی هایی در این راه وجود دارد؟ اسم من مجید هست. می خواهم از شما دعوت کنم، ابتدا قسمتی از سرگذشت من را بخوانید و سپس با هم به یک گردش علمی در این سامانه بپردازیم.

من هم مانند شما در ابتدا فکر می کردم که مشکلی در این کار وجود ندارد و نهایت یک روز وقت می گذارم و حدود 1000 تا پاسخ نامه را منتشر و جمع آوری می کنم.  بنابراین سراغ پروژه تحقیقاتی دانشگاهی رفتم و نظر مردم در مورد تاثیر صداو سیما بر تربیت کودکان را به عنوان تحقیق پایانی انتخاب کردم.

همه چیز داشت به خوبی جلو می رفت. سوال ها را طراحی کردم و بردم مرکز چاپ و تقریبا با 3000 برگه برگه A4 پشت و رو سوال از مرکز بیرون آمدم. به یک محل شلوغ از شهرمان رفتم و به هرکس که از کنار من رد می شد یک پرسشنامه تعارف می کردم. بعد از یک ساعت به این نتیجه رسیدم که ای دل غافل، شتر در خواب بیند پنبه دانه. چی فکر می کردم، چی دارم الان می بینم؟

زمانی نزدیک به دو هفته از من تلف شد تا توانستم بالاخره این 1000 پرسشنامه را توزیع و جمع آوری کنم و دقیقا بابت هر برگه ای که توزیع می کردم با خودم می گفتم فقط این بار هست، تمام شود دیگر من سمت این ماجراها نمی آیم.

حال نوبت آن بود که تک تک برگه سوالات را در نرم افزارهای تحلیل آماری مثل spss بارگزاری کنم. یک لحظه تصور کنید 1000 پرسشنامه، که هر پرسشنامه چیزی حدود 45 سوال در آن وجود دارد را، باید تک به تک سوالات در نرم افزار وارد کنید. باورم نمی شد، این کار این قدر طاقت فرسا و سخت باشد. اما بالاخره بعد از 5 روز مداوم که هرروز، روزی تقریبا 12 ساعت مشغول وارد کردن اطلاعات بودم، بالاخره این 1000 پرسشنامه به اتمام رسید.

از آنجایی که خیلی در موقع توزیع و وارد کردن اطلاعات در spss وقت من گرفته شد، تحلیلی سر سری انجام دادم و برای استادم فرستادم. استاد هم از آن جایی که از آدم های نیک روزگار بود، مچ من را گرفت و 4 نمره به دلیل تحلیل بی کیفیت از نمره پایانی من کم کرد.

اما دیگر دانشجویان هم ترم من، دیدم که در تحلیل هایشان، مو را از ماست بیرون کشیده اندو بسیار تحلیلهای ریزی را انجام داده اند. انگار من فقط کم طاقت بودم . از یکی از آن ها پرسیدم شما خسته نشدید برای این پژوهش؟ گفت ما کلا 6 ساعت برای این کار وقت گذاشتیم 1 ساعت طراحی، 1 ساعت انتشار و 4 ساعت هم تحلیل. پرسیدم چطور؟ گفتند به وسیله پرسال.

پرسال چیست؟

پرسال چیست؟

پرسال چیست؟ این دقیقا سوالی بود که بعد از نشستن عرق سرد روی پیشانی ام از دوستم پرسیدم. گفت: پرسال، خب پرسال دیگه! به راستی پرسال چیست؟ به چه کاری می آید و چه استفاده هایی از آن می شود؟ تا اینکه پس از سرچ در گوگل به این نتیجه رسیدم که:

پرسال، سامانه توزیع و ساخت پرسشنامه تحقیقاتی، نظرسنجی مجازی، آزمون الکترونیکی و رای گیری آنلاین  با امکان دریافت خروجی spss و excel از پاسخ ها و نمایش آنلاین نمودار و پاسخ ها است، که برای اشخاص حقیقی –مثل من فلک زده- و حقوقی بسیار مناسب و کاربردی است. اما این فقط یک تعریف خشک و خالی است. برای همین به سراغ صفحات این سایت رفتم وبه ادامه اکتشافاتم پرداختم تا واقعا پرسال را به خوبی بشناسم و ببینم چه میزان مرد این میدان هست. آیا از پس ادعایی که می کند بر می آید؟

پرسال برای پژوهشگران و دانشجویان

اولین قشری که سامانه پرسال ادعا می کند، می توانند از آن استفاده کنند، نسل من یعنی دانشجویان و پژوهشگران هستند. چرا؟ چون طبق توضیحات این سامانه:

پژوهشگران و دانشجویان با این سامانه می توانند اقدام به انتشار پرسشنامه آنلاین و جمع آوری اطلاعات نمایند و از این اطلاعات و داده ها خروجی مورد نیاز خود را ( تحلیل و آنالیز Spss و یا به صورت فایل excel ) در تحقیق ها و پژوهش هایتان بگیرید.

با این سامانه دیگر نیاز به چاپ پرسشنامه  و وارد کردن دستی اطلاعات در نرم افزار های تحلیلی ندارید که این خدمت باعث صرفه جویی در  انرژی ، زمان و هزینه هایتان می گردد.

اما ماجرا به این جا ختم نمی شود، چون با این سامانه دیگر نیاز به چاپ پرسشنامه  و وارد کردن دستی اطلاعات در نرم افزار های تحلیلی آماری ندارید، که خب این ویژگی باعث صرفه جویی در  انرژی، زمان و هزینه ها می شود.

وقتی این سامانه این ادعا را کرده بود، به قول معروف خیلی برایم زور داشت که بخواهم قبول کنم. به همین دلیل از روی حرص و عصبانیت درآن ثبت نام کردم و قصد داشتم پرسال را امتحان کنم. اما متاسفانه به تمام ادعاهایی که گفته بود به راحتی داشت عمل می کرد و دقت بالایی هم در جداسازی داده ها از خود نشان می داد. تا اینکه رسیدم به جایی که ادعا داشت پرسال برای شرکت ها و کسب وکار نیز مفید است. برای همین توجهم به این قسمت بیشتر جلب شد، که در بخش بعدی به این قسمت پرداخته ام.

پرسال برای شرکت ها و کسب وکارها

پرسال-برای-دانشجویان
پرسال برای شرکت ها و کسب وکارها

یکی از عوامل مهم در هر کسب وکاری این است که بتوان در مواقع درست و به خوبی از مشتریان و کارمندان خود نظرسنجی و رضایت سنجی کنیم. این را به خاطر تجربه کاری که در سال های نوجوانی داشته ام می دانستم. جالب این است که در پرسال هم به این نیاز به خوبی پاسخ داده شده بود .

می پرسید چگونه؟ طبق تعریف و توضیحات موجود در سامانه پرسال به این نتیجه رسیدم که دراین سامانه شما توانایی آن را دارید که صدای مشتریانتان را ضبط کرده و بشنوید. به این ترتیب از نظرات آن ها برای ارتباط بهتر بین خود و مشتریانتان بهره مند شوید، و در نتیجه شاهد رضایتمندی کاربران و مشتریانتان و همچنین افزایش فروش محصولاتتان خواهید بود.

بله! علاوه بر اینکه تمام امکانات پرسشنامه را در اختیار طراح نظرسنجی قرارداده است، این قابلیت را هم در بخش نظرسنجی پیاده کرده است تا مشتریان یا کارمندان اگر میخواهند طولانی صحبت کنند و حوصله تایپ ندارند، به راحتی صحبت کنند و صدای ضبط شده خود را در اختیار مسئولان قرار دهند.

خب صبر کنید! اگه شما هم مثل من تا اینجا به کارکرد پرسال علاقمند شدید و می خواهید در آن حساب کاربری ایجاد کنید، کافیست روی لینک ثبت نام سامانه پرسال کلیک کنید تا عملیات ثبت نام را انجام دهید. اما چنانچه هنوز به خوب بودن این سامانه شک دارید با من همچنان در گشت و گذار درون سایت پرسال همراه باشید تا دیگر امکانات این سامانه را موشکافانه بررسی و تحلیل کنیم.

تازه علاوه بر همه این موارد، این سامانه  ادعا دارد که پنل قدرتمندی را در اختیار شما قرار داده است، تا بتوانید به راحتی هر نوع سوال و درخواستی را در پرسشنامه و نظرسنجی خود قرار دهید، 17 نوع سوال و درخواست را برای شما فراهم آورده تا بتوانید به راحتی هر کدام را که مد نظرتان بود، انتخاب کرده و در پرسش نامه خود قرار دهید. در زیر با برخی از 17 نوع در خواست موجود در این سامانه آشنا می شوید.

 • سوال های تک انتخابی ( تستی)
 • سوال های تشریحی ( پاسخ به صورت متن توسط کاربر وارد می شود )
 • سوال های چند پاسخی (قابلیت انتخاب چندین گزینه توسط پرکننده پرسش نامه )
 • درخواست صوت از کاربر برای پاسخ به سوال (امکان خروجی گرفتن صوت تا 4 ماه بعد از پایان حساب کاربری )
 • سوالات ترکیبی ( سوالات چند لایه)
 • درخواست وارد نمودن شماره تلفن همراه
 • قابلیت دریافت فایل از کاربران
 • قابلیت دریافت کد ملی همزمان با تایید درستی.
 • و…

دیگه داشتم از گشت و گذار درون این سایت سرگیجه می گرفتم و می شود گفت عملا پاسخ سوال پرسال چیست را به نحوی گرفته بودم، که به یک اینفوگرافی برخورد کردم، و مسیری که برای یک پژوهش باید طی می کردم را به خوبی به من نشان داد. در قسمت بعدی این مقاله به بررسی این اینفوگرافیک می پردازیم.

نقشه راه  پرسال

نقشه راه پرسال

به طور کلی در این سامانه  پس از اینکه  ثبت نام کردید ، 5 مرحله زیر را در پیش رو خواهید داشت.

مرحله اول) ساخت فرم نظرسنجی یا پرسشنامه

در مرحله اول سوالات پرسشنامه یا فرم نظرسنجی لازم است تا وارد سامانه پرسال شود و تنظیمات هر سوالات مثل اجباری کردن پاسخ به سوال و شرط گذاری های دیگر انجام شود .  شما می توانید در صورت تمایل فایل سوالات رو برای ما ارسال کنید تا توسط ما در حساب کاربری شما ساخته شود.

مرحله دوم) تغییرات طراحی صفحه نمایش فرم و پرسشنامه آنلاین

در این مرحله طبق برندینگ شما تغیرات لوگو ، تصویر پس زمینه و رنگ متن ها امکان پذیر است و قابلیت هایی مثل طراحی صفحه پایانی و قرار دادن لینک و تنظیم فرم ارتباط با طراح پرسشنامه و یا نمایش نتیجه پاسخ های پرسشنامه به پاسخ دهنده اضافه میشود.

مرحله سوم) پخش پرسشنامه آنلاین برای مخاطبان جامعه هدف

در این مرحله نیاز است که سازنده پرسشنامه، لینک پرسشنامه را به جامعه هدف ارسال کند برای این منظور سه روش زیر را برای شما تدارک دیده شده است :

1 ) انتشار لینک پرسشنامه یا فرم در  شبکه های اجتماعی یا بصورت ارسال پیامک یا ایمیل

2 ) امکان چاپ  QR CODE از لینک پرسشنامه یا فرم و نصب در مکان های حضور مخاطب تا با اسکن کردن آن وارد صفحه پرسشنامه یا نظرسنجی  شوند

3 ) یا با اپلیکیشن اندرویدی ما در قالب کیوسک یا دستگاه  نظرسنجی بصورت حضوری  و غیرحضوری

مرحله چهارم) مشاهده پاسخ ها ونمودارها

شما می توانید پاسخ هایی که به سوالات شما در پرسشنامه و نظرسنجی داده می شود را ببینید. (چه به صورت جزء و چه به صورت کل ) و همچنین می توانید از آن ها در قالب دلخواهتان خروجی بگیرید.

شما در هر لحظه می توانید پاسخ هر سوال را برای هر مخاطب به صورت جداگانه رصد کنید.

نمودار تعداد انتخاب هر گزینه از هر سوال را در نمودار میزان مشاهده کنید و توسط لینک منحصر به فرد خود آن را منتشر کنید و به نمایش بگذارید.

در سوالاتی که برای مثال میزان رضایتمندی یا موفقیت یا…را سنجش می کنید ، می توانید در نمودار پیشرفت ، درصد (رضایت مندی) هر سوال و یا کل سوالات را ببینید.

همچنین اگر درخواست ضبط صوت یا دریافت فایل را در نظرسنجی تان قرار داده باشید می توانید به صورت جداگانه آن ها را از سامانه  خروجی بگیرید.

مرحله پنجم) تجزیه و تحلیل داده های ورودی مخاطبان جامعه هدف پرسشنامه

یکی از مواردی که این سامانه را از سایر رقبای خود متمایز و متفاوت می سازد ، قدرت بخش تجزیه و تحلیل این سامانه می باشد. در این قسمت شما می توانید داده هایی که از طریق نظرسنجی به دست آورده اید را از طریق دو نوع تحلیل SPSS و excel  در پرتال خود خروجی بگیرید تا به این ترتیب در زمان وارد کردن این داده ها در نرم افزار های تجزیه و تحلیل صرفه جویی کرده باشید.

 

دارم به این نتیجه می رسم که اگر آن روز دوستم می خواست جواب سوال پرسال چیست را بدهد چقدر باید حرف میزد و وقت می گذاشت. به نظرم دوستم بهترین کار را کرد که در جواب سوال پرسال چیست فقط گفت پرسال پرساله دیگه. این طوری من را هم مجاب کرد که به دنبال پرسال به صورت عملی بگردم.

می دانم که تا همین جا هم حوصله شما را سر بردم اما از بس قابلیت ها وامکانات پرسال برای من جذاب بود، و همچنین ناراحت بودم که چرا زودتر با این سامانه آشنا نشدم، با خودم فکر کردم، این توضیحات را بنویسم تا لااقل دیگران مثل من عمرشان هدر نرود. اما برای اینکه کار را تمام کنم به صورت موردی دیگر امکانات سامانه پرسال را برایتان در بخش بعدی مقاله می نویسم. اگر قصد بررسی و آزمایش این سامانه را دارید چند پاراگراف بالاتر راه ثبت نام این سامانه را به شما نشان داده ام. وارد آن مسیر شوید و به دست خودتان هر نوع تستی که می خواهید از سامانه بگیرید.

دیگر امکانات پرسال :

 • انتشار خودکار پرسشنامه ها به ایمیل مخاطبان در زمان بندی مشخص
 • قابلیت شرط گذاری روی پاسخ سوالات
 • امکان تحلیل پاسخ های پاسخ دهنده و نمایش نتیجه بعد از کامل کردن فرم و پرسشنامه
 • خصوصی سازی فرم و پرسشنامه ها و ورود از طریق رمز عبور
 • طراحی دلخواه صفحات پرسشنامه طبق برندینگ شما
 • امکان نمایش تصویر برای هر سوال
 • دریافت خروجی چندین پرسشنامه در یک فایل اکسل در شیت های مختلف
 • امکان تنظیم جلوگیری از ورود چند باره پاسخ .

برای ورود به پنل مدیریت سامانه پرسال خود می توانید به  ورود به سامانه پرسال  مراجعه کنید.

در پایان اگر سوال یا ابهامی از کارکرد سامانه دارید، می توانید در بخش نظرات همین پست آن را با ما در میان بگذارید تا در سریعترین زمان ممکن آن را پاسخ دهیم.

مزایای پرسشنامه آنلاین
مزایای پرسشنامه آنلاین، 8 تفاوت طلایی+تکنولوژی یا سنتی؟
سیستم آزمونlotf
سیستم آزمون lotf: نسخه بومی شده + نحوه پیاده سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست